Современные информационные технологии/4.Информационная безопасность

Гафіяк А.М., Головко Г.В.

Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка, Україна

Сучасні проблеми захисту інформації

 

Internet і інформаційна безпека несумісні по самій природі Internet. Вона народилася як чисто корпоративна мережа, проте, в даний час за допомогою єдиного стека протоколів TCP/IP і єдиного адресного простору об'єднує не тільки корпоративні і відомчі мережі (освітні, державні, комерційні, військові і т.д.), що є, за визначенням, мережами з обмеженим доступом, але і рядових користувачів, які мають можливість дістати прямий доступ в Internet з своїх домашніх комп'ютерів.

Платою за користування Internet є загальне зниження інформаційної безпеки, тому для запобігання несанкціонованому доступу до своїх комп'ютерів всі корпоративні і відомчі мережі, а також підприємства, що використовують технологію intranet, ставлять фільтри між внутрішньою мережею і Internet, що фактично означає вихід з єдиного адресного простору. Ще більшу безпеку дасть відхід від протоколу TCP/IP і доступ в Internet через шлюзи.

Цей перехід можна здійснювати одночасно з процесом побудови всесвітньої інформаційної мережі загального користування, на базі використання мережевих комп'ютерів за допомогою апаратних засобів, які забезпечують високошвидкісний доступ (10 Мбіт/с) до локального Web-сервера.

Для вирішення цих і інших питань при переході до нової архітектури

Internet потрібно передбачити наступне:

1.       Ліквідовувати фізичний зв'язок між майбутнім Internet (яка перетвориться на Всесвітню інформаційну мережу загального користування) і корпоративними і відомчими мережами, зберігши між ними лише інформаційний зв'язок через систему World Wide Web.

2.       Замінити маршрутизатори комутатори, виключивши обробку у вузлах IP-протоколу і замінивши його на режим трансляції кадрів Ethernet, при якому процес комутації зводиться до простої операції порівняння MAC-адрес.

3.       Перейти в новий єдиний адресний простір на базі фізичних адрес доступу до середовища передачі, прив'язаний до географічного розташування мережі.

Безпека даних є однією з головних проблем в Internet. Керівництво корпорацій відмовляються від використання відкритих інформаційних систем. Фахівці стверджують, що подібні побоювання безпідставні, оскільки у компаній, що мають доступ і до відкритих, і приватних мереж, практично рівні шанси стать жертвами комп'ютерного терору.

У області інформації проблема безпеки формулюється таким чином: слід вибирати між захищеністю системи і її відкритістю. Правильніше, втім, говорити не про вибір, а про баланс, оскільки система, що не володіє властивістю відкритості, не може бути використана.

У банківській сфері проблема безпеки інформації ускладнюється двома чинниками:

1. Майже всі цінності, з якими має справу банк, існують лише у вигляді тієї або іншої інформації.

2 Банк не може існувати без зв'язків із зовнішнім світом: без клієнтів, кореспондентів. При цьому по зовнішніх зв'язках обов'язково передається та сама інформація, що виражає собою цінності, з якими працює банк (або відомості про ці цінності і їх рух, які іноді коштують дорожче самих цінностей).

Найважливішим аспектом інформаційної безпеки є керованість системи. Керованість - це і підтримка високої доступності системи за рахунок раннього виявлення і ліквідації проблем, і можливість зміни апаратної і програмної конфігурації відповідно до умов, що змінилися, або потреб, і сповіщення про спроби порушення інформаційної безпеки практично у реальному часі, і зниження числа помилок адміністрування, і багато що, багато що інше.

Найгостріше проблема керованості встає на клієнтських робочих місцях і на стику клієнтської і серверної частин інформаційної системи. Причина проста - клієнтських місць значно більша, чим серверних, вони, як правило, розкидані за значно більшою площею, їх використовують люди з різною кваліфікацією і звичками. Обслуговування і адміністрування клієнтських робочих місць - заняття надзвичайно складне, дороге і обтяжене помилками. Технологія Intranet за рахунок простоти і однорідності архітектури дозволяє зробити вартість адміністрування клієнтського робочого місця практично нульовою. Важливо і те, що заміна і повторне введення в експлуатацію клієнтського комп'ютера можуть бути здійснені дуже швидко, оскільки це “клієнти без стану”, у них немає нічого, що вимагало б тривалого відновлення або конфігурації.

На стику клієнтської і серверної частин Intranet-системи знаходиться Web-сервер. Це дозволяє мати єдиний механізм реєстрації користувачів і наділи їх правами доступу з подальшим централізованим адмініструванням. Взаємодія з численними різнорідними сервісами виявляється прихованою не тільки від користувачів, але і в значній мірі від системного адміністратора.

З забезпечення інформаційної безпеки в Intranet стає простішою, ніж у разі довільних розподілених систем, побудованих в архітектурі клієнт/сервер. Причина тому - однорідність і простота архітектури Intranet. Якщо розробники прикладних систем зуміють повною мірою скористатися цією перевагою, то на програмно-технічному рівні їм буде досить декількох недорогих і простих в освоєнні продуктів. Правда, до цього необхідно додати продуману політику безпеки і цілісний набір заходів процедурного рівня.