«Педагогічні науки»

«Проблеми підготовки спеціалістів»

Баріхашвілі І.І. (м. Миколаїв)

МДУ імені В.О. Сухомлинського

Консультаційний пункт у системі організації самостійної роботи студентів заочної форми навчання

У Державній національній програмі «Освіта» (Україна, ХХІ століття), в Національній доктрині розвитку освіти України у ХХІ столітті, в Законі України «Про вищу освіту», в матеріалах, які стосуються модернізації освіти України в контексті Болонського процесу, в Державній програмі «Вчитель» вказується на актуальність і необхідність пріоритетного формування різноманітних творчих і адаптивних професійно значущих особистісних якостей у вчителів, у тому числі учителів-філологів. Сьогодні вчитель повинен вміти самостійно здобувати необхідні знання, вміло застосовувати їх на практиці грамотно працювати з інформацією, постійно підвищувати свій професійний та інтелектуальний рівень. Нова парадигма освіти розглядає самостійну роботу студентів як неперервний процес формування професійної майстерності педагога.

Інноваційне реформування всієї системи педагогічної освіти зумовлене соціально-економічними змінами в суспільстві, набуває сьогодні особливого значення. Невідповідність рівня загальної підготовки випускників вищих навчальних закладів характерові й потребам держави вимагає розробки нових теоретико-методологічних і методичних засад педагогічної освіти, шляхів і засобів її реалізації в умовах переходу вищої школи до Болонського процесу.

Сучасний розвиток суспільства вимагає не лише подальшого вдосконалення системи підготовки фахівців, а й зумовлює підготовку вчителя, здатного розвивати індивідуальність дитини, зорієнтованого на свій особистісний та професійний саморозвиток і  готового творчо працювати в закладах освіти різного типу.

Стратегічний курс розвитку системи освіти України, орієнтований на інтеграцію в європейський освітній простір, висуває нові вимоги перед системою вищою освіти. Вони чітко визначенні в документах Болонської конвенції, починають реалізовуватися і в Миколаївському державному університеті імені В.О. Сухомлинського. Йдеться, насамперед, про створення організаційно-методичних умов розвитку самостійності студентів, забезпечення можливості здобуття якісної освіти незалежно від місця й форми навчання.

Оскільки рівень підготовки фахівців на заочній формі навчання визначається не стільки обсягом знань, скільки вмінням самостійно здобувати і творчо застосовувати їх на практиці, то власне самостійна робота має вирішальне значення для успішної освіти студентів. Для цього необхідно навчити їх правильно організовувати свою самостійну роботу й знаходити оптимальні шляхи керівництва нею. Самостійна робота – це складне педагогічне явище, особлива форма навчальної діяльності, яка спрямована на засвоєння студентами сукупності знань, умінь, навичок та формування самостійності, яке здійснюється шляхом запровадження відповідної системи організації всіх видів навчальних занять. Важливо пов’язати самостійну роботу з професійною діяльністю  студентів дійсною або майбутньою.

Проблема психолого-педагогічної адаптації до умов навчально-виховного процесу в університеті полягає в тому, що студенти заочної форми навчання недостатньо володіють навичками самостійного опрацювування науково-методичної літератури, узагальнення та систематизації наукової літератури; систематично стикаються із труднощами під час пошуку навчальної інформації, необхідної для виконання самостійних завдань, контрольних, курсових робіт тощо;  мають недостатній досвід використання комп’ютерних технологій під час виконання самостійних робіт.

Враховуючи ці труднощі психолого-педагогічного характеру, необхідно подбати про адаптацію студентів заочної форми навчання до умов навчально-виховного процесу в Миколаївському державному університеті імені В.О. Сухомлинського, для чого в університеті діє єдиний консультаційний центр, покликаний забезпечити співробітництво викладачів і студентів, забезпечити психолого-педагогічну діагностику та консультування студентів заочної форми навчання шляхом проведення різновекторного коучингу (коучинг – це індивідуальне консультування для досягнення значних цілей, підвищення ефективності планування , мобілізації внутрішнього потенціалу, розвиток необхідних здібностей і навичок, освоєння передових стратегій отримання результатів. Призначений для розширення можливостей людей, котрі усвідомили потрібність у змінах і ставлять за мету професійний та особистий зріст).

Мета консультаційного пункту: організація і проведення для студентів заочної форми навчання методико-педагогічного коучингу з підготовки та виконання самостійних робіт і завдань передбачених навчальними планами та програмами університету; допомога студентам заочної форми навчання в їх самостійній роботі і забезпечення тісного зв’язку між навчанням в університеті та їх професійної діяльністю.

Завдання консультаційного пункту: допомога студентам заочної форми навчання в організації самостійної роботи в міжсесійний період; консультування студентів заочної форми навчання з питань роботи за новими інформаційними технологіями; тісніший зв’язок змісту самостійної роботи студентів заочної форми навчання з їх професійною діяльністю.

Консультаційний пункт забезпечує: вхідне комплексне тестування; анкетування; індивідуальне консультування; графіки проведення консультацій; узгодження розкладу роботи та проведення консультацій, цільових занять, що пов’язані з підготовкою та виконанням самостійних робіт в комп’ютерних класах університету.

Впровадження такого консультаційного пункту в педагогічну практику Миколаївського державного університету імені В.О. Сухомлинського дало змогу якісно підвищити рівень підготовки спеціалістів, які здобувають освіту заочно.