«Политология»,

Проблемы взаимодействия

власти и общественности

ЖИЛЕНКОВА К. Є.

студентка ІІ-го курсу спеціальності

«Міжнародна економіка»

Донецького національного

університету

економіки і торгівлі імені

Михайла Туган-Барановського

 

ПРАВОВСІДОМІСТЬ ЯК УМОВА ФОРМУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА

Процеси перетворень, які відбуваються  в суспільстві нашої країни, потребують адекватних змін у сфері політичної свідомості та політичної культури. Становлення демократичного суспільства потребує якісно нових засад суспільної взаємодії, відносин між особистістю та державою. Сьогодні Україна прагне побудувати громадянське суспільство та демократичну, соціальну, правову державу. Але ця мета може бути досягнена лише за умови формування правосвідомості українського народу.

Роль правосвідомості у функціонуванні механізму правового впливу важко переоцінити. Серед елементів правового впливу вона займає поміжну позицію, бо, з одного, боку формується під впливом різноманітних чинників, а з іншого, виступає як засіб регулювання суспільних відносин.

Правосвідомість визначають як систему почуттів, емоцій, поглядів, ідей, теорій, традицій, переживань і інших духовних проявів, що виражають відношення громадян як до чинного законодавства, юридичної практики, прав, свобод і обов'язків громадян, так і до бажаного права.

Правосвідомість включає в себе: осмислення й відчуття необхідності права; оцінку права; усвідомлення необхідності створення розвинутої системи законодавства; осмислення потреби в зміні й доповненні діючих нормативних актів.

Специфічна риса правосвідомості як складової частини механізму правового регулювання полягає в тому, що її роль не обмежена однією стадією правового впливу. Вона присутня на всіх стадіях процесу правового регулювання соціальних відносин. Найвагоміше їх вплив проявляється на етапі реалізації права, у процесі втілення в життя юридичних прав та обов’язків.

Правосвідомість відіграє важливу роль в удосконалюванні й розвитку правового життя суспільства. Перш за все, правосвідомість є необхідним чинником при створенні норм права. Якість правових норм, їх відповідність потребам суспільного розвитку нерозривно пов'язана з правовими уявленнями, рівнем правосвідомості тих, хто створює правові норми. По-друге правосвідомість є важливою й необхідною умовою точної й повної реалізації правових норм. Чим вище рівень правосвідомості громадян держави, тим точніше виконуються правові норми. Розвинена правосвідомість забезпечує добровільне здійснення правових вимог, розуміння їхньої правильності і необхідності. Воно викликає в людей почуття нетерпимості до порушень правопорядку. Таким чином, правосвідомість - важливий чинник розвитку законодавства, стабільності правопорядку, реальності прав і свобод громадян. Досконала правосвідомість свідчить також про високу загальну й правову культуру особистості.

Правосвідомість суспільства націлена на справедливе урегулювання відносин між людьми, що забезпечує збереження цілісності суспільства. Сучасна правосвідомість різних народів виступає важливим засобом підтримки й розвитку мирного й справедливого співробітництва між країнами на міжнародному рівні. Закріплення в юридичних актах, конституціях найважливіших положень політики держави, її інститутів, політичних прав і свобод громадян є одним з показників того, що правосвідомість безпосередньо пов'язана з політичною свідомістю.

В сучасній незалежній Україні багато що зроблено на шляху трансформації правосвідомості суспільства у демократичному та гуманістичному напрямі. Проте ще залишається деформація правової свідомості і вона посилюється внаслідок системної економічної і соціальної кризи. Найменш виражені перекручення правосвідомості у правовому інфантилізмі, який полягає в несформованості, недостатній кількості правових знань. Друга форма - правовий нігілізм, тобто усвідомлене ігнорування вимог законів, за виключенням злочинного наміру. І третя форма - феномен і його переродження, тобто ігнорування права, інших соціальних норм і суспільної моралі.

Таким чином, на даному етапі розвитку, для нашої країни необхідно формувати індивідуальну, колективну і групову правову свідомість, а особливо правосвідомість такої соціальної групи як політична еліта. Правова свідомість є передумовою формування політичної діяльності. Саме політична еліта здатна впливати на економічний, політичний, соціальний розвиток країни, і від рішень її представників залежить доля всього суспільства.

Іншою соціальною групою, правосвідомість якої надзвичайно важлива для побудови громадянського суспільства, є молодь. Це пояснюється декількома причинами. По-перше, в Україні нараховують понад 7 млн. молодих людей у віковому діапазоні від 15 до 25 років, або 13,5% від всього населення країни. По-друге, молодь являє собою соціальну групу, що перебуває на стадії становлення й формування соціальної, психофізичної, політичної зрілості та процесу адаптації до виконання соціальних ролей дорослого населення. Серед усієї групи молоді окремо виділяють студентську молодь, оскільки ця група має найбільше можливостей зайняти високе місце у соціальній структурі суспільства, тобто є соціальною перспективою України. Таким чином, правосвідомість являє собою важливий чинник розвитку законодавства, забезпечує стабільність правопорядку, реальність прав і свобод громадян. Подолання деформації правової свідомості і підвищення рівня активної і свідомої участі громадян в політичних процесах є обов’язковою умовою формування громадянського суспільства і правової держави.