«Право»   2.Адміністративне та фінансове право

 

Необхідність законодавчого забезпечення  створення індустрії інформаційних технологій в Україні

 

Шевчук С. С.

викладач юридичних дисциплін Технологічно-промислового коледжу Вінницького державного аграрного університету

8-0432-66- 46 -27

pravolux@ukr.net

В країнах, що розвиваються інтенсивним інноваційним шляхом, відбувається впровадження нових технологій. З цією метою діють інноваційні і технологічні центри, бізнес-інкубатори, технопарки, наукові парки і технополіси, а також різні форми кооперації науки, капіталу і промисловості, які наряду з матеріальним виробництвом створюють нову формацію – суспільство знань та інформаційних технологій.

 У світовій економіці індустрія інформаційних технологій займає значне місце і відіграє дуже важливу роль. Сьогодні індустрія інформаційних технологій  безпосередньо забезпечує роботою дев’ять мільйонів високооплачуваних кваліфікованих працівників у більш ніж чотирьох  тисячах компаній в усьому світі. Крім того, цей сектор економіки створює зайнятість ще для 21 мільйона спеціалістів у найрізноманітніших сферах діяльності. Внесок індустрії інформаційних технологій у світову економіку складає майже  трильйон доларів на рік, у тому числі 330 мільярдів доларів надходять від галузі виробництва комп’ютерного обладнання, 180 мільярдів доларів – від галузі «тиражна програмна продукція» і ще 420 мільярдів доларів – від інформаційних послуг. Індустрія інформаційних технологій щорічно приносить до бюджетів своїх країн понад 700 мільярдів доларів  податкових надходжень.

Розвиток інформаційних технологій є одним з пріоритетних напрямів державної науково-технічної політики України.  Тому, для нашої держави  перехід  до індустріального виробництва інформаційних технологій є дуже важливим.

Враховуючи те, що ознаками індустрії є наявність законодавчого забезпечення, фахівців з виробництва, маркетингу та управління проектами, стандартів, технологічного оснащення виробництва, інфраструктури та джерел фінансування нових технологій, можна зробити висновок, що правове забезпечення є важливою складовою успішного індустріального виробництва інформаційних технологій в Україні.

          В Україні існує законодавче забезпечення розвитку  інформаційних технологій. Державна політика інформатизації  встановлена Законами України «Про Національну програму інформатизації», «Про Концепцію Національної програми інформатизації» і  формується в державі як складова частина її соціально-економічної політики в цілому, спрямовується на раціональне використання промислового та науково-технічного потенціалу, матеріально-технічних і фінансових ресурсів для створення сучасної інформаційної інфраструктури в інтересах вирішення комплексу поточних та перспективних завдань розвитку України.

Суттєві зміни в економіці України можливі тільки завдяки розвитку інформаційних технологій та створенню в Україні самодостатньої ефективної індустрії програмної продукції, яка буде  конкурентоспроможною не тільки в Україні, а й  на світовому ринку.

Проблема розвитку  індустрії інформаційних технологій залежить від створення законодавства, здатного забезпечити ефективне використання програмного забезпечення. Необхідним є прийняття закону, який би передбачав комплекс заходів щодо розвитку індустрії інформаційних технологій. В першу чергу необхідно врегулювати відносини в  галузі дослідження, підтримки використання і розробки програмного забезпечення. Потрібно врахувати, що можливим є використання тільки легальних програмних продуктів. Так, у Європейському Союзі  у законодавчому полі зафіксований захист інтелектуальної власності через механізми copyright (повне збереження майнових  немайнових прав автора). Згідно Директиви Європейської комісії 91/250 авторові комп’ютерної програми надаються майнові права відтворення, копіювання, модифікації, поширення, публічного виконання. Автор сам вирішує, яким чином розпорядитися цими  правами. Саме цій позиції відповідає сучасне українське законодавство про авторське право (Закон України «Про авторське право та суміжні права» ). Тому, в даному випадку ми можемо говорити про те, що можливість легального використання програмного забезпечення законодавчо забезпечена, однак, ці правові норми повинні бути вдосконалені і знайти своє застосування в створюваному законодавстві. Для цього необхідно навести системний порядок в нормах чинних законів у галузі інтелектуальної власності, у першу чергу тих, які регулюють авторське право розробників комп’ютерних програм, їх відносини з роботодавцями, а також запровадити організаційно-правові механізми їх використання. Такі заходи дозволять знизити рівень піратства та підвищити податкові надходження до державного бюджету.

Не менш важливим є правове забезпечення втілення загальнодержавної політики у сфері інформатизації. Тому, на нашу думку, організаційно-правовою формою проведення державної політики у сфері інформаційних технологій повинна бути державна цільова науково-технічна програма створення індустрії інформаційних технологій в Україні, розроблення, затвердження і здійснення якої забезпечить безумовність виконання заходів і проектів всіма органами влади, надасть можливість  розвитку індустрії інформаційних технологій як самостійної галузі економіки.

Таким чином, проблема створення індустрії інформаційних технологій може бути вирішена, в першу чергу, завдяки створенню ефективного правового забезпечення індустрії інформаційних технологій та подальшому розвитку діючого законодавства в галузі інформатизації.