Право / 10. Господарське право

Богомаз О.Е., Одінцова О.О.

Донецький національний  університет економіки і торгівлі

 імені  Михайла Туган-Барановського

 

ДЕРЖАВНИЙ ТА ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ ЗАКОНОДАВСТВА В СФЕРІ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

 З ухваленням Конституції України та офіційним проголошенням таких стратегічних орієнтирів, як розвиток в Україні демократичної, соціальної та правової держави поставило перед наукою ряд важливих питань, повязаних із практичною реалізацією зазначок конституційних положень. Новий етап побудови правової держави, яка базується на принципах поваги до особи й недоторканості її прав і свобод, верховенства права і дотримання закону, невідємно  повязаний із створенням громадянського суспільства.

Громадянське суспільство - це сукупність сформованих на добровільних та самоврядних засадах у межах Конституції та законів громадських інститутів, за посередництвом яких індивіди вільно реалізують свої природні права і свободи [1, 9].

       Держава завжди ототожнюється з правовим та інституційним апаратом. В свою чергу, громадське суспільство віддзеркалює певні якісні характеристики суспільства набуті на певному конкретному етапі його розвитку. Таким чином, держава поступово передає, а інститути громадського суспільства відповідно перебирають на себе повноваження щодо контролю над певними сферами життєдіяльності.

          Ю. Тихомиров вказує, що розвиток зацікавленості громадськості у загальних справах, уміння відстоювати власну думки, формувати свою позицію і погляди допомагає погоджувати економічні і соціальні процеси у суспільстві з демократичними змінами та активною участю громадян в управлінні державними і суспільними справами [2, 95].

Звязки з громадськістю дедалі набувають статусу одного із нових пріоритетних напрямків діяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, зокрема Антимонопольного комітету України. Думка громадськості має враховуватись при формуванні й реалізації державної політики, плануванні й виконанні важливих суспільних рішень.

У взаємодії громадянського суспільства і правової держави важливу роль відіграє проблема формування та юридичного закріплення меж і форм державного впливу на суспільне життя, а з іншого боку – можливостей суспільства здійснювати громадський контроль.

         На нашу думку, розвиток громадського контролю є одним із факторів, який свідчить про реальність формування в Україні громадянського суспільства. Впровадження інституту громадського контролю особливо важливо для забезпечення законності у сфері державного регулювання господарської діяльності.

Відповідно до чинного законодавства України субєкти громадського контролю наділені досить широкими контрольними повноваженнями, які вони можуть реалізовувати в наступних правових формах: участь у розробці рішень органами державної влади; обговорення проектів регуляторних актів;  представництво та захист своїх прав і законних інтересів, а також прав і інтересів своїх членів (учасників); виступи з ініціативами з різних питань;  участь громадських обєднань у дорадчо-консультативних органах при державних органах виконавчої влади.

Нинішній етап становлення підприємництва в країні потребує активізації діяльності громадських обєднань субєктів підприємництва і посилення їхньої ролі в процесі формування й реалізації державної політики в сфері господарської діяльності. У Хартії підприємництва України закріплено основи партнерських стосунків між владою і підприємцями. Хартія відкрита для приєднання до неї всіх підприємців, їхніх професійних обєднань і громадських організацій. Вона створює нові можливості й надає широкі повноваження обєднанням підприємців, спонукає їх до співпраці, потребує взаємо злагоджених дієвих механізмів. Додержання положень хартії потребує активного сприяння процесам самоорганізації малого та середнього бізнесу. Цей напрям повинен стати складовою частиною комплексу заходів, що здійснюватимуться з метою забезпечення сприятливих правових і організаційно-економічних умов для становлення та ефективного розвитку підприємництва [3, 9].

      Про необхідність запровадження   громадського контролю вказано в Указі Президента України Про заходи щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій від 10.09.1997 р. [4]. Згідно з нормами данного правового акту запровадження громадського контролю за діяльністю субєктів природних монополій відбувається зокрема шляхом створення при них рад споживачів  або   включення  до складу спостережних рад  відповідних   акціонерних товариств, рад  підприємств,  представників  органів  місцевого самоврядування, обєднань громадян, в тому числі природоохоронних організацій, організацій споживачів тощо.

Антимонопольний комітет України важливий напрям роботи із запобігання негативним проявам монополізму у житлово-комунальному господарстві вбачає у посиленні громадського контролю. У 2003 році Антимонопольним комітетом України було внесено пропозиції щодо створення при субєктах природних монополій сфери житлово-комунального господарства рад споживачів або включення представників органів місцевого самоврядування, обєднань громадян, організацій споживачів до складу спостережних рад відповідних акціонерних товариств та запровадети процедуру публічних слухань щодо змін тарифів на послуги з тепловодпоостачання та водовідведення, що надаються субєктами природних монополій [5].

Нині в Україні на всіх рівнях державного управління утворені й діють такі дорадчі органи: Рада підприємців України при Кабінеті Міністрів України, Громадська колегія Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва, регіональні громадські колегії з питань розвитку підприємництва та координаційні ради з питань розвитку підприємництва при місцевих органах виконавчої влади [6, 5].

Основні завдання дорадчих органів полягають у  реалізації громадянами конституційного права на участь в управлінні державними справами, забезпечення відкритості діяльності органів виконавчої влади, врахування громадської думки у процесі підготовки та організації виконання їх рішень, підтримання постійного діалогу з усіма соціальними групами громадян, створення можливостей для вільного та обєктивного висвітлення усіх процесів у цій сфері засобами масової інформації.

Таким чином, ефективним механізмом взаємодії органів державної влади та субєктами господарювання на всіх рівнях державного управління є участь громадських обєднань підприємців у дорадчо-консультативних органах  при державних органах виконавчої влади. Участь громадськості у здійсненні контролю за дотриманням законодавства в сфері господарської діяльності, а також взаємодія з державними органами запроваджує особливий режим партнерства між державою та субєктами господарювання з метою оперативного вирішення ключових питань у сфері соціально-економічної політики, забезпечує вільний доступ громадських організацій підприємців до інформації органів державної влади та місцевого самоврядування; їх залучення до розробки й обговорення проектів нормативних актів у сфері господарської діяльності, дає змогу запровадити контроль за поточним виконанням норм і процедур органами державної влади та місцевого самоврядування.

                   

      Література:

1.  Відносини між державою і громадським суспільством: Матеріали „круглого столу”. Нац.інст-т.стратегічних досліджень. – К., 2003. – 115 с.

2.  Тихомиров Ю.А. Курс административного права и процесса. М., 1998.560 с.

3.   Пащенко В., Поплавська Л. Фактор самоорганізації функції державних органів і громадських обєднань// Підприємництво в Україні.2000.№1.С. 9-10.

4.  Про заходи щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій: Указ Президента України від 10.09.1997 р.// Урядовий курєр. 1997.№136.

5. Звіт Антимонопольного комітету України за 2003 р. // httр: www. аmс.gov. uа.

6.   Кравцова Т. Правові фори залучення громадськості до регуляторної діяльності державних установ у сфері господарської діяльності // Підприємництво господарство і право.2004.№4.С. 3-6.