«ПРАВО»

4.Трудовое право и право социального обеспечения.

Пивоварова Євгенія Володимирівна

Донецький національный університет экономіки и торгівлі

   ім. М. Туган-Барановського

 

ТРУДОВІ ПРАВА ЖІНОК  В УКРАЇНІ ТА ЄВРОПЕЙСЬКОМУ СОЮЗІ:

ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРАВОВИХ АСПЕКТІВ.

Оскільки українська економіка потребує широкого використання праці жінок, правовому регулюванню праці жінок завжди надавалось велике значення. Саме по причині того, що працюючі, жінки є найбільш уразливим прошарком населення у сфері трудової діяльності через необхідність поєднання сімейних та професійних функцій, одним з найважливіших принципів трудового права є принцип підвищеної охорони праці жінок.

Відразу зауважимо що об'єм передбачених українським законодавством про працю заходів з охорони праці жінок перевищує прийняті міжнародні норми. Однак у зазначених нормах Кодексу не визначається, наскільки широко має застосовуватися праця жінок для того, щоб роботодавці були зобов'язані надавати такі послуги. Крім того, положення цих статей є настільки розпливчастими та відірваними від реального життя, що на практиці майже не виконуються.

Таким чином, разом із стереотипною уявою роботодавців про нездатність жінок поєднувати родинні та робочі обов'язки положення багатьох норм законодавства України про працю жінок, хоча і ненавмисно, однак зменшують конкурентоспроможність жінок в очах потенційних роботодавців. За умов перевищення пропозиції робочої сили над попитом створилася ситуація, коли роботодавцю, безумовно, зручніше запросити працювати чоловіка, ніж жінку з її численними пільгами.

В світлі цієї проблеми доцільною видається спроба змінити старий підхід, заснований на принципі надання пільг і переваг, головним чином жінкам. В проекті Трудового Кодексу України, розробленому робочою групою при Кабінеті Міністрів України багато норм, які раніше стосувалися лише праці жінок, тепер мають відношення до осіб із сімейними обов'язками. Крім зазначених соціальних, фондів, в праві соціального забезпечення діють й інші суб'єкти, які носять назву "фонд". В першу чергу, це Фонд соціального захисту інвалідів. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1434 "Про затвердження Положення про Фонд соціального захисту інвалідів" цей фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому. Відповідно цей фонд наділений всіма ознаками державного органу. [1, с.327-330]

Основою правової захищеності жінок у Європейському Союзі є проголошення обов'язковості дотримання принципу рівноправності чоловіків і жінок. У першу чергу це стосується області трудових відносин. Безпосереднє відношення до правового регулювання трудового положення жінок у Європейському Союзі має Римський догов року, що містить спеціальну статтю (ст.119), яка визначає правовий статус працюючої жінки. Ця стаття ставить за обов'язок державам-членам Європейського Союзу дотримуватися принципу, відповідно до якого чоловіки і жінки повинні отримувати рівну платню за однакову працю.

Прийняття Радою Європейського Союзу директив, пов'язаних з рівними можливостями чоловіків і жінок ще раз підкреслює те, що право ЄС у зазначеній сфері — не застигле явище, а інститут, що знаходиться в постійному розвитку. Так, у другій програмі в якості пріоритетних зазначені наступні напрямки:

- впровадження нових методів керування;

- поліпшення умов професійної підготовки жінок, визначення й
облік перспектив їхньої зайнятості і вплив на неї нових технологій;

-  розширення соціальної допомоги держав  і  корпорацій  у
напрямку пристосування системи соціального забезпечення до змін,
що відбуваються, у трудових і сімейних відносинах.

У рамках Комісії Європейського Союзу діє також Жіноче бюро інформації, на базі якого випускається щоквартальний журнал "Жінки Європи", а також Консультативній комітет з питань "Рівні можливості для чоловіків і жінок" - у його задачі входять розробка пропозицій до законодавства, ведення аналітичної і консультативної діяльності.

Роблячи  підсумки можна сказати, що для України було б корисним запозичувати європейській досвід у правозахисній діяльності у таких сферах:

виділення прав жінок в окремий інститут права; вироблення та прийняття законодавчих актів, рішень державних органів, спрямованих на реалізацію прав і свобод жінок;

·        створення спеціалізованих органів, які вирішують проблеми зайнятості жіноцтва;

·        виділення у бюджетах цільових коштів на фінансування «жіночих» програм;

зміна світогляду суспільства шляхом тендерного виховання. Такі запозичення сприяли б забезпеченню рівноправ'я жінок та чоловіків у сферах трудової, професійної діяльності; підтримці жінок і дівчат у реалізації їх громадянських прав, втому числі, трудових; зменшенню тендерної нерівності, можливості жінок повною мірою користуватися суспільними ресурсами для самореалізації.[2, с.616-623]

Література:

1.     Прокопено В.І. «Трудове право», Консул, 1998р., 67-81с. (480с.)

2.     «Трудовое право Украины в вопросах и ответах: учебное пособие», изд.5, переработаное и дополненое ( под редакцией Жернакова В.В, Харьков «Одиссей», 2007г, 32-40с. (664с.)