Кравченко М.О., Панасюк О.Ю.

Науковий керівник Степова С. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут, КНТЕУ

Переваги використання інформаційних технологій в торгівлі

Анотація: В даній статті розглянуто застосування інформаційних технологій в роздрібній торгівлі, що веде до скорочення операційних витрат, отримання додаткових прибутків внаслідок збільшення обороту.

Постановка проблеми: Нині невеликі і середні роздрібні мережі зазнають усе більш сильного тиску з боку великих підприємств. Планувати подальший розвиток можна тільки забезпечивши підвищення ефективності бізнесу, що неможливо без впровадження багатофункціональних і надійних інформаційних систем, що дозволяють управляти роздрібною структурою, логістикою, асортиментом, цінами. Сучасні інформаційні системи надають можливість обробляти значну кількість інформації, взаємодіяти з підрозділами підприємства, збільшувати швидкість і якість обслуговування клієнтів.

Виклад основного матеріалу: Домінуючим напрямом зараз є широке впровадження інформаційно-аналітичних систем для вирішення завдань прогнозування попиту, планування закупівель, управління запасами, ефективного мерчандайзинга і тому подібне. Впровадження інформаційних технологій (ІТ) пов'язане з:

1) технологічною необхідністю - коли використання ІТ диктується вимогою забезпечення складних технологічних операцій (наприклад, обробки штрихових кодів).

2) потребою в засобах аналізу ефективності - за наявності великого числа однорідних "виробничих ділянок" (філії, менеджери по продажах і т. д.), результати діяльності яких можна і треба постійно зіставляти.

Існує п'ять головних причин складності впровадження і використання інформаційних систем на підприємствах роздрібної торгівлі :

поверхневе розуміння концепції керівництвом компанії; недостатній рівень розвитку ІТ-інфраструктури торговельного підприємства; низька кваліфікація консультантів компании-внедренца;

помилки при виборі автоматизованої системи і опір персоналу самого торговельного підприємства.

Підприємства роздрібної торгівлі виявляють цікавість до наступних областей інформатизації :

  1) системи аналізу даних - BI для обробки значної кількості інформації з більшою швидкістю, які дозволяють швидко отримувати звідні дані про ефективність роботи усього підприємства (наприклад, систему класу SAP, Microsoft Dynamics AX, Oracle BI), аналізувати усю інформацію, наявну в торговельній організації, незалежно від того, в якій інформаційній системі вона накопичується. Основою цього рішення є сховище даних, яке акумулює інформацію з різних джерел і, завдяки спеціальній структурі, дозволяє формувати звіти набагато швидше, ніж в ERP -системах.

2) системи управління стосунками з клієнтами - CRM. В умовах зростаючої конкуренції усе більше число торговельних підприємств зацікавлене в тому, щоб краще знати своїх покупців і ефективніше здійснювати політику в області асортименту, маркетингу і управління скидками. Окрім CRM -систем це різні ІТ-продукти для взаємодії з клієнтом через SMS і спеціалізовані програми для роботи з бонусними картами.

3) системи управління мережами магазинів (SCM), які залишаються затребуваними торговельними компаніями (наприклад, Visual Pos Manager (VPM), що дозволяє з єдиного центру управляти усіма касами і скидками роздрібної мережі, і який інтегрується з SAP Retail, Microsoft Dynamics AX, 1С, Oracle Retail і так далі). Конкурентні переваги: функціональність, надійність, і відпрацьовані технології впровадження, супроводу і навчання користувачів.

4) робочі місця касирів - PosX, оснащені касовою програмою, адже окрім стандартних операцій по прийому грошей і видачі здачі, вимагається організувати прийом безготівкових платежів, обслуговування дисконтних і бонусних карт.

5) програма "1 С: Роздріб 8" на платформі "1 С: Підприємство 8" - підтримує роботу з територіально розподіленими інформаційними базами (РІБ). При цьому забезпечується чіткий розподіл документообігу по магазинах, а в центральному вузлі РІБ консолідується інформація по усіх магазинах мережі. В результаті усі процеси, що вимагають інформаційного обміну,  проводяться не лише з мінімальними трудовитратами, але і відповідно до регламенту, а центр оперативно отримує необхідну для ухвалення управлінських рішень інформацію про продажі і рух товару

6) використання кишенькових комп'ютерів або комунікаторів (КПК) - тобто мобільної торгівлі, системи RFID. Ці пристрої виступають сховищем інформації про клієнтів, товар, розрахунки і служать для занесення інформації про продажі. Дані регулярно синхронізуються з основною обліковою системою підприємства. Система підвищує оперативність роботи торговельних агентів і економить їх час для безпосереднього спілкування з клієнтами.

Висновки: Таким чином, застосування інформаційних технологій в роздрібній торгівлі багато в чому зумовлює успішність розвитку торговельної організації. Інформаційні продукти покликані спрощувати і удосконалювати систему контролю оперативної діяльності компанії (фінанси і витрати, запаси і склад, закупівлі і продажі, дебіторська заборгованість і цінова політика), управляти взаєминами із замовниками і постачальниками, контролювати процес продажів.  Якщо раніше на ринку пропонувалися рішення, доступні за ціною тільки великим компаніям, то останніми роками з'явилися повноцінні автоматизовані системи мобільної торгівлі, доступні навіть малим підприємствам. На сучасному ринку зберегти конкурентні позиції вдається тільки тим, хто постійно розвивається і використовує нові технології.

Література:

    1.     www. 1C39.ru

    2.     www.salespro.ru

    3.     www.cnews.ru

    4. Бурмин А.А. "Использование программного обеспечения на предприятии"// Корпоративные системы. - 2006. - №1. - с.56-57.

    5.     www.zn.ua.