Економічні науки/Фінансові відношення

 

К.е.н. Яришко О.В., к.е.н. Ткаченко Є.Ю.

Запорізька державна інженерна академія, Україна

Аналіз ліквідності і платоспроможності бюджетних організацій в Україні

 

 

Платоспроможність і ліквідність  підприємства досліджували в своїх працях зарубіжні науковці і практики: М. Абрютіна, М. Баканов, І. Балабанов, Т. Берднікова, Л. Бернстайн, Ю. Брігхем, Л. Гапенскі, О. Грачов, А. Гропеллі, Дж. К. Ван Хорн, Е. Негашев, П. Ревентлоу, Г. Савицька, Р. Сайфулін, Н. Селезньова, Е. Сорокіна, Е. Уткін, А. Шеремет.

Серед вітчизняних авторів, праці яких присвячені теоретичним та методичним засадам платоспроможності і ліквідності  підприємства, слід назвати М. Білик, І. Бланк, В. Бурчевський, Ф. Бутинець, М. Горбаток, О. Данілов, В. Іваненко, В. Іващенко, М. Коробов,  Г. Ковальчук, Л. Лігоненко, Є. Мних, В. Опарін, О. Терещенко.

Аналіз фахової літератури і нормативних документів свідчить про наявність різних тлумачень сутності платоспроможності підприємства, протиріччя в методичних підходах до розрахунку показників, що формують її рівень та загальну оцінку платоспроможності підприємства.

Питання аналізу ліквідності і платоспроможності бюджетних організацій розглянуто в наукових працях недостатньо.

Підходи науковців до визначення сутності платоспроможності підприємства можна звести до такого[1]:

1.     платоспроможність визначається наявністю власних оборотних коштів та здатністю покривати збитки (західні наковці – Й.Ворст, П. Ревенлоу, Дж. Депалленса, Дж. Джоборда)

2.     платоспроможність визначається як здатність підприємства виконувати свої зобов’язання (російські вчені – В.В. Ковальов, М.М. Крейніна, М.С. Абрютіна, А.В. Грачов, Е.І Уткін, А.Д. Шеремет)

3.     платоспроможність представлена як важливий показник фінансової стійкості (вітчизняні вчені-економісти – Н.В. Тарасенко, В.І. Іваненко, М.А. Болюх, Є.В. Мних, В.М. Мельник)

Незважаючи на те, що на практиці поняття ліквідності та платоспроможності тісно взаємозв'язані, вони не є тотожними. Ліквідність у загальному розумінні означає здатність цінностей перетворюватися в грошові кошти. Вона характеризується наявністю в підприємства ліквідних засобів у формі залишку грошей у касі, грошових коштів на рахунках у банку та тих елементів оборотних активів, що легко реалізуються.

Ступінь ліквідності визначається тривалістю часового періоду, протягом якого ця трансформація може бути здійснена. Чим коротший період, тим вища ліквідність цього виду активів.

Якщо розглядати питання платоспроможності та ліквідності для бюджетних організацій, то існують певні відмінності на які необхідно звернути особливу увагу. Згідно з положенням Бюджетного кодексу України, бюджетні організації не мають право здійснювати запозичення в будь- якій формі або надавати позики юридичним і фізичним особам, крім випадків передбачених Законом про Державний бюджет України, мають розрахунково-касове обслуговування в органах державного казначейства, ведуть бухгалтерській облік та складають звітність відповідно до правил та форм встановлених Державним казначейством за погодженням з Міністерством фінансів України.

Існують різні методики визначення ліквідності та платоспроможності підприємства, але їх необхідно пристосувати для бюджетних організацій з урахуванням наведених вище особливостей.

Наявність різних показників ліквідності пояснюється різними інтересами споживачів аналітичної інформації.

Платоспроможність означає наявність у бюджетної організації коштів і їх еквівалентів, достатніх для розрахунків з кредиторської заборгованості, що потребує негайного погашення.

Ознаками платоспроможності  бюджетної організації є:

- наявність грошей у касі, на поточних рахунках;

- відсутність простроченої кредиторської заборгованості.

Ліквідність бюджетної організації –це її здатність   швидко продати активи й одержати гроші для оплати заборгованості. Характеризується відношенням високоліквідних активів (грошові кошти, дебіторська заборгованість) до короткострокових заборгованостей. Під час аналізу ліквідності необхідно оцінити поточні суми активів і майбутні зміни ліквідності.

До показників ліквідності які можуть застосовуватися для бюджетних організацій можливо віднести.:

а) коефіцієнт ліквідності поточної, що характеризує достатність обігових коштів для погашення боргів протягом року.

 

Коефіцієнт ліквідності поточної =

= Поточні активи/Поточні пасиви                          (1)

 

б) коефіцієнт ліквідності швидкої показує скільки одиниць найбільш ліквідних активів припадає на одиницю термінових боргів

 

Коефіцієнт ліквідності швидкої =

=(Поточні активи-Запаси)/ Поточні пасиви                (2)

 

в) коефіцієнт ліквідності абсолютної характеризує готовність негайно ліквідувати короткострокову заборгованість

 

Коефіцієнт ліквідності абсолютної =

=Кошти/Поточні пасиви                                  (3)

 

г) співвідношення короткострокової дебіторської та кредиторської заборгованості показує здатність розрахуватися з кредиторами за рахунок дебіторів протягом одного року

Співвідношення короткострокової дебіторської та кредиторської заборгованості  =

= Дебіторська заборгованість/ Кредиторська заборгованість        (4)

 

Про неблагополучний стан ліквідності бюджетної організації може  свідчить той факт, що потреба у грошових коштах перевищує їх надходження. Щоб визначити, чи достатньо коштів має організація для погашення зобов’язань, необхідно насамперед проаналізувати процес надходження коштів від господарської діяльності та формування залишків грошових коштів після погашення зобов’язань перед бюджетом та позабюджетними фондами. Аналіз ліквідності потребує ретельного розгляду структури кредиторської заборгованості організації. При цьому необхідно визначити її стійкість, вияснити, чи заборгованість прострочена (строк погашення якої вже минув).

 

Література:

1.                 Подольська В. О., Яріш О. В.Фінансовий аналіз: Навч. посібник для внз / Полтав. ун-т спожив. кооперації України. - К.: Центр навч. літ., 2007. - 487

2.                 Ізмайлова К. В.Фінансовий аналіз: Навч. посібник / МАУП. - К.: МАУП, 2000. - 152 c.: iл.