Економічні науки / 1.Банки й банківська система.

 

Викладач кафедри облік і аудит  Піскунов Роман Олександрович

Харківського інституту Банківської справи Університету банківської  справи Національного банку України

КОГНІТИВНА МОДЕЛЬ ФІНАНСОВОГО РИЗИКУ:

КРЕДИТНИЙ АСПЕКТ

 

Враховуючи, що регулювання грошовими потоками і управління фінансовими ризиками ба­зу­ється на за­га­ль­них прин­ци­пах і під­хо­дах, тоб­то на за­га­ль­ній ме­то­до­ло­гії, стає зро­зу­мі­лим, що од­но­ча­с­но з заходами щодо оптимізації фінансових ризиків по­ви­нний здійснюватись і заходи щодо регулювання грошовими потоками. У той же час, недостатність фінансових ресурсів призводить до переходу економічних агентів до взаємного кредитування, до зростання взаємних неплатежів, збільшення вагомої частки у залучених коштах кредиторської заборгованості і на цій основі, - підвищення кредитного ризику. В останні десятиріччя наукова проблематика ризик-менеджменту привернула увагу багатьох вчених: Бланк І.О., Вітлінський В.В.,  Лобанов О.А. та інщі. [1, - 3].

В 1997 р. Базельський комітет з банківському нагляду у своєму документі «Основні принципи ефективного банківського нагляду» назвав кредитний ризик основним видом фінансового ризику, з яким зіштовхуються фінансові інститути при здійсненні  своїй діяльності. На рис. 1 наведено детерміністичність факторів дерегулювання фінансових ринків на вдосконалення методів управління кредитним ризиком. Наукові дослідження з питання аналізу кредитного ризику, призвели до розроблення авторами вербальної моделі впливу кредитного і фінансового ризиків у грошовому потоці для суб’єктів реального сектору економіки. Банківська установа надаючи кредит суб’єктам господарської діяльності призводить до вивчення і оцінки кредитного ризику у певному проекті, формуючи його фінансовий результат

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


   

    Рис 1. Детерміністичність факторів дерегулювання фінансових ринків на впровадження сучасних методів керування кредитним ризиком.

 

Завдання створення вербальної моделі впливу ризиків для досягнення поставленої мети може бути створено лише при певній оптимізації внутрішніх інструментів кредитного ризику у розрізу фінансового.

Побудова та функціонування моделі повинно відбуватися з дотриманням певних вимог. При формуванні проекту суб’єкти господарської діяльності повинні враховувати такі вимоги, як: погодженість даного проекту з загальною політикою підприємства; елементи взаємодії банківської установи та суб’єкта господарської діяльності мають бути налагоджені між собою та спрямовані на отримання певного корисного результату; має зберігатися чіткий та врівноважений розподіл обов’язків, прав і відповідальності; можливість успішного розвитку проекту в майбутньому, шляхом виконання усіх вимог банківської установи за даним кредитом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2 Когнітивна модель впливу кредитного і фінансового ризиків на діяльність суб’єктів реального сектору економіки.

 

Отже, для певних зрушень у даному питанні розглядаються такі моменти:

         - вивчення та аналіз кредитного рейтингу, більш деталізована процедура моделей оцінки рейтингу клієнта (СГД), прорахування дефолту, ранжування рівнів оцінки кредитоспроможності позичальника може дати змогу вчасного виявлення, контролю та управління кредитним ризиком;

          - встановлення ціни з урахуванням ризику дає змогу прораховувати премію за ризик та відсоткову ставку, але є нагальна необхідність у розрахунку ціни збільшити вагомість рейтингової оцінки позичальника, урахування певної поруки чи застави у більшій долі кредитного ризику;

         - у інструменті боргового потенціалу переоцінити вагомість резервів під кредитний ризик, впровадження у систему нових альтернативних розрахунків боргового потенціалу як для позичальника, так і для банківської установи;

         - необхідна розробка лімітів для кожного окремого клієнта, сегментів клієнтів чи сегментів галузей, яка дала б можливість обмежити негативний вплив окремого несприятливого випадку на весь кредитний портфель банку і не збільшувала кредитний ризик;

         - створення єдиних стандартів кредитування та загальної кредитної методології, визначення чітких правил і положень процедури кредитування, обмеження ризиків і управління ними є основними умовами кредитної політики.

Отже, практичне значення проведених досліджень визначається тим, що використання запропонованих в роботі методик, підходів, висновків та пропозицій у виробничій діяльності банківських установ спрямоване на розробку шляхів та заходів, які призведуть до зменшення кредитних ризиків і як наслідок до регулювання кредитної політики банку.

 

Література:

 

1. Бланк І.О.Гуляєва Н.М. Інвестиційний менеджмент: [підручник] / І.О. Бланк, Н.М. Гуляєва .-К.: Київський національний торговельно-економічний університет, 2003. - 398 с.

2. Вітлінський В.В. Ризикологія в економіці та підприємстві : [монографія] / В.В. Вітлінський, Г.І. Велікоіваненко. - К.:КНЕУ, 2004. - 480 с.

3. Энциклопедия финансового риск – менеджмента / Под ред. канд. экон. наук.  А.А. Лобанова и А.В. Чугунова. – 4 – е изд., испр. и доп. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2009. – 932 с.