Економічні науки / Маркетинг і менеджмент

 

К.е.н. Гончарова М.Л., к.е.н. Розкошна О.А.

 

ДВНЗ «Українська академія банківської справи НБУ», м. Суми

 

Теоретичні засади реінжинірингу бізнес-процесів

 

Одна з новітніх концепцій розвитку процесоорієнтованого управління базується на формуванні системи реінжинірингу бізнес-процесів (РЕП), яка була створена у 90-х роках XX сторіччя. В теперішній час даний підхід широко використовується  провідними компаніями світу.

Вперше термін «РБП» був введений М. Хаммером – батьком першого, «традиційного» підходу до РБП, який припускає створення нових бізнес-процесів (БП) «з чистого паперу». Автори даної концепції американці – Майкл Хаммер і Джеймс Чампі у книзі «Реінжиніринг корпорації. Маніфест революції у бізнесі» пишуть: «На прохання дати стисле визначення реінжинірингу ми відповідаємо: його суть у тому, щоб розпочати все з початку. До реінжинірингу не належать коригування вже існуючого та поступові зміни, що не торкаються основних структур, або латання окремих дір в існуючих системах. Реінжиніринг це відмова від сталих процедур, свіжий погляд на роботу зі створення продукту чи послуги і надання цінності клієнту. Реінжиніринг – це фундаментальне переосмислення і радикальне перепроектування бізнес-процесів з метою досягнення істотного поліпшення якості функціонування організації [1,2].

РБП – це сукупність методів і засобів, призначених для кардинального поліпшення основних показників діяльності підприємства шляхом моделювання, аналізу і перепроектування існуючих бізнес-процесів.

Реінжиніринг бізнес-процесів застосовується вразі необхідності радикальних змін і передбачає створення цілком нових, більш ефективних бізнес-процесів на підприємстві.

Термін РБП містить в собі три ключові складові: істотне поліпшення розвитку організації, радикальне перепроектування організації та бізнес-процеси. Розкриття змісту ключових складових надасть можливість остаточно визначитись щодо сутності реінжинірингу.

Отже, істотне поліпшення розвитку організації – це не просто покращення певної характеристики діяльності останньої в цілому або окремої її ланки. В першу чергу – це  перехід до якісно нового рівня ефективності бізнесу, здійснення прориву у діяльності, забезпечення стрімкого підвищення результатів функціонування.

Радикальні перетворення означають не поліпшення існуючого стану розвитку, не проведення косметичних заходів та часткових змін, не перетасування вже існуючих підходів щодо функціонування організації, а абсолютну відмову від того, що було раніше, застосування докорінно нових підходів у здійсненні виробничих процесів.

Третя складова – «бізнес-процеси» означає стійку, цілеспрямовану сукупність взаємозалежних видів діяльності (послідовність виконуваних робіт), що за певною технологією забезпечуватимуть створення цінностей у вигляді продукту чи послуг для споживачів .

 Споживачу однаково, яким чином всередині підприємства організовано виконання тих або інших завдань (робіт), – для нього важливо задоволення потреб через придбання тих чи інших якісних і у достатній кількості товарів або послуг.

У типовій організації процеси відбуваються у численних організаційних підрозділах. Бізнес-процеси можуть бути фрагментовані, приховані і навіть некеровані. Проте останні є першоосновою організації, засобом створення цінностей для прискіпливих споживачів.

Отже, вся суть реінжинірингу побудована на системі докорінних перетворень в організації. Реінжиніринг побудований на інженерному підході до науки управління і передбачає спочатку моделювання організації, а потім зміну існуючої моделі шляхом рішучого скасування нераціонально функціонуючих ланок. Як правило, РБП втілюється стрибкообразно, передбачає великомасштабністю, суттєві докоренні зміни в організаційній структурі. Даний підхід надає можливість радикального оновлення продукту чи послуги, що виробляються за рахунок створення та застосування нових технологій здійснення бізнес-процесів.

До того ж реінжиніринг базується на використанні сучасних інформаційних технологій. Для ефективного здійснення реінжинірингу має формуватися спеціалізована інформаційна система бізнесу. Необхідний для реінжинірингу рівень інформаційного забезпечення повинен передбачати доступність інформації для кожного учасника проекту реінжинірингу в будь-якій виробничий момент.

Реалізація РБП є складним процесом, який потребує багато часу та концентрації зусиль всієї організації. Як і будь-який глобальний процес, який впливає на життєдіяльність підприємства та радикально змінює способи його функціонування має базуватися на основних принципах його перебігу. Наслідки реалізації основних принципів проведення реінжинірингу бізнес – процесів наведено у таблиці 1.

Таблиця 1.

 

Наслідки реалізації основних принципів проведення реінжинірингу бізнес –процесів

п\п

Основні принципи

Наслідки реалізації

1.

Інтегрування виконуваних робіт

Інтегрування виконуваних робіт здійснюється з метою зменшення інтерфейсів між різними роботами, скорочення часу щодо виконання, зменшення кількості неефективних процедур.

2.

Забезпечення самостійності виконавців у прийнятті рішень в межах своєї компетенції

Самостійність виконавців у прийнятті рішень дозволяє мінімізувати кількість вертикальних взаємодій(значно зменшуються контакти виконавця і менеджера) щодо виконання того чи іншого виробничого процесу.

3.

Дотримання усталеного (природнього) порядку виконання роботи

Дотримання усталеного порядку виконання роботи забезпечує уникання реалізації додаткових вимог зумовлених, наприклад, сформованою організаційною структурою.

4.

Розподіл функцій між виконавцями підрозділів має відбуватися залежно від особливостей перебігу процесів на даний час

Розподіл функцій між виконавцями підрозділів має відбуватися залежно від особливостей перебігу процесів на даний час, що гальмуватиме заангажованість виконавців колись закріпленими за ними обов’язками. Останні мають діяти за ситуацією, забезпечуючи зручність та успішність протікання  бізнес-процесів.

5.

Можливість застосування різноваріантності здійснення бізнес-процесів

Можливість застосування різноваріантності здійснення бізнес-процесів передбачає орієнтацію на максимальну кількість можливість випадків їх реалізації при тому, що кожний варіант здійснення процесу залежатиме від наявної ситуації.

6.

Усунення надмірного контролю та перевірок

Усунення надмірного контролю та перевірок сприятиме зменшенню витрат, що зумовлюватимуть вартість готового продукту чи послуги.

7.

Оптимізація узгоджувальних процесів

Оптимізація узгоджувальних процесів сприятиме мінімізації витрат часу на перебіг виробничих процесів.

8.

Використання загальної інформаційної мережі операційними менеджерами

Використання загальної інформаційної мережі операційними менеджерами дозволяє покращувати взаємодію керівників з виконавцями та суб’єктами зовнішнього простору (в більшості випадків замовниками).

 


Окрім дотримання принципів проведення РБП має бути ще й розуміння того, що рушійною силою реінжинірингу є знання потреб клієнтів, позиції їх відносно до підприємства.

Ми вважаємо, що такий підхід сприятиме проектуванню цілком нових виробничих процесів, які раніше не відбувалися в організації.

Основною метою РБП вважається забезпечення виживання підприємства в екстремальній, кризовій ситуації, прискорення його реакції на зміни у потребах споживачів.

Згідно до мети визначені задачі РБП:

- суттєве підвищення ступеню задоволеності споживачів,

- орієнтація підприємства на поточні і майбутні потреби споживачів;

- радикальне скорочення тривалості виробничого циклу,

- докорінне зменшення кількості процесів та їх вартості,

- різке зниження витрат часу на виконання функцій;

- значне поліпшення процесу управління якістю;

- підвищення ролі управлінських рішень та ініціативи кожного окремого виконавця,

- ефективна організація групової роботи;

- різке зниження кількості працівників;

- забезпечення прискореного впровадження нових технологій;

- забезпечення адаптації підприємства до функціонування в умовах інформаційного суспільства [3].

Досягнення поставленої мети та виконання завдань забезпечується завдяки набору організаційних, методичних та інформаційних компонентів реінжинірингу, зокрема:

- формуванню стратегії розвитку організації з урахуванням перспективних потреб споживачів;

- визначення нового набору бізнес-правил або бізнес-процедур, який дозволить оптимізувати витрати та час на прийняття рішень;

- створення ефективної організаційної структури управління;

- покращення організації праці персоналу;

- чіткий розподіл обов’язків, прав, відповідальностей як між керівниками так і рядовими виконавцями;

- застосування  підходів щодо отримання інформації від споживачів;

- забезпечення функціонування всіх організаційних підрозділів з використанням інформаційних систем та новітніх інформаційних технологій.

Особливе місце у реінжиніринговому процесі посідає менеджер, що здійснює оперативне керівництво реінжинірингом бізнесу в цілому. Досить часто він виконує формальну роль помічника керівника-лідера реінжинірингу. Менеджер здійснюватиме такі функції: розробка методик і інструментів реінжинірингу, навчання і координація учасників процесів, допомога в організації робочих команд (групи працівників, які безпосередньо здійснюватимуть роботу з реінжинірингу конкретного процесу).

Отже, для забезпечення ефективного перебігу бізнес-процесів доцільно запровадити посади менеджерів процесів, кожний з яких відповідатиме за відновлення окремого ділового процесу. Менеджер формує команду для перебудови даного процесу і забезпечує умови для її роботи. Також він має здійснювати функції спостереження і контролю. Таким чином, менеджер процесу є керівником реінжинірингу певного процесу.

Список використаної літератури

1. Hammer M., Champy J. Reengineering the corporation: а manifesto for business revolution.  New York, NY: HarperBusiness, 1993.  223 с.

2. Хаммер M., Чампі Д. Рєїнжінірінг корпорації: маніфест революції в бізнесі. –  СПб., 2000. – 332 с.

3. Реінжиніринг бізнес-процесів: зміст та основна характеристика [Електронний ресурс]. – Режим доступу –  http://library.if.ua/book/28/1898.html.