Экономические науки/7. Учет и аудит

Веремій М.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Проблеми узгодженості податкового та фінансового обліку при визначенні фінансових результатів

Актуальність теми дослідження. Нині найактивніша бухгалтерська проблема полягає у взаємозв’язку бухгалтерського об­лі­ку з нормами податкового законодавства. Податковий облік організовується в такому порядку, щоб задовольнити потреби управління і служби податкового менеджменту в інформації щодо формування оподаткованої бази підприємства від усіх видів діяльності. Разом, з цим, податковий облік обмежується в основному створенням системи формування валових доходів та витрат і достовірності їх відображення у декларації про прибуток підприємств, а також повноти нарахування, своєчасності перерахування у доход бюджету різних податків (зборів, платежів), правильності заповнення декларації з податку на додану вартість.

Податковий облік тісно пов'язаний з економічними дисциплінами, в першу чергу з фінансовим обліком.

Взаємозв'язок податкового і фінансового обліку у наступному:

1.   Обидва вони базуються на одних і тих же первинних документах.

2.   Фіксують одні й ті ж дані і факти господарського життя.

3.   Ці види обліку ведуть одні й ті ж спеціалісти - бухгалтери.

4.   Основна частина інформації, отриманої як у системі фінансового, так і податкового обліку призначена для зовнішніх користувачів.

Як свідчить практика, результати за даними фінансового і податкового обліку можуть відрізнятися між собою.

Найпоширенішими причинами таких відхилень є наступні:

1.   Принципово новий підхід до визначення моменту виникнення валових доходів і витрат, який не збігається з моментом отримання доходів і витрат діяльності підприємства.

2.   Сума валових витрат не відповідає сумі витрат діяльності.

3.   Новий підхід до визначення об'єкту оподаткування. Об'єкт оподаткування у податковому обліку - це величина, яка не збігається з прибутком підприємств, що є об'єктом оподаткування у фінансовому обліку.

4.   Відмінність у методиці визначення сум валових доходів і валових втрат, з сумами витрат і доходів діяльності.

5.   Якщо у фінансовому обліку існують певні теоретичні категорії, окрема методологія обліку, то теоретична база податкового обліку обмежується лише правилами його ведення.

6.   Відмінність у призначенні фінансової і податкової звітності. Якщо за даними першої можна охарактеризувати фінансовий стан суб'єкта господарської діяльності, то за даними другої - стан розрахунків з бюджетом за відповідними податками і платежами.

Виходячи з необхідності інтеграції України у світові економічні відносини та перебудови системи економічної інформації та обліку відповідно до міжнародних стандартів, розроблені та впроваджені у практику національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку. Однак, це не ліквідувало відмінностей у підході до ведення фінансового і податкового обліку.

Нині всі зусилля спрямовують в основному на розширення податкового обліку.

З іншого боку, введення у систему господарювання таких нових показників, як валові доходи, валові витрати, складної системи обліку авансів і бартерних операцій, впровадження додаткової громіздкої документації з обліку ПДВ значно збільшило витрати на ведення бухгалтерського обліку на підприємстві. Зазначимо, що в Україні система оподаткування підприємств характеризується частою зміною об'єкта оподаткування і щоразу під неї прилаштовують систему бухгалтерського обліку. Найбільший недолік такої трансформації обліку - це те, що результати, виявлені за даними податкового обліку, можуть значно відхилитись від реальних фінансових результатів діяльності підприємства за даними фінансового обліку. Причому, значні відхилення можуть бути як в один, так і в інший бік. Це ускладнює роботу бухгалтера та органів, які перевірятимуть результати його роботи.[42]

Впроваджуючи реформу обліку і звітності, це слід робити в комплексі, дбаючи в першу чергу, про суб'єктів господарювання та користувачів інформації.

Існує ряд об’єктивних факторів, які не дозволяють повністю відокремити податковий облік від фінансового:

-  підставою для ведення обох видів обліку є одні й ті ж облікові документи, що фіксують факти здійснення господарських операцій;

-  робота з організації і ведення податкового обліку виконують в основному одні й ті самі працівники – бухгалтери з метою можливості використання даних бухгалтерського обліку в податкових розрахунках вносяться зміни до порядку ведення бухгалтерського обліку деяких господарських операцій.

Таким чином, головна риса, яка визначає спільність всіх підсистем, полягає в тому, що на основі інформації, створюваної кожною з підсистем, приймаються управлінські рішення. Так, інформація фінансового обліку про отримані фінансові результати діяльності дозволяє зовнішнім користувачам, зокрема, інвесторам, приймати рішення про можливості здійснення інвестицій в дане підприємство. Дані податкового обліку, на основі яких визначається величина податкових зобов’язань, в кінцевому підсумку дозволяють визначити суму прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, і порядок його розподілу.

Питання податкової політики та її системи мають пряме відношення до обліку прибутку та інших економічних категорій, що використовуються при нарахуванні сум податків.

Особливості податкового законодавства України призвели до ведення так званого податкового обліку, де для визначення податкового прибутку використовують іншу методику порівняно з методикою визначення фінансових результатів за допомогою прийомів бухгалтерського обліку. В основу податкових облікових прийомів покладено облік валових доходів і валових витрат.

Методологічні засади формування в обліку інформації про витрати, доходи, активи і зобов’язання з податку на прибуток та її розкриття у фінансовій звітності визначаються у ПБО 17 «Податок на прибуток». Він визначає терміни бухгалтерського та податкового прибутку.

Обліковий прибуток (збиток) – сума прибутку (збитку) до оподаткування, визначена в бухгалтерському обліку і відображена у Звіті про фінансові результати за звітний період. Це показник фінансової звітності, який наводиться у Звіті про фінансові результати за звітний рік.

Податковий прибуток – сума прибутку (збитку), яка визначається як різниця між скоригованим валовим доходом і сумами валових витрат і амортизаційних відрахувань. Отже, цей прибуток розраховується і наводиться у податковій Декларації про прибуток підприємства.

Методика визначення податкового прибутку побудована на жорстоких податкових правилах і не дає вірогідної інформації про фінансові результати господарської діяльності сільськогосподарських підприємств порівняно з тим, як бухгалтерський прибуток розкриває реальну картину фінансового стану підприємства, незалежно від вимог податкового законодавства.

Несприйняття податкового обліку певною частиною фахівців зумовлено тим, що коли функції податкового обліку повною мірою виконував бухгалтерський облік ще до його поділу на фінансовий та управлінський. Тепер же сфера фінансового обліку чітко окреслена відповідними положеннями, які не охоплюють предмета податкового обліку, що й зумовлює цілий ряд інших відмінностей, зокрема, у застосуванні елементів методу бухгалтерського обліку.

Методика узгодження фінансових результатів підприємницької діяльності є складним обліковим процесом, який повинен забезпечити комплексний підхід, здійснюваний у чіткій послідовності і охоплює такі основні напрями: визначення і відображення в фінансовій звітності результату підприємницької діяльності; а в податковій звітності – прибутку до оподаткування; розкриття інформації про причини і суми розбіжностей між показниками прибутку (збитку) у фінансовій і податковій звітності. Доведено, що всі ці складові визначення і узгодження фінансових результатів тісно пов'язані між собою, оскільки базуються на основі показників бухгалтерського облік

Істотним питанням організації обліку фінансових результатів є визнання витрат з податку на прибуток. Основна проблема – поділ суми витрат за податком на прибуток на частини та їх зіставлення з відповідним звітним періодом. В економічній літературі питання щодо узгодження витрат з податку на прибуток, відтермінованих податкових активів і зобов'язань недостатньо розкрите. Тому недостатня теоретична обґрунтованість і складність реалізації методики розподілу витрат з податку на прибуток на практиці викликає сумнів щодо доцільності процедури розподілу як такої. При визначенні фінансового результату підприємств України необхідно враховувати витрати з податку на прибуток, які визначається згідно з вимогами ПБО 17 «Податки на прибуток». Підхід, встановлений національним стандартом до визначення податку на прибуток, відповідає вимогам міжнародного стандарту фінансової звітності 12 «Податки на прибуток» і є новим для підприємств України. Оскільки визначення фінансового результату підприємства переплітається з проблемами макроекономічного регулювання, виникає потреба у розробці єдиної методики обліку витрат з податку на прибуток, відтермінованих податкових активів і зобов'язань, з урахуванням особливостей податкового законодавства України.

 

Литература:

1.        Відображення витрат за податком на прибуток у звітності підприємства // Бухгалтерський облік і аудит, 2003. - № 6. с. 42-46. (0,58 друк. арк.).

2.        Кононова А.С. Порядок складання нової декларації по податку на прибуток//Вісник податкової служби України. - 2003.- № 16. – С. 34

3.        Мних Є.В.Інтеграція фінансового і податкового обліку: реальність та перспективи//Регіональні перспективи. - 2001. - № 2-3.

4.        Лишиленко О.В. Напрями вдосконалення обліку та аудиту фінансових результатів// Бухгалтерський облік і аудит 2005, - №6. – С.16.