Економічні науки/ 6.Маркетинг и менеджмент.

Головня І.С.

Науковий керівник: Балдинюк А.Г.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Про деякі аспекти удосконалення планування фінансової діяльності підприємств в сучасних умовах господарування

Розвиток сучасного підприємства визначається рівнем його фінансової діяльності, оптимізація та успішність якої визначається ефективністю здійснення процесу планування. Без фінансового планування не можна досягти того рівня управління виробничо-господарською діяльністю підприємства, який забезпечує йому успіх на ринку, постійне вдосконалення матеріальної баз, соціальний розвиток колективу. Ніякий інший вид планування не може мати для підприємства такого узагальнюючого, глобального значення, бо саме фінанси охоплюють усі без винятку сторони й ділянки його функціонування.

Зауважимо, що фінансове планування пов’язане передусім з плануванням виробничої діяльності підприємства. Всі планові фінансові показники базуються на показниках з обсягу виробництва, асортименту товарів і послуг, собівартості продукції. Тому потрібно зробити так, щоб вони створювали необхідні фінансові умови для успішного виконання виробничих планів. Також фінансове планування сприяє виявленню внутрішніх резервів підприємства, дотриманню режиму економії. Це повинно виявлятися в тому, що воно, по-перше, націлює на найефективніше використання виробничих потужностей, підвищення якості продукції; по-друге – виконання планів з прибутку й інших фінансових показників (наприклад, розміру амортизаційних відрахувань на повне відновлення основних засобів) можливе за умов дотримання планових норм затрат праці та матеріальних ресурсів; по-третє – обсяг фінансових ресурсів, визначений планом, не дає змоги підприємству створювати надмірні запаси матеріальних ресурсів, робити позапланові капітальні вкладення. Дуже важливо, що в процесі фінансового планування забезпечується необхідний попередній контроль за створенням і раціональним використанням фінансових ресурсів. Взаємозв’язок фінансового і виробничого планування зумовлює необхідність розробки на підприємстві єдиного виробничо-фінансового плану.

Вважаємо, що не на всіх підприємствах впроваджена така форма контролю за виконанням фінансового плану, як складання звітного балансу доходів і видатків, а також звітної шахової таблиці до нього. Вони можуть складатися за будь-який звітний період упродовж року і в цілому за рік. Такий документ не тільки сприяє виявленню резервів зростання обсягу нагромаджень, а й виявленню недоліків і прорахувань у самому і прорахунків у самому фінансовому плануванні. Діюча система і строки платежів до державного бюджету, порядок розрахунків з постачальниками, строки виплати заробітної плати працівникам і службовцям, умови сплати позичкових боргів банкам вимагають від підприємства постійно враховувати співвідношення обсягу фінансових ресурсів, що надходять, з їх витратами не лише в цілому за певний період (рік, квартал, місяць), а й у розрізі конкретного часу їх надходження і потреби в них. Тобто йдеться про те, що для підприємства важливо знати стан своїх фінансових ресурсів не тільки за певний період, а й на конкретну дату. Таку форму можна одержати, складаючи платіжний календар. Ступінь деталізації всієї інформації, яка включається до платіжного календаря, визначає підприємство, виходячи з конкретної платіжно-розрахункової ситуації, що складається. Дуже важливо залучення інформаційного забезпечення для складання платіжного календаря. Незбалансованість платіжного календаря спонукає підприємство негайно шукати резерви збільшення обсягу  фінансових ресурсів. Необхідність і зацікавленість кожного господарюючого суб’єкта в раціональному, економічному використанні наявних фінансових ресурсів очевидні.

Для забезпечення контролю за виконанням фінансових планів доцільним є використання платіжних календарів, які складаються на основі фінансових планів і оперативних даних. Саме у платіжному календарі відображаються очікувані грошові надходження по всіх напрямках а також напрямки витрат. При складанні фінансового плану підприємства потрібно розподілити кошти так, щоб не було значного відхилення планових показників від фактичних. Отже, платіжний календар дозволяє своєчасно виявити відхилення від плану і утворений внаслідок цього нестаток ресурсів, визначити, звідки є можливість отримання додаткових грошових коштів і як запобігти можливим фінансовим ускладненням.

Таким чином, контроль за виконанням фінансового плану підприємства сприяє виконанню основних завдань фінансової роботи, а саме – пошуку резервів збільшення доходів, рентабельності; ефективному розподілу і використанню ресурсів; виконанню зобов’язань перед бюджетом. Важливим є розрахунок чистих грошових потоків підприємства, що може здійснюватись різноманітними методами, а наслідком оптимізації грошових потоків може бути розроблення плану руху грошових коштів у перспективному періоді за видами діяльності підприємства. На нашу думку, фінансове планування не можна розуміти лише як процес створення планових інструментів, які відображають джерела і напрямки використання фінансових ресурсів за конкретні періоди. Для того, щоб збільшувати обсяг прибутку, підвищувати  рентабельність  своєї роботи,   підприємство  повинно  постійно розробляти проекти, які передбачають вкладення ресурсів в розробку нових технологій, організацію нових виробництв, реконструкцію виробничих площ устаткування під випуск конкурентоспроможних товарів на внутрішньому і зовнішньому ринках.