К. т. н., Пеньков А.П., спеціаліст Ліньков В.О.

Дніпропетровський національний університет

 

МЕТОДОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ПОВЕДІНКИ РОЗРОБНИКА ІНТЕГРОВАНИХ КОМП'ЮТЕРНИХ СИСТЕМ КЕРУВАННЯ ВИРОБНИЦТВОМ

 

         Спочатку слід узгодити розробнику свою «точку зору» з «точкою зору» замовника при розробці технічного завдання (ТЗ) на проектування інтегрованої комп'ютерної системи керування виробництвом (ІКСКВ) на тривалий строк експлуатації.

При розробці проекту ІКСКВ слід прийняти до уваги необхідність використання «триєдності інформатики»[1] у вигляді «модель-алгоритм-програма». Очевидно, що в якості «моделі» тут повинно використовуватися системне уявлення взаємодії «замовника» (S1) та «розробника» (S2) у вигляді рис. 1:

При такому уявленні моделі взаємодії - «алгоритм триєдності» повинен ураховувати процес взаємодії «замовника» і «розробник» на всіх етапах створення ІКСКВ. Очевидно, що замовник і розробник є різними фахівцями, мають різний кругозір, переслідують різні цілі. Але відповідно до системного уявлення вони повинні досягтись певної спільності у взаєморозумінні професійних особливостей кожного, виробітку інтегральних уявлень при розробці конкретної ІКСКВ. Розробник обов'язково покаже можливі етапи розробки ІКСКВ, які за допомогою замовника приймуть конкретний вид реалізації. Однак замовник не може знати історії формування у розробника його сьогоднішнього ефективного підходу до розробки конкретної ІКСКВ. Тому є більша імовірність повтору замовником помилки у виробітці критеріїв ІКСКВ на «зорі» їх створення, коли кожний замовник формував комплекс параметрів-вимог на момент розробки ІКСКВ у вигляді локально обчислювальних мереж (ЛОМ) на індивідуальних кабельних системах (ІКС). Для компенсації відсутнього історичного професійного знання замовника, корисного для взаєморозуміння з розробником, слід ознайомити замовника з «кривою ефективності» ІКСКВ на ІКС і СКС у вигляді рис.2.

Подпись: ефективність

Для більш «точного» взаєморозуміння в моделі рис.1, розробник повинен повідомити замовнику «узагальнений образ» своїх уявлень на кожному кроці проектування ІКСКВ у вигляді «системи праці». При цьому на кожному кроці повинні обговорюватися «предмет» («Що робиться?») і «засіб» («Чому робиться?») праці з використання «абстракції», зручних для кожного конкретного кроку проектної діяльності.

При конкретному формуванні ТЗ на ІКСКВ вважаємо,  що в якості предмета праці визнаємо кількісний набір робочих місць, а в якості засобу праці - структурну модель будинку або комплексу ІКСКВ і норми площі на робоче місце згідно зі стандартами ISO 11801 та EN 50173.

Далі слід провести аналіз методології проектування ІКСКВ з використанням функціональної моделі праці та формування вимог до розробки ТЗ. Будь-яка діяльність – це праця. [2] Тому виконуємо загальну модель системи праці для кожного виду діяльності при проектуванні (рис.3).

У моделі системи праці рис.3 конкретний зміст S предмет праці та S засіб праці призначаємо якісними критеріями оцінки видів проектної діяльності. Розробка має методичний напрямок. Тому необхідно побудувати модель праці, яка б дозволяла оцінювати якість розуміння видів проектної діяльності на основі рис.3 (рис.4).

На рис.4 S видів проектної діяльності тотожно дорівнює S предмет праці та S засіб праці - моделі оцінки видів проектної діяльності по етапах проектування. S засіб праці моделі оцінки видів проектної діяльності відповідає логічним оцінкам «так», «ні», «конкретні оцінки», які можуть бути реалізовані у навчальному процесі у вигляді контрольних питань.

Для уявлення загальної системної моделі по видам проектної діяльності зобразимо її  (рис.5).

 Для забезпечення якості розробки проектування інтегрованої системи керування виробництвом, виконуємо загальну модель розробки будь-якої системи у вигляді триєдності «модель – алгоритм – програма» [1]. При цьому «модель» триєдності є «предметом праці» для «системи праці» кожного виду проектної діяльності. Для загального уявлення моделі проектування та оцінки якості розробки етапів проектування, використовуємо матричну модель (рис.6)

Етапи проектування

Види проектної діяльності

Якісні критерії предмета по засобу праці

Оцінка якості розуміння етапів проектування

І

ІІ

ІІІ

1

2

3

Рис.6 Матрична модель оцінки якості розуміння етапів проектування

 

Література

1.     Краснощеков П.С., Петров А.А., Федоров В.В. «Информатика и проектирование». б.м.: значение, 1986. стр. 48.

2.     Охрана труда: история, теория, практика. Мардахаев, А.А. Львов : "Вища школа", 1984 r.

3.     Михаил Гук «Аппаратные средства локальных сетей», Питер, С-П, 2000г.