К.е.н., доц. С.М. Халатур, А.О. Криворучко

Дніпропетровский аграрно-економічний університет, Україна

 

Інвестиції в сільськогосподарській галузі України

 

Сільське господарство для економіки України є  найважливішою галуззю, яка визначає стан продовольчої безпеки та економічної ситуації в країні, а також визначає статус країни як аграрної держави. Продукція аграрної сфери набула статусу однієї з основних у стратегії експорту України.

Сьогодні ця галузь знаходиться на низькому рівні розвитку. Залучення інвестицій є найбільш  вагомим чинником економічного зростання, поліпшення  економічної ситуації в Україні та покращення добробуту населення. В аграрній сфері залучення інвестицій виступає також засобом забезпечення продовольчої безпеки, гарантом розвитку сфер агропромислового комплексу та екологічного захисту довкілля.

 Реалізація інвестиційної діяльності потребує наявності фінансових ресурсів, які ще називають «інвестиційними». Джерелами формування інвестиційних ресурсів сільськогосподарського підприємства є власні ресурси, державна підтримка, іноземні інвестиції, позичені кошти тощо

Ефективна діяльність сільськогосподарських підприємств у довгостроковій перспективі та забезпечення високих темпів її розвитку й підвищення конкурентоспроможності значною мірою визначаються рівнем інвестиційної активності та масштабами інвестиційного забезпечення.  Можна назвати достатньо причин  інвестування в  розвиток економіки України в цілому та аграрного сектору, для інших країн декілька, це: динамічна економіка, значні ринки збуту, дешева та якісна робоча сила, стратегічне розміщення, різноманіття ресурсів (країна має одні з 17 найкращих в Європі чорноземів, що дозволяють їй бути основним постачальником сільськогосподарської продукції) .

Основні проблеми, що перешкоджають  залученню інвестицій до сільськогосподарської галузі та потребують вирішення :

1) відсутність механізмів страхування інвестиційних ризиків нестабільність законодавчої бази;

           2) відсутність розвиненої фінансово-інвестиційної інфраструктури;

непрогнозованість інвестиційної діяльності як однієї із складових бізнесу;

3) нецільове використання амортизаційних фондів;

4) негативний інвестиційний імідж країни в цілому;

5) відсутність ефективного державного регулювання у використанні державного інвестиційного ресурсу.

Значною мірою стан сільськогосподарських господарств  залежить від рівня державної підтримки, який на сьогодні  знаходиться на досить низькому рівні. Як показує закордонний досвід, масштабна державна підтримка аграрних виробників  викликана об’єктивними процесами щодо підтримки національної продовольчої безпеки. У розвинутих країнах світу держава вживає багато заходів , щодо підтримки та розвитку сільськогосподарської галузі .Державі повинна належити роль регулятора податкової, митної, та, опосередковано, кредитної політики. Тільки на такій основі залучення іноземних інвестицій буде сприяти підйому агропромислового комплексу й економіки України в цілому.

Серед фінансових важелів, які  впливають на формування ринкового середовища в аграрному секторі, основне місце займають кредитне забезпечення, страховий захист та державна підтримка сільських товаровиробників. Саме ці фактори   забезпечують нормальне функціонування господарських структур у ринкових умовах.

Сільськогосподарські підприємства, в свою чергу,  можуть   активніше входити в інвестиційне середовище, тобто, брати участь в інвестиційних форумах та пропонувати свої інвестиційні проекти, підвищувати ефективність діяльності й рентабельності для формування привабливого інвестиційного іміджу, та  проводити моніторинг інвестиційних об’єктів і правильно визначати ефект від здійснення інвестицій.

Отже, основним напрямком подолання інвестиційної кризи та покращення стану аграрного сектору є забезпечення розвитку матеріально-технічної бази сільськогосподарського виробництва за рахунок: розвитку сільської кооперації; удосконалення амортизаційної політики держави;  збільшення державних дотацій та державної підтримки для аграрних підприємств; розвиток системи довгострокового інвестиційного банківського кредитування, стимулювати перетік капіталів( іноземних інвесторів), у сільськогосподарську галузь через підтримку позитивного для галузі диспаритету цін. Залучення іноземних інвестицій є дієвим  засобом стимулювання конкуренції на внутрішньому ринку.

Покращення ситуації, що склалася в  Україні на сьогодні, можливе за умови не лише відновлення  аграрного інвестиційного процесу, а й забезпечення рівня інвестиційної активності, яка б дозволила  покрити сучасні обсяги потреб інвестиційних та інноваційних ресурсів.

 

Література:

1. Гудзь О.Є. Джерела формування фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств//Облік і  фінанси АПК. – 2007. - No3/5. – С. 98.

2. Шарп У. Инвестиции : Пер. с англ. // Шарп У., Александер Г., Бэйли

Дж. // М.: ИНФРА-М, 2009. – 1018 С.