Цокота В.Р., аспірантка Національного аерокосмічного університету                         ім. М.Є. Жуковського «ХАІ»

Модифікація методики "незакінчені речення" для діагностики професійно психологічної придатності до діяльності в надзвичайних умовах

Постановка проблеми.  Розвиток сучасних технологій в різних сферах людської діяльності призводить до збільшення кількості потенційно небезпечних об’єктів, які можуть стати причиною та осередком непередбачуваних широкомасштабних катастроф техногенного характеру. Ці випадки характеризуються раптовою дією високо інтенсивних екстремальних чинників і представляють потенційну небезпеку для здоров'я та життя працівника, а також загрозу для здоров'я та життя інших людей або збереження матеріальних цінностей. З нашої точки зору данні катастрофи можуть бути класифіковані, як надзвичайні умови діяльності. [6]

Під час психологічного відбору представників ризиконебезпечних професій, здебільшого, використовуються опитувальники з заданною кількістю можливих відповідей, що в свою чергу робить неможливим якісний аналіз відповідей. Проективні методики, які використовуються додатково, не призначені для діагностики готовності до надзвичайних умов діяльності та недостатньо стандартизовані.

Це зумовлює актуальність розробки та модифікації диференційованого психодіагностичного інструментарію для прогнозування професійної психологічної придатності працівників до діяльності в надзвичайних умовах.

Метою даної публікації є модифікація методики «Незакінчені речення» для діагностики професійної психологічної придатності працівників до діяльності в надзвичайних умовах.

Виклад основного матеріалу. Модифікована методика включає 52 незакінчені речення, представлених  в додатку А, які можуть бути поділені на 13 шкал, які характеризують систему відношень у рамках професійної діяльності в надзвичайних умовах. Кожна з 13 шкал включає по 4 незакінчені речення. Після завершення тестування з допомогою «ключа», який представлений в таблиці № 1 підраховується сума балів по кожній із шкал, а потім по 4 блокам.

Таблиця № 1

Шкали модифікованої методики «Незакінчені речення» для діагностики професійної психологічної придатності працівників до діяльності в надзвичайних умовах.

Номер шкали

Шкали

Номер завдань

1

Ставлення до професії

1

14

27

40

2

Ставлення до себе

2

15

28

41

3

Нереалізовані можливості

3

16

29

42

4

Ставлення до підлеглих

4

17

30

43

5

Ставлення до майбутнього

5

18

31

44

6

Ставлення до керівників

6

19

32

45

7

Страхи та тривожність

7

20

33

46

8

Прийняття рішень в надзвичайних умовах

8

21

34

47

9

Схильність до ризику

9

22

35

48

10

Адаптація до надзвичайних умов діяльності

10

23

36

49

11

Емоційне вигорання

11

24

37

50

12

Ставлення до співслужбовців

12

25

38

51

13

Емоційно вольова регуляція

13

26

39

52

 

Змістовно професійну психологічну придатність до діяльності в надзвичайних умовах можна визначити з допомогою чотирьох блоків [2, 5, 6]:

1. Професійна реалізація включає шкали: ставлення до професії (1), нереалізовані можливості (3), ставлення до майбутнього (5).

2. Стратегії професійної поведінки включає шкали: прийняття рішень надзвичайних умовах (8), схильність до ризику (9).

3. Стресостійкість включає шкали: адаптація до надзвичайних умов діяльності (10), емоційно-вольова регуляція (13),  страхи та тривожність (7), емоційне вигорання (11).

4. Визначення себе у колективі включає шкали: ставлення до себе (2), ставлення до підлеглих (4), ставлення до керівників (6), ставлення до спів службовців (12).

Для кожної групи речень вводиться характеристика, яка визначає дану систему відносин як позитивну (3  бали) , нейтральну (2 бали) або негативну (1 бал). Така кількісна оцінка полегшує виявлення дисгармонічної системи відносин в рамках професійної діяльності в надзвичайних умовах. Також важливий якісний аналіз речень.

В залежності від ступеню конструктивності характеристики відношень та моделі поведінки можуть сприяти, або не сприяти успішності подолання професійних стресів в надзвичайних умовах діяльності, а також впливати на збереження здоров’я суб’єкта діяльності та відношення до праці.  

Проведено пілотажне дослідження для аналізу завдань, перевірки надійності, валідності та стандартизації методики. Вибірка, на якій проводилося дослідження, представлена військовими пожежним. Загальна кількість обстежуваних - 342 чоловіки, з них 188 солдат строкової служби, які пройшли програму підготовки пожежній справі у військовій частині А1705 та 154 солдат контрактної служби, які пройшли програму перепідготовки пожежній справі  у військовій частині А1705 та вже мали досвід роботи у військах за напрямом забезпечення пожежної безпеки, середній вік досліджуваних складає 20 років. Всі розрахунки проводилися з допомогою програми SPSS 15. [4]

Висновки. Модифікована методика «Незакінчені речення» для визначення професійно психологічної придатності до діяльності в надзвичайних умовах, у представників ризиконебезпечних професій. Визначені питання які не сприяють внутрішній узгодженості методики (виключено питання під номером 50). Розрахована надійність методики методом розщеплення. Для всього опитувальника вона дорівнює 0,82 - високий рівень надійності методики. Також для перевірки надійності - внутрішньої узгодженості розрахований коефіцієнт Альфа Кронбаха для шкал методики, який дорівнює 0,77 – достатній рівень надійності. Визначена емпірична валідність методики, яка дорівнює 0,51 при рівні значущості 0,05. Це свідчить про те, що методика має хороший коефіцієнт валідності. За допомогою факторного аналізу було виявлено, що всі чотири блоки методики формують один фактор професійно психологічної придатності до діяльності в надзвичайних умовах, на діагностику якого направлена методика. Емпіричний розподіл результатів методики значущо не відрізняється від нормального, що свідчить про репрезентативність вибірки, та дає змогу переносити результати на всю генеральну сукупність. Проведена стандартизація результатів методики, та створена таблиця переведення сирих балів в шкалу стенів.

Таким чином данні розрахунки дозволяють зробити висновок, про те, що модифікована і стандартизована методика відповідає всім вимогам до методик і може використовуватися як в цілях професійного психологічного відбору і супроводу, так і в процесі професійної орієнтації.

ЛІТЕРАТУРА

1.     Анастази А. Психологическое тестирование. – 7-е узд. / А. Анастази,            С. Урбина. – СПб.: Питер, 2006. – 688 с.

2.     Бекаревич О.Л. Диагностика профессиональной психологической пригодности курсантов к деятельности по противопожарной защите и спасательным работам : Дис. ... канд. психол. наук : 19.00.03 /                      О.Л. Бекаревич. - Москва, 2003. – 239 c.

3.     Бурлачук Л.Ф. Словарь – справочник по психодиагностике /                       Л.Ф. Бурлачук, С.М. Морозов. – СПб.: Питер, 2006. – 528 с.

4.     Наследов А.Д. SPSS 15: профессиональный статистический анализ данных / А.Д. Наследов. –  СПб.: Питер, 2008. – 416 с.

5.     Смирнов Б.А. Психология деятельности в экстремальных ситуациях /       Б.А. Смирнов, Е.В. Долгополова. – Гуманитарный центр, 2007. – 276 с.

6.     Цокота В.Р. Проблеми психологічної диференціації особливих та надзвичайних умов діяльності // Проблеми екстремальної та кризової психології. Вип. 8. – Харків: УЦЗУ, 2010. – С.225 – 231.


Доповнення А

Інструкція: "На бланку необхідно закінчити речення одним або декількома словами".

1. Думаю, що справжній професіонал__________________________________

2. Якщо всі проти мене, то____________________________________________

3. Я завжди хотів____________________________________________________

4. Як би я був командиром___________________________________________

5. Майбутнє здається мені____________________________________________

6. Мій командир____________________________________________________

7. Більше усього я боюся_____________________________________________

8. В складній ситуації я______________________________________________

9. Наслідки моїх дій_________________________________________________

10. Нові умови для мене_____________________________________________

11. Після роботи я___________________________________________________

12. Думаю, що співслужбовець _______________________________________

13. Працювати мені заважає__________________________________________

14. Як би моя професія_______________________________________________

15. Думаю, я достатньо здібний, щоб___________________________________

16. Я хотів би працювати____________________________________________

17. Як що хтось працює під моїм керівництвом__________________________

18. Маю надію на___________________________________________________

19. Під час навчання мої викладачі_____________________________________

20. Більшість з моїх колег не знають ,що я боюся________________________

21. Приймаючи важливе рішення я____________________________________

22. Непередбачувані події для мене___________________________________

23. Стратегія моєї поведінки залежить від______________________________

24. Під час праці я відчуваю__________________________________________

25. Коли мене не має мої співслужбовці________________________________

26. Мені важко стримувати емоції коли_________________________________

27. Я хотів, щоб моя професія_________________________________________

28. Моя найбільша слабкість знаходиться в тому, що _____________________

29. Я міг би займатися_______________________________________________

30. Мої підлеглі____________________________________________________

31. Настане день коли, моя професія___________________________________

32. Коли до мене наближається мій командир___________________________

33. Я боюся виконувати наказ, коли____________________________________

34. Якщо від мене залежить життя іншої людини________________________

35. Без ризику я____________________________________________________

36. В стресовій ситуації я____________________________________________

37. Після складного завдання я________________________________________

38. В надзвичайній ситуації мій співслужбовець_________________________

39. Я втрачаю над собою контроль коли________________________________

40. Моя професія заважає мені________________________________________

41. Коли мені не щастить_____________________________________________

42. В своєму житті я хотів би змінити__________________________________

43. В складних обставинах підлеглі____________________________________

44. Після виходу на пенсію___________________________________________

45. Коли мені наказують_____________________________________________

46. Мій страх заважає мені___________________________________________

47. Коли мені доводиться брати на себе відповідальність__________________

48. Адреналін в крові для мене________________________________________

49. На мою працездатність впливає____________________________________

50. Я втомлююся коли_______________________________________________

51. Люди, з якими я працюю__________________________________________

52. Не можу витримати______________________________________________