Олійник С.В., Тихонов О.І.

Національний фармацевтичний університет

Цикламен-цінний гомеопатичний лікарський засіб

На сьогодні, як це не гірко визнавати, прогнозується подальше зростання захворюваності населення. Вимоги сучасної терапії обумовлюють актуальність цілеспрямованих досліджень в області альтернативних напрямків медицини, зокрема гомеопатії, пошуку високоефективних і безпечних методів лікування захворювань, пошуку малотоксичних і нешкідливих лікарських препаратів.

Склад і технологія виготовлення визначають якість, ефективність і безпечність лікарських форм. Тому важливого значення набувають контроль якості та стандартизація лікарських препаратів, при яких необхідною є розробка НТД і надійних методик проведення аналізу. Найбільш складним при розробці методик аналізу гомеопатичних ліків є дослідження хімічного складу і діючих речовин у гомеопатичних розведеннях, тому що вже у четвертих десяткових розведеннях їх визначення традиційними методами неможливе.

Оскільки приготування та аналіз гомеопатичних лікарських форм здійснюється за найпростішими параметрами “Керівництва з виготовлення гомеопатичних ліків” В. Швабе, яке на сьогодні вже є застарілим, існує необхідність видання Української гомеопатичної фармакопеї. Для її створення необхідна розробка сучасних методів стандартизації і контролю якості гомеопатичних препаратів за вмістом біологічно активних речовин з використанням більш чутливих інструментальних методів аналізу (хроматографії, спектрометрії, фотоколориметрії тощо).

В теперішній час в гомеопатичній практиці використовується близько 2500 найменувань сировини рослинного, тваринного та мінерального походження. При цьому на частку рослин припадає близько 46 %, неорганічних сполук – 18 %, мінералів - 4,6 %, органічних сполук - 4,6 %, сировини тваринного походження – 4 %, органів і тканин тварин, використовуваних для виробництва органних препаратів - 21,5 %, нозодів - 1,3 %.

Cyclamen europaeum - цикламен європейський, відноситься до сімейства первоцвітні (Primulaceae).

Батьківщина цикламена європейського – гори Середньої Європи, Балканський півострів. На території України культивується в умовах відкритого грунту як декоративна рослина, інколи дичавіє.

Дія цикламена в організмі людини пов'язана з сапоніном цикламін. Токсична дія цикламена виявляється на рівні слизистих оболонок шлунково-кишкового тракту, внутрішніх полових органів жінок, а також серцево-судинної системи і центрів регуляції подиху в продовгуватому мозку.

Показання для застосування:

1.     Депресія з головними болями і запамороченням.

2.     Фіброаденоматоз молочних залоз.

3.     Дисменорея.

4.     Гастрит з відрижкою, нудотою, гнильним присмаком у роті.

5.     Косоокість, що сходиться.

6.     Акне в молодих жінок.

7.     Алергійний риніт, синусит, фарингіт.

Застосування препаратів цикламена вимагає обережності. Отруєння цикламеном супроводжується блювотою, запамороченням, головним болем, а у важких випадках – судорогами, серцево-судинною і дихальною недостатністю.

Експериментами встановлено, що препарати цикламена виявляють протистоцидну активність, а за дією на серце схожі на препарати наперстянки. Препарат діє місцево на слизову оболонку носа, викликаючи посилену рефлекторну секрецію у слизових оболонках. Подібна стимульована секреція обумовлює природне дренування (вимивання) навколоносових пазух і, як наслідок, - високу лікувальну ефективність препарату.

Метою наших досліджень є докладне вивчення складу базисних препаратів з лікарської рослини Цикламен європейський, вибір чутливих якісних реакцій, найбільш оптимальних методів і систем розчинників для хроматографування, які можуть бути застосовані в експрес-аналізі з метою їх подальшого впровадження в практику аптек та контрольно-аналітичних лабораторій.

З літературних даних застосовувана частина - свіжа бульба з коренями. В наших дослідженнях для розробки складу та технології гомеопатичного базисного препарату використовуються всі частини (бульбу, листя, пагони та квіти) лікарської рослини Цикламен.

Есенція “Цикламен” світло-коричневого кольору, з терпким солодкуватим запахом і гіркуватим, злегка пекучим смаком. Вміст лікарської речовини в есенції - 1/2. З отриманої есенції розроблено технологію гомеопатичного базисного препарату “Цикламен” в аптечних умовах та проводяться фізико-хімічні дослідження.

ЛІТЕРАТУРА

1.     Катин А.Я., Катина М.А. Ключи гомеопатии. – Москва. – Гомеопатическая медицина. – 2006. – 190 с.

2.     Ганеман С. Органон врачебного искусства. - М.: "Гомеопатическая медицина", 1998. - 218 с.

3.     Гомеопатические лекарственные средства // В.И. Рыбак – Д-р Вильмар Швабе / Руководство по изготовлению гомеопатических лекарств / Москва, 1967. – С. 159 – 160.

4.     Кьосев П.А. Полный справочник лекарственных растений – Москва, 2001 – С. 306 – 307.

5.     Наукові аспекти впровадження гомеопатії у фармацію та охорону здоров‘я України // О.І.Тихонов, Т.Г.Ярних, С.О.Тихонова, С.Ю.Осипенко, В.О.Соболєва / Клінічна фармація. – 2000. – № 2. – С. 10-14.

6.     Тихонов О.І., Тихонова С.О., Осипенко С.Ю. Технологія та аналіз гомеопатичних гранул Apis / Вісник фармації, № 3 (23), 2000. – С. 33-35.

7.     Тихонов О.І., Пасічник М.Ф., Калініченко Т.В. Порівняльний аналіз базисних гомеопатичних препаратів Apisinum / Матеріали VI Національного з’їзду фармацевтів України “Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України” – Вид-во НФаУ. – Харків, 2005. – С. 34-38.