Секція „Економічні науки”: Зовнішньоекономічна діяльність

Терьошина А.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Оцінка ефективності зовнішньоекономічної діяльності України

Зовнішньоекономічна діяльність є важливою і невід’ємною сферою господарської діяльності підприємств, фірм, всіх учасників ринкових відносин. Її розвиток є пріоритетним для багатьох держав світу.

 Не дивлячись на те, що Україна знаходиться в процесі реструктуризації економіки і за показниками зовнішньоекономічної діяльності займає далеко не лідируючі позиції в світі, вона має великий експортний потенціал, і масу нових конкурентноздатних розробок в різних галузях економіки, які не можуть бути втілені в життя через нестачу капіталу.

Потрібно сказати, що частка зовнішньоекономічної діяльності в самій економіці України відносно мала. У більшій мірі це пов’язано з тим, що Україна є молодою державою, і за час своєї незалежності ще не встигла сформувати і налагодити нові зовнішньоекономічні зв’язки. Отже, особливе значення і актуальність на даному етапі придбаває оцінка ефективності зовнішньоекономічної діяльності країни, а також визначення напрямів її вдосконалення. Також важливо мати на увазі, що оцінка ефективності зовнішньоекономічної діяльності не тільки бажана, але і необхідна, оскільки будь-які прорахунки в цій області ведуть до практично безповоротних втрат. Тому саме оцінка ефективності зовнішньоекономічної діяльності України та визначення напрямів її удосконалення є метою даної статті.

Слід зазначити, що в даний час відсутня яка-небудь методика визначення ефективності зовнішньоекономічної діяльності в Україні. Ефективність оцінюється на рівні окремих юридичних і фізичних осіб шляхом зіставлення витрат і результатів. Що ж до макрорівня, то розрахунки ефективності зовнішньої торгівлі базуються на міркуваннях про перевагу експорту готової продукції в порівнянні із сировинною.

До останніх ринкових реформ, коли існувало Міністерство зовнішньої торгівлі для країни в цілому, по країнах — торговельних партнерах, по широкій номенклатурі експортно-імпортних товарів і в розрізі зовнішньоторговельних об'єднань визначалася бюджетна ефективність, яка відображала фінансові взаємостосунки експортерів і імпортерів країни з держбюджетом. За основу при цьому приймалися бухгалтерські звіти зовнішньоторговельних об'єднань і контор (потім — фірм); звіти були регулярними, зокрема в цілому за підсумками року.

Бюджетна ефективність зіграла позитивну роль при рішенні багатьох проблем розвитку зовнішньої торгівлі. Проте вона піддавалася критиці, особливо в академічному середовищі, а також у відомствах, що займалися макропроблемами. Критика була спрямована, перш за все, на невідповідність наших внутрішніх цін так званим суспільно необхідним витратам праці. Великі нарікання викликало і застосування валютних курсів, якщо ставилася задача визначення абсолютного ефекту експорту і імпорту. Крім того, ефективність визначалася більш ускладненим способом, з тим, щоб піти від спотворюючого впливу внутрішніх цін і валютних курсів.

Нині економічна ситуація в країні багато в чому відрізняється від тієї, на яку були орієнтовані колишні методики визначення ефективності зовнішньоекономічних зв'язків. Що стосується внутрішніх цін, то вони нині значно наблизилися до суспільної вартості. Ускладнилося питання про те, що слідує в макроекономічному значенні конкретно включати в поняття результату зовнішньоекономічної діяльності.

Таким чином, на наш погляд, основними напрямами вдосконалення зовнішньоекономічної діяльності країни для стимулювання експорту і підвищення її ефективності повинні бути наступні:

- необхідність розробки і реалізації національної програми підвищення конкурентоспроможності вітчизняних виробників в стратегічно важливих для України секторах, створення комплексу технологічно зв'язаних конкурентноздатних (на міжнародних ринках) виробництв, здатних нарощувати експорт як товарів, так і науково-технічних, інжинірингових, освітніх, інформаційних і інших послуг;

- збільшення закупівель за межею ліцензій на нові технології (ноу-хау), машини, устаткування і прилади з метою створення нових конкурентноздатних національних виробництв;

- активне впровадження в Україні міжнародних стандартів, вимог і процедур сертифікації, які забезпечать відповідність національної продукції і послуг міжнародним стандартам, розробка і реалізація відповідної національної програми; скорочення до виправданого мінімуму переліку продукції, яка підлягає обов'язковій сертифікації при експорті; розширення практики визнання українських сертифікатів закордоном;

- використовування засобів політичного дипломатичного і законодавчого характеру, які б сприяли участі України в крупних міжнародних (виробничих, науково-технічних, науково-виробничих) коопераційних проектах в пріоритетних для вітчизняної економіки галузях.

Отже, підвищення ефективності діяльності – і, як наслідок, конкурентоспроможності компаній – задача, від рішення якої залежить успіх розвитку в умовах ринкової економіки. Вимірювання і аналіз ефективності важливі для ухвалення обґрунтованих управлінських рішень на всіх рівнях економіки.

 


АВТОРСЬКА ДОВІДКА

 

Ф.І.П.: Терьошина Анна Олегівна

Моб. тел.:  8 (095) 209 65 79

Адреса електронної пошти: tereshina@donapex.net