„Економічні науки”, 2

Біляк Тетяна Юріївна,

Донецький Національний університет економіки і торгівлі ім..М.І.Туган-Барановського

Порівняльна характеристика методів організації міжнародної торгівлі

         На сучасному етапі розвитку міжнародного ринку існує безліч факторів, що впливають на конкурентоспроможність фірми, що здійснює зовнішньоекономічну діяльність. Якщо для підприємства пріоритетним напрямком здійснення цієї діяльності є – зовнішня торгівля, при розробці стратегії виходу на міжнародний ринок необхідно обирати один з методів організації зовнішньої торгівлі: торгівлю напряму чи непряму торгівлю.

Торгівля напряму та непряма торгівля мають певні переваги які можна розглядати як на рівні світової торгівлі, так і в рамках зовнішньоторговельної діяльності окремої фірми. В процесі здійснення підприємницької діяльності головною метою фірми є отримання прибутку і його максимізація, що, в свою чергу, досягається за допомогою сукупності методів.

До переваг торгівлі напряму можна віднести використання переваг безпосереднього контакту зі споживачами, економію витрат внаслідок відсутності платежів на утримання імпортного або експортного торговця всередині країни та інші, серед переваг методу непрямої торгівлі - можливість реалізації товару, попит на який незначний або існує лише певний час, можливість страхування товару, кредитування сторін і надання гарантій сплати товару покупцем і т.д.

Переваги прямої і непрямої організації зовнішньої торгівлі, в свою чергу, можна розглянути з точки зору забезпечення підвищення якості продукції та конкурентноздатності фірми, зменшення витрат, підвищення  економічної стабільності та розвитку фірми на міжнародному ринку. Порівняльна характеристика переваг методів організації зовнішньої торгівлі наведена на рис.1.

ПЕРЕВАГИ ТОРГІВЛІ НАПРЯМУ

Можливість отримання інформації про стан і тенденції розвитку ринку шляхом організації маркетингової діяльності на заруб.ринку

 

 

 

Використання переваг безпосер-го

контакту зі споживачами

Економія витрат внаслідок відсутності платежів на утримання імпортного/

експортного торговця всередині країни

Економія фінансових ресурсів за рахунок скорочення витрат на суму комісійної винагороди посереднику

Зниження ризику та залежності результатів комерц. д-ті від можливої недобросо-вісності чи некомпе-тентності посер.орг-ї

 

 

Можливість поповнення асортименту та отримання додаткових прибутків ЗТ фірмами завдяки реалізації транзитних вантажів

 

 

Можливість виробника повністю сконц-ся на вир-ві прод-ї за рах.відсут-і потреби вирішувати фін.проблеми, пов’язані з опт.торгівлею та складув-м

 

 

Вигідність зд-ня ЗТ діяльності для малих та сер.підпр-в, які не можуть створ.власну мережу збуту на зовн.ринку

 

 

 

Можливість реалізації товару, попит на який незначний або існує лише певний час

 

 

Можливість страхування товару, кредитування сторін і надання гарантій сплати товару покупцем

 

ПЕРЕВАГИ НЕПРЯМОЇ ТОРГІВЛІ

Рисунок 1.2. Порівняльна характеристика переваг прямої і непрямої організації ЗТ

Так, рис.1.1. демонструє наступне:

- підвищення якості продукції та конкурентноздатності фірми, зменшення витрат, підвищення  економічної стабільності та розвиток фірми на міжнародному ринку в сукупності забезпечують збільшення прибутку підприємства,

- кожна з переваг як торгівлі напряму, так і непрямої торгівлі забезпечує певні складові підвищення прибутку підприємства, що здійснює діяльність на міжнародному ринку,

- наведені переваги торгівлі напряму, головним чином, забезпечують зниження витрат підприємства,

- використання переваг непрямої торгівлі, перш за все, сприяє підвищенню  економічної стабільності та розвитку фірми на міжнародному ринку.

Таким чином, здійснюючи зовнішньоторговельну діяльність, фірма повинна враховувати переваги торгівлі напряму і непрямої торгівлі і надавати перевагу одному з цих методів залежно від обраної нею стратегії та цілей, що переслідуються як у короткостроковому, так і у довгостроковому періодах.