Секція «Економічні науки»,

підсекція №10 «Економіка підприємства»

Андрющенко М.П.

Озаріна О.В.; к.е.н., доцент

Донецькій національний універсітет економіки і торгівлі

імені М. Туган-Барановського

 

Економічна безпека підприємства в аспекті

ресурсного підходу

 

На сучасному етапі розвитку підприємств України надзвичайно актуальним є питання організації процесу управління підприємством щодо упередження та нейтралізації небезпек і загроз, а також актуалізації потенційних можливостей підприємства щодо забезпечення економічної безпеки а також підвищення ефективності його функціонування.

Підвищення уваги до питання економічної безпеки як країни в цілому, так і окремих підприємств призвело до збільшення наукових робіт з цього питання. Теоретичні основи планування, методів оцінки та формування основ економічної безпеки було розглянуто в наукових працях О. Ареф’євої, О. Бандурки, Г. Дарнопиха, М. Камлика, С. Стрельцової, М. Шамранської та інших.

Метою даної роботи є методологія дослідження економічної безпеки підприємств в ресурсно-функціональному розрізі.

Економічна безпека підприємства — це стан його захищеності від негативного впливу зовнішніх і внутрішніх погроз, що дестабілізують факторів, при якому забезпечується стійка реалізація основних комерційних інтересів і цілей статутної діяльності [1, 55].

Для кожного підприємства «зовнішні» і «внутрішні» погрози сугубо індивідуальні. Разом з тим, на наш погляд, зазначені категорії включають окремі елементи, які прийнятні практично до будь-якого суб'єкта господарської діяльності.

У рамках підходу до економічної безпеки підприємства як до стану, обумовленому впливом зовнішнього середовища й з рівнем зберігання й використання ресурсів, необхідно виділити ресурсно-функціональний підхід. Це передбачає виділення такого виду безпеки як ресурсна. Необхідно відзначити, що для економічної безпеки важливе значення мають не стільки самі показники, скільки їхні граничні значення. Граничні значення – граничні величини, недотримання яких перешкоджає нормальному ходу розвитку різних елементів безпеки, а також до формування негативних, руйнівних тенденцій у цій області.

Ресурси підприємства - це узагальнююча категорія, що проявляється через різні види. Це спричиняється необхідність вивчення й аналізу ресурсної безпеки, у якій виділяють наступні підвиди:

1.  Виробнича безпека. Аналіз даного виду безпеки на підприємстві вивчається за допомогою наступних показників: коефіцієнт ритмічності виробництва, коефіцієнти варіації, показник ціни реалізації товарів з урахуванням лізингових платежів, коефіцієнт зношування основних фондів. на нашу думку, найважливішим показником виробничої безпеки підприємства є – коефіцієнт рентабельності виробництва.

2.  Техніко-технологічна безпека торговельного підприємства – стан повного технічного забезпечення діяльності і його продуктивного використання відповідно до сучасних потреб. Пропонуємо для оцінки технічної безпеки торговельного підприємства розраховувати наступні показники: коефіцієнти сучасності основних фондів та активних основних фондів, коефіцієнти використання та зручності основних фондів. Найголовнішими ми вважаємо наступні два коефіцієнта: коефіцієнт забезпеченості та коефіцієнт ризику обігових активів.

3.  З перерахованими вище видами безпеки тісно зв'язаний такий вид безпеки, як просторова. Як правило, забезпечення просторової безпеки супроводжується дотриманням техніки безпеки й охорони об'єкта. На її рівень впливають такі фактори: привабливість місця розташування суб'єктів ринку, рівень кримінногенності району, ефективність роботи служби безпеки й інші. Коефіцієнт ефективності роботи служби безпеки (СБ) підприємства, коефіцієнт впливу економічних злочинів на товарообіг підприємства, коефіцієнт криміногенності тощо – це потрібні коефіцієнти для аналізу просторової безпеки.

Наступний аналіз передбачає визначення кадрової безпеки. Соціальна орієнтація підприємств підвищує значимість аналізу трудових ресурсів підприємства. До основних показників, що характеризують трудову безпеку можна віднести наступні: коефіцієнт плинності кадрів, коефіцієнти вибуття та прийому робітників. дуже важливим є показник професійності кадрів, тому, що чим вище професійний рівень працівників, тим вище культура обслуговування покупців, а також кадровий потенціал і рівень безпеки підприємства.

4.  Фінансова безпека також є визначальною в системі ресурсної безпеки підприємства. Першочерговим в аналізі даного виду безпеки є показники рентабельності, а саме рентабельність основної діяльності. Для дослідження фінансової безпеки використовують різноманітні коефіцієнти, наприклад коефіцієнт оборотності оборотних коштів, середній залишок оборотних активів, коефіцієнт фондоємкості активів, коефіцієнт покриття поточної заборгованості, показник рентабельності основної діяльності торговельного підприємства тощо.

5.  Інформаційна безпека. Процес її забезпечення передбачає виконання як всієї сукупності функціональних зобов'язань щодо інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності підприємства, так і специфічних операцій. До основних показників цього виду економічної безпеки підприємства пропонуємо віднести: коефіцієнт ефективності пошуку інформації, та коефіцієнт її повноти.

6.  Інтелектуальна безпека підприємства спрямована на збереження й розвиток інтелектуального потенціалу підприємства. Найбільш важливою ланкою аналізу рівня інтелектуальної безпеки підприємстві є оцінка ефективності методів, які впроваджуються підприємством з метою досягнення високого рівня безпеки. Для її дослідження доцільно використовувати коефіцієнт фактичної результативності науково-технічної діяльності, показник періоду окупності інвестиційного проекту, аналізувати суми паушальних платежів та сум інвестицій прибутку на об'єкті інвестування а також експортну конкурентоспроможність розробки.

7.  Завершальною у цьому списку є стан навколишнього середовища, що забезпечує умови функціонування, відтворення й розвитку сьогодення й минулих поколінь людей на певному рівні, тобто – екологічна безпека підприємства. Її вивчають за допомогою оцінки збитку, пов'язаного із забрудненням земель та наведених витрат на охорону водних об'єктів, або ж вивчення доцільності капітальних вкладень в охорону атмосферного повітря, а також аналізують річний економічний ефект від впровадження заходів щодо програми екологічного оздоровлення виробництва.

Ретельне вивчення сутності русурсн -функціонального підходу до розуміння економічної безпеки підприємства дозволяє визначити його основну перевагу – всеосяжний, комплексний характер, оскільки в рамках цього підходу досліджуються найважливіші чинники, що впливають на забезпечення економічної безпеки.

Однак перевага даного підходу є й його недоліком, оскільки економічна безпека розглядається дуже широко – і в аспекті ресурсної забезпеченості підприємства, і в аспекті якості реалізації функції управління, таких як обік і аналіз, і т.д. При такому широкому підході втрачається саме бачення економічної безпека і, по суті, воно обожнюється із самою діяльністю підприємства і її ефективністю.

У висновку слід зазначити, що економічна безпека підприємства є комплексним поняттям і зв’язана не тільки з внутрішнім майном підприємства, скільки з впливом зовнішнього середовища, із його суб’єктами, із якими підприємство вступає у взаємодію [2, 70].

Список використаної літератури:

1.     З. Такулов «Сутність поняття «Економічна безпека підприємства»: неоінституціональний підхід»//Схід.2005 – № 6(72).– 35-37 с.

2.     Понамарьов В.П., Економічна безпека підприємства: сутність, трактування, точки зору»//Менеджер.2002. – № 1(17).– 67-71с.