Секція «Экономічні науки»,

Подсекція №7

Качур Лідія Вікторівна,

студентка Донбаського державного технічного університету

Бухгалтерська наука на хвилі глобальної інформатизації

 

Постановка проблеми: комп’ютеризація: її вплив на ведення бухгалтерського обліку,  програма 1С: «Бухгалтерія» та табличний процесор Excel, як помічники бухгалтера-практика.

Аналіз останніх наукових досліджень, публікацій: питання комп’ютерізації обліку є актуальною темою зараз.  У спеціалізованих періодичних виданнях воно розглядається В.Домбровським, М. Білухою, Т. Микитенко та ін. Майже кожен автор книг з бухгалтерського обліку розглядає тему автоматизації і комп’ютеризації, тому що на хвилі глобальної інформатизації суспільства облік виходить на новий рівень, що потребує від бухгалтерського апарату нових знань та навичок.

 Ключові слова: автоматизація, бухгалтерський облік, електронний облік, інформатизація, комп’ютеризація, програма 1С: «Бухгалтерія», табличний процесор Excel.

Мета дослідження: розглянути комп’ютеризацію бухгалтерського обліку.

Виклад основного матеріалу: Відправним етапом для розвитку компютерізації бухгалтерського обліку став розвиток новітніх наукових технологій у компютерному середовищі. Поступове їх упровадження в різноманітних галузях науки і техніки дісталося і до бухгалтерського обліку, тому що суспільство почало вимагати підвищення оперативності інформаційного забезпечення, його ефективності та дієвості. Також розвиток комп’ютерізації обліку пов’язаний з прискоренням  зросту світової економіки: щоб бути на крок попереду конкурентів менеджери підприємства чи компанії повинні як найшвидше приймати ефективні рішення. Тому підприємства почали використовувати у своїй діяльності електронний облік і контроль,  які прискорили  прийняття рішень і роботу промислової одиниці в цілому -  як застава успіху.

Нові комп’ютерні технології у бухгалтерському обліку – це сукупність принципово нових засобів і методів обробки та аналізування економічної інформації, її  зберігання та передачі користувачам за допомогою комп’ютерної техніки та продуктів програмного забезпечення.

На даний час технічну основу електронного бухгалтерського обліку складають ПК та периферійні пристрої до них,  інформаційні комунікації, апаратура керування мережами. Зараз бухгалтерам-практикам пропонується багато спеціальних операційних систем та пакетів програм, які є невідємними помічниками у веденні обліку. Сучасні інформаційні технології дозволяють створювати бази даних, вести облік ТМЦ, розрахунків, заборгованостей тощо. Насамперед важливою їхньою заслугою є те, що вони забезпечують швидкий доступ до необхідної інформації.

Однією з найрозповсюджених програм, що покликана автоматизувати роботу бухгалтера є 1С: «Бухгалтерія», яка є універсальною бухгалтерською програмою і призначена для ведення синтетичного й аналітичного бухгалтерського обліку по різних розділах.

Аналітичний облік ведеться по об'єктах аналітичного обліку  (субконто)  у натуральному і вартісному вимірах.  Програма надає можливість ручного й автоматичного введення проводок. Усі проводки заносяться у журнал операцій. При перегляді проводок у журналі операцій їх можна обмежувати довільним часовим інтервалом, групувати і шукати по різних параметрах.

Крім журналу операцій програма підтримує кілька списків довідкової інформації (довідників):

- план рахунків;

- список видів об'єктів аналітичного обліку;

- списки об'єктів аналітичного обліку (субконто);

- констант тощо.

На підставі введених проводок може бути  виконаний розрахунок підсумків.  Підсумки можуть виводитися за будь-який період,  обмежений двома датами. Розрахунок підсумків може виконуватися по запиті й одночасно з введенням проводок.

Після розрахунку підсумків програма здатна формувати різні відомості: зведені проводки; зворотно-сальдову відомість; зворотно-сальдову відомість по об'єктах аналітичного обліку; картку рахунка; картку рахунка по одному об'єкті аналітичного обліку; аналіз рахунка (аналог головної книги); аналіз рахунка по датах; аналіз рахунка по об'єктах аналітичного обліку; аналіз об'єкта аналітичного обліку по всіх рахунках; картку об'єкта аналітичного обліку по всіх рахунках; журнал-ордер.

У програмі існує режим формування довільних звітів, що  дозволяє на деякій бухгалтерській мові описати форму і зміст звіту,  включаючи до нього залишки й обороти по рахунках і по об'єктах аналітичного обліку.  Це дуже зручно для складання внутрішніх звітів для аналізу фінансової діяльності організації в довільній формі.

Крім того програма має функції збереження резервної копії інформації і режим збереження в архіві текстових документів.

Головне призначення архівної копії - страхування від втрати інформації через поломку комп'ютера, перепад напруги в електромережі,  віруси. 

Програма може  бути  цілком  налаштована бухгалтером  на  поточне законодавство і конкретні форми обліку, що є дуже зручним, наприклад, при розрахунках із заробітної плати. Це дозволяє стежити за змінами ставок зборів до соціальних фондів, мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму і не допускати помилок при обчислюванні.

Програма «1С: Бухгалтерія» є незамінним помічником особисто на крупних підприємствах. Але, в свою чергу, вона вимогає від бухгалтера досконалого знання ПК, знання самої програми. Це частіш за все призводить до додаткових витрат на навчання та додаткових вимог до бухгалтера. Також підприємство має використовувати ліцензійну версію програми, що потребує достатньо коштів.

Такий підхід не завжди є доречним для невеликих підприємств та малого бізнесу. Але й тут рішення проблеми автоматизації обліку не є складним. На допомогу бухгалтеру приходить табличний процесор Excel. Він є одним з найбільш популярних пакетів програм, призначених для створення табличних документів.

Пропоновані ним засоби дозволяють вирішувати різноманітні задачі: від розрахунку величини ПДФО до складання фінансової звітності.

Система володіє могутніми обчислювальними можливостями, чудовими засобами складання ділової графіки, обробки текстів, ведення баз даних.

Робота з табличним процесором Excel дозволяє: використовувати для збереження взаємозалежних таблиць робочу книгу, що  складається з  окремих аркушів,   які  можна   в  процесі роботи   видаляти, перейменовувати,  переставляти місцями, копіювати і ховати; застосовувати зручні  засоби корегування даних  у  таблиці, використовувати широкий спектр можливостей роботи з фрагментами.

 Для розрахунків, крім написання формул, використовується  великий набір вбудованих функцій, для завдання яких може застосовуватися Майстер функцій. Excel надає змогу застосовувати імена для посилання, різноманітні формати відображення числових даних; здійснювати належне оформлення таблиць та редагування текстової інформації.

За допомогою табличного процесора для графічного представлення даних робочого листа можна застосовувати широкий набір діаграм, належним образом оформляти їх і друкувати; виконувати звід даних з декількох таблиць шляхом їхньої консолідації; автоматично розраховувати проміжні підсумки, створювати  зведені таблиці.

Всі ці можливості дозволяють дуже швидко і легко оперувати даними.

Висновок: нові вимоги прискорення праці та всебічної інформатизації дали змогу бухгалтерському обліку стати основною інформаційною системою відображення господарських операцій підприємства із використанням комп’ютерних технологій.

Обрання програмного забезпечення полягає на керівника підприємства і залежить від того, досягнення яких цілей він встановлює перед діяльність. В сучасних умовах інформатизації керівник може обрати будь-яку з програм, що забезпечить ведення бухгалтерського обліку.

Якщо розглядати мале підприємство, штат працівників якого невеликий, то можна  не вагаючись обирати Excel – таблиці, які при незначному обсязі інформації є простими і надійними в використанні. Але на великому підприємстві постає необхідність використовувати програму «1С: Бухгалтерія», враховуючи всі її переваги.

Перелік посилань

1. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99р. №996-ХІУ.

2. Білуха М., Микитенко Т. Теоретичні та методологічні засади електронного обліку господарської діяльності // Бухгалтерський облік та аудит.  – 2004. - №12. – с. 15-24.

3. Домбровський В. Автоматизація розрахунку нарахувань на фонд заробітної плати у фонди соціального страхування // Бухгалтерський облік та аудит.  – 2005. - №10. – с.30-33.

4. Домбровський В. Автоматизація виплати заробітної плати: методичні і практичні підходи // Бухгалтерський облік та аудит.  – 2006. - №6. – с.52-55.

5. Бухгалтерський облік в Україні. Навч.посіб. За ред. Р.Л. Хом’яка, В.І. Лемішовського. – 4-е видання, доп. і перероб. Львів: Національний університет «Львівська політехніка», «Інтелект-Захід», 2005. – 1072с.

6. Івахненков С.В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку і аудиту: навч.посіб./ С.В. Івахненков.  – К.: Знання, 2006. – 351с.

7. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність: Підручник. – К.: Алерта, 2006. – 1080 с.