"Экономические науки", секция № 10

Тітенкова М.В.

Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури

"Забезпечення конкурентоспроможності підприємства на основі удосконалення системи управління якістю"

Проблема якості і конкурентоспроможності продукції є дуже вагомою в сучасних умовах. Від того, наскільки успішно вона розв’язується, залежить, що саме відбувається в економічному і соціальному житті як країни, так і споживача. Саме це й обумовлює об’єкт, предмет, мету та задачі  дослідження

Якість виступає як головний чинник конкурентоспроможності. Відповідно до визначення Міжнародної організації по стандартизації (ISO), якість – це сукупність властивостей і характеристик товару, які додають йому здатність задовольняти обумовлені або передбачувані потреби.

Розглянемо таке поняття, як система якості. За визначенням, приведеним в стандарті ISO 8402, система якості – це сукупність організаційної структури, методик, процесів і ресурсів, необхідних для здійснення загального керівництва якістю.

За визначенням ІSО під забезпеченням якості розуміється сукупність запланованих і систематично здійснюваних дій та заходів, необхідних для упевненості в тому, що продукція або послуга задовольняють певним вимогам, які пред’являються до якості.

Управління якістю – складова частина управління процесом розширеного відтворювання, яка здійснюється на всіх етапах відтворювального циклу, починаючи з виробничої стадії, коли подається заявка на розробку продукції, і закінчуючи стадією її споживання.

Об’єктом даного дослідження є система якості таких виробничо – торговельних фірм:

1.     Харківська фірма ТОВ " Синтез-Меблі";

2.     Дніпропетровська виробничо – торгівельна фірма ТОВ "UTC group";

3.     Житомирська виробничо – торгівельна фірма ТОВ "Atilla Ltd".

 Ці підприємства є значними виробниками меблів в Україні.

Всі фірми багатопрофільні, але головним напрямком їх діяльності є виробництво та реалізація меблів.

У дослідженні було удосконалено розрахунок інтегрального економічного критерію конкурентоспроможності продукції і запропоновано метод, який складається з шести етапів.

На першому етапі обирається база порівняння.

На другому етапі виділяються найбільш значущі для споживача критерії.

На третьому етапі по кожному критерію розраховується одиничний субкритерій конкурентоспроможності.

На четвертому етапі в середині кожної групи критеріїв проводять ранжування субкритеріїв за ступенями їх значущості для споживача і відповідно до цього привласнюють їм вагу.

На п’ятому етапі проводиться розрахунок зведеного критерію конкурентоспроможності продукції.

На шостому етапі розраховується інтегральний критерій конкурентоспроможності продукції.

Результатом оцінки конкурентоспроможної продукції повинен стати аналіз отриманих даних і вибір конкурентної стратегії на основі результатів аналізу.

Система якості підприємства відповідно до стандартів ІSО 9000 - це якість всього господарського механізму, якість роботи всіх керівників і співробітників підприємства і, як результат, якість продукції, що випускається.

Таким чином, мінімізація витрат на сертифікацію (перевірку відповідності існуючої системи управління якістю продукції вимогам ІSО 9000) системи управління якістю продукції є основним моментом збільшення прибутку від підвищення якості продукції і конкурентоспроможності підприємства.

Опис алгоритму формування витрат і дослідження їх динаміки при проведенні сертифікації систем управління якістю продукції і їх доробки (у разі потреби) до відповідності вимогам стандартів ІSО 9000 стає однією з найважливіших задач підвищення ефективності комплексної системи управління якістю продукції і конкурентоспроможності підприємства.

На основі сучасної наукової літератури, де описані методи сертифікації систем якості щодо відповідності вимогам стандарту ІSО 9000, було розроблено алгоритм процесу сертифікації.

При дослідженні систем якості з’ясовано, що найбільш доцільно процес реорганізації існуючої системи якості відповідно до вимогам ІSО 9000 розділити на наступні 4 типи:

§        впровадження нової системи якості з ліквідацією існуючої;

§        масштабна реорганізація існуючої системи якості ;

§        часткова реорганізація існуючої системи якості;

§        доповнення існуючої системи якості новими елементами.

Можна зробити висновок, що однією з обов’язкових умов покращення стану української економіки є використання внутрішніх резервів вітчизняних підприємств. Найрезультативнішим внутрішнім резервом є впровадження ефективних систем якості, здатних забезпечити конкурентоспроможність продукції (а отже і підприємства), що випускається, не тільки за якістю, але і за ціною.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.     ДСТУ ІСО 9000-2001. Системи управління якістю. Основні положення та словник. – На зміну ДСТУ 3230-65. – К.: Держстандарт України, 2001. – 28 с.

2.     Лапидус В.А. Статистический приемочный контроль и международные стандарты ИСО. Вчера, сегодня, завтра. – Н Новгород: СМЦ "Приоритет". – 1993. – 101 с.

3.     Фейгенбаум А. Контроль качества продукции: Сокр. пер. с англ. / Авт. предисл. и науч. ред. А.В. Гличев. – М.: Экономика, 1986. – 471 с.

4.     Исикава К. Японские методы управления качеством. / Сокр. пер. с англ. М.: Экономика, 1988. – 60 с.