Економіка/11. Логістика

 

Смирнов І.Г., д-р геогр. наук, професор

 

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

 

Митна логістика: компонентно-регіональна структура

 

Митна логістика - новітній прикладний напрямок логістики, де чітко проявляються суспільно-географічні (регіональні) аспекти. Логістична функція митної діяльності займає важливе місце поряд з тарифно-регулюючою інформаційно-аналітичною, контрольно-пропускною та фінансово-економічною. Цей напрямок недостатньо розкритий в літературі. У той же час тісний зв’язок митної справи та логістики чітко прослідковується в Митному кодексі України, що не знайшло адекватного відображення в літературі з митної справи, а самий термін «митна логістика» відсутній в Економічній енциклопедії України.

Основою логістичної функції митної діяльності є логістична організація процесу митної переробки вантажів, яка об’єднує процеси реалізації митних режимів, пов’язаних з фізичним переміщенням зовнішньоторговельних вантажів через митний кордон. Логістика повинна забезпечити узгодженість матеріальних (товарних), інформаційних та фінансових потоків у митній діяльності, оптимальну технологію переміщення товарів через митний кордон з метою прискорення цього процесу, а також відпрацювання стандартних логістичних вимог як по відношенню до митних режимів (тобто стосовно митниць), так і до учасників зовнішньоторговельної діяльності. Отже, логістична функція митної справи охоплює дві складові : 1) логістизацію процесу митної переробки вантажів; 2) митну діяльність транспортно-логгістичних компаній - як іноземних, що діють в Україні, так і українських. Перший напрямок має основою аналіз митно-логістичних потоків, тобто логістичних (товарно-інформаційно-фінансових) потоків, пов’язаних з перетином митного кордону України зовнішньоторговельними потоками та справлянням відповідних митних зборів та платежів. Отже, основою митно-логгістичних потоків є зовнішньоторговельні потоки, що мають транскордонний, транзитний характер. Вони включають вхідні (імпорт) та вихідні (експорт) види потоків. Їх супроводжують інформаційні потоки : вихідні (від митниць до центрального органу), вхідні (навпаки), супроводжувальні (документи на товар). Фінансові потоки, в свою чергу бувають вихідні (перерахування мита до бюджету) та вхідні (державне фінансування митниць).

Митні функції транспортно-логістичних фірм полягають у тому, що по-перше, їхня виробнича діяльність пов’язана з перетином митних кордонів, отже вимагає знання та дотримання митних вимог та взаємодії за митними органами; по-друге, великі транспортно-логістині фірми мають в своїй структурі митні пости та ліцензовані митні склади, можуть виконувати функції митного перевізника та митного брокера, отже самі здійснюють митні функції.

Митна логістика характеризується компонентною, регіональною та функціональною структурою. Компонентна структура митної логістики розглядає логістичні особливості митних режимів. Митний кодекс України кваліфікує митні режими як комплекс митних операцій, пов’язаний з процесом фізичного переміщення вантажу через митний кордон. Митний режим - це сукупність положень, які визначають статус товарів і транспортних засобів переміщуваних через митний кордон для митних цілей. Митний кодекс України включає 13 видів митних режимів, зокрема: 1) імпорт; 2) реімпорт; 3) експорт;4) реекспорт; 5) транзит; 6) тимчасовий ввіз (вивіз); 7) митний склад; 8) спеціальна митна зона;9) магазин безмитної торгівлі; 10) переробка на митній території; 11) переробка за межами митної території; 12) знищення або руйнування; 13) відмова на користь держави.

Регіональна структура митної логістики включає шість рівнів регіональних митно-логістичних систем, в яких реалізуються митні режими щодо потоків митної переробки вантажів. Це локальний , мікро, мезо, макро, мега та мета рівні. На локальному рівні митно-логістична діяльність здійснюється на митних постах та пунктах пропуску. Україна межує з сімома країнами, на кордонах з якими визначено 234 пункти пропуску , з яких міжнародних 144, міждержавних - 36, місцевих - 55. На даний час працює 210 пунктів пропуску, в т. ч. міжнародних та міждержавних: для залізничного сполучення - 42, повітряного - 18, морського та річкового - 39, паромного - 4, автомобільного - 77. За країнами - сусідами України припадає: Росія - 27 митних постів та 41 пункт пропуску; Молдова - відповідно 17 та 39; Румунія - 9 та 17; Польща - 5 та 16; Білорусь - 5 та 15; Угорщина - 5 та 7; Словаччина - 6 та 5. Якщо врахувати протяжність кордону України з кожною з вищевказаних країн, то в середньому на один український прикордонний митний об’єкт припадає 54,2 км кордону з Білоруссю, 28,2 км - з Росією, 23,5 км - з Польщею, 29,9 км - з Румунією, 20,7 км - з Молдовою, 9,6 км - з Угорщиною та 7,5 км - зі Словаччиною. Таким чином, найбільш насиченим митною інфраструктурою є західний напрям зовнішньоторговельних зв’язків України.

Мікрорівень регіональних митно-логістичних систем представлений митницями - базовими підрозділами ДМСУ, на які покладена безпосередня відповідальність за здійснення митної діяльності. Митниці поділяються на зовнішні , внутрішні, на кордонах спеціальних економічних зон; а також на митниці місця відправлення та місця призначення. Станом на 2007 р. в Україні налічувалося 52 митниці, 36 з яких мали статус прикордонних.

На мезорівні митно-логістична діяльність зосереджується в регіональних митницях. До 1.01. 2007 р. їх в системі ДМСУ було десять: Київська, Дніпровська, Донбаська, Подільська, Північна, Чорноморська, Карпатська, Східна, Західна, Кримська. З 1.01.2007 р. кількість регіональних митниць була зменшена до шести: Західна, Центральна, Східна, Південна, Кримська, Київська. Крім цього, виділяють митниці прямого підпорядкування: Бориспільська, Севастопольська, Центральна енергетична та Оперативна. Із зменшенням числа регіональних митниць суттєво змінилися їхні функції: якщо раніше вони виконували контролюючу, то нині - координуючу, пов’язану зокрема з створенням «електронної митниці».

Макрорівень митно-логістичних систем - це рівень національної митної системи (в Україні - ДМСУ). Митна система держави визначається як сукупність фірм, засобів і методів державного регулювання експорту та імпорту товарів, яка є важливим елементом системи державного управління зовнішньоекономічною діяльністю. Митна система держави формується як результат її митної політики. Матеріальною основою митної системи держави є митна інфраструктура, яка включає матеріально-технічну базу митних органів та соціальну інфраструктуру. Україна нині має в цілому сформовану митну систему, яка складається з центрального органу управління, 6 регіональних митниць, 53 митниць, 210 митних постів, 12 спеціалізованих митних установ. Митна система України на сьогодні в основному задовольняє митні вимоги держави на всіх геополітичних напрямках її діяльності, на всій довжині суходільного кордону з сусідніми державами, а також  на морському кордоні. Одночасно продовжується процес подальшого облаштування митного кордону України згідно європейських вимог.

Мегарівень митно-логістичних систем - це рівень інтеграційних угруповань країн світу, тобто митних союзів. Як приклад , можна навести ЄС, який створив єдину митну систему Спільноти та прийняв Митний кодекс ЄС.

Нарешті, на метарівні митно-логістичних систем  - у глобальному митному просторі відбувається координація та співпраця таких взаємопов’язаних сфер як зовнішньоторговельна, митна, транспортно-логістична. Керує цим процесом Всесвітня митна організація, до якої належіть нині 137 країн, у т. ч. Україна. Митну товарну номенклатуру використовують до потреб міжнародної торгівлі. Глобальною багатосторонньою угодою в галузі митних товарів є ГАТТ / СОТ, яка зіграла основну роль у лібералізації світової митної політики шляхом здійснення «митного роззброєння» (тобто консолідації та зменшення мита). Якщо в 1950-х рр. середній митний тариф у світі складав 25-30%, то нині - менше 5%. Водночас відбувається уніфікація митної політики держав світу. Вступ України до СОТ сприятиме гармонізації національної митної політики і практики з світовою.

 

Література

1.     Митний кодекс України від 15 січня 2003 р. - К.: Атіка, 2003. - 160с.

2.     Смирнов И.Г. Логистическая функция таможенной деятельности в Украине// Logistics. - 2007. - №8. - С. 12-16.

3.     Смирнов І.Г. Митна логістика: компонентна структура// Наук. вісник Волинськ. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. - 2007. - №2. - С.160-168.

4.     Горб К.М., Олексієнко О.Ю. Аналіз митного забезпечення прикордонних територій України// Проблеми розвитку прикордонних територій та її участі в інтеграційних процесах// Матеріали ІV Міжн. наук. - практ. конф. Том 2. Луцьк: Вежа, 2007. - С. 183-189.

 

 

 

На конференцію «Образование и наука без границ - 2007»