Коркоц О.М.

Черкаський державний технологічний університет

ОЦІНКА І ПРІОРИТЕТИ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Сьогодні Черкаська область є індустріально-аграрним регіоном. У загальному обсязі виробництва домінуючими галузями Черкащини є харчова промисловість та переробка сільськогосподарської продукції (39,9%), хімічна і нафтохімічна промисловість (29,6%), машинобудування (2,5%), легка промисловість (1,5%). У перспективі промисловий комплекс області намічено розвивати переважно за рахунок технологічного переозброєння та реструктуризації наявних підприємств без освоєння додаткових територій.

Якщо розглядати економіку регіону в розрізі загальноприйнятого в світі класифікатора за видами економічної діяльності, то маємо такі показники: видобувна галузь Черкащини виробляє 2,2% продукції, обробна - 86,9%, виробництво і розподіл електроенергії, газу та води становить 10,9%.

У стані тривалого занепаду продовжує перебувати значна частина найпотужніших підприємств регіону. Так, на найбільшому в радянські часи за чисельністю працівників підприємстві "Орізон" (м. Сміла), де у 80-ті роки було зайнято 17 тис. трудівників, нині працює всього півтори тисячі. На черкаському "Роторі" колись працювало до 10 тис. осіб. Нині воно банкрут. На черкаському заводі телеграфної апаратури (ЗТА) працювало 6 тис. осіб, тепер - 600; на Черкаському шовковому комбінаті (ЧШК) було зайнято 6,5 тис., нині - 1 тис.; на заводі хімічних реактивів було 3,5 тис. працівників, залишилося 600.

Отже, тенденція, яка набула обертів після розвалу Радянського Союзу, коли високотехнологічні підприємства (переважно ті, що працювали на оборонну промисловість) зупинялись, оскільки були не в змозі ефективно здійснити конверсію та дати роботу своїм працівникам, поглиблюється.

Ситуація на ринку праці області залишається напруженою. Триває процес скорочення працівників, особливо з підприємств-банкрутів, реформованих сільськогосподарських підприємств. Найвищий рівень безробіття спостерігається у містах Ватутіне (7,7%), Умань (6,3%), в Уманському (11,5%), Шполянському (8,5%), Чигиринському (7,8%) та Лисянському районах (7,8%).

Соціально-економічне становище Черкащини сьогодні свідчить про те, що в регіоні продовжується тривалий період стагнації. Без розв’язання нагальних соціальних проблем - ліквідації заборгованості по виплаті зарплат та пенсій, підвищення їх розміру за межу мінімального прожиткового мінімуму, вирішення проблеми працевлаштування працездатного населення (особливо молоді) тощо - рух уперед не розпочнеться.

В економічній галузі пріоритетом залишається розвиток переробних галузей, причому харчова промисловість області посідає значне місце в міжрегіональному розподілі праці. Ряд приладобудівних заводів може бути переорієнтований на випуск високотехнологічної продукції для систем зв'язку, опалення, обчислювальної техніки, медичного обладнання та ін.

Подальший розвиток хімічної галузі можливий лише за умови технічного переозброєння виробничих потужностей з обов'язковою переорієнтацію їх на деколонізацію виробництва.

Покращення інвестиційного клімату в області відобразиться на капіталовкладеннях у виробничі галузі. Особливу увагу слід звернути на підприємства колишнього ВПК, які після розвалу СРСР простоюють. Без значних інвестицій у конверсію та перепрофілювання ці гіганти не відродити. Негайного технологічного переозброєння потребують цукрова промисловість та машинобудівна галузь.

Економічний підйом регіону напряму залежить від розвитку малого та середнього бізнесу, від створення умов для його нормального розвитку.

Тому для розвитку регіону необхідно:

1. Спрямовувати роботу органів виконавчої влади, усієї громади на реалізацію пріоритетних напрямів економічного і соціального розвитку області, виконання завдань стратегічного поступу України, створення базису для ефективного функціонування економіки держави в умовах вимог СОТ, Євросоюзу та Євроатлантичної інтеграції на основі використання високих технологій, виробництва інноваційної, наукоємної, конкурентоспроможної продукції.

2. Вдвічі знизити рівень існуючого безробіття, для чого щорічно утворювати не менше 25 тис. нових робочих місць.

3. Випереджувальними темпами забезпечити зростання заробітної плати та довести її питому вагу у собівартості продукції не нижче 50 відсотків.

4. До 2010 року подвоїти обсяги виробництва продукції. Ввести в дію нові потужності зі складання легкових і вантажних автомобілів; виробництва м’яса птиці, свинини, яловичини; швидкого заморожування овочів та фруктів. Відпрацювати можливості реалізації продукції на внутрішніх і зовнішніх ринках.

5. Продовжити роботу щодо посилення продовольчої безпеки, зосередивши особливу увагу на нарощуванні виробництва молока, овочів, фруктів, м’ясної та рибної продукції.

6. Збільшити надходження до бюджетів усіх рівнів до 3 млрд. грн. , забезпечивши долю малого і середнього бізнесу в обсягах бюджетів усіх рівнів не менше 25 відсотків. Підвищити фінансову самодостатність області, зменшуючи дотаційну залежність від держави для вирішення соціальних проблем регіону.

7. Реалізувати започатковані та розроблені пілотні проекти ЗАТ „Миронівський хлібопродукт”; з виробництва м’яса бройлерної птиці; „Корпорації „Богдан” зі збирання рухомого складу автомобільного транспорту.

Продовжити роботу з поліпшення та пропагування інвестиційної привабливості регіону. При вивченні інвестиційних проектів особливо враховувати наслідки для екологічного балансу регіону.

8. Забезпечити у повному обсязі виконання завдань, передбачених обласною Програмою енергозбереження- залучити науковий потенціал регіону для розроблення та запровадження енергозберігаючих технологій.

9. Продовжуючи реформування галузі охорони здоров’я, сприяти комплексному вирішенню її проблемних питань, поліпшенню стану здоров’я населення, зниженню рівня захворюваності на серцево-судинну, онкологічну патологію, боротьбі з туберкульозом, ВІЛ-СНІДом, наркоманією, приділивши особливу увагу сімейній медицині. Підвищити рівень надання первинної допомоги жителям краю, особливо сільських територій.

10. Забезпечити реалізацію державної політики у галузі освіти, передбачивши: розвиток мережі навчально-виховних закладів; соціальний захист учасників освітнього процесу; формування високодуховного, морального середовища у навчально-виховних закладах; удосконалення матеріально-технічної бази закладів освіти.

11. Забезпечити реалізацію обласних програм, спрямованих на соціальну захищеність черкащан. Продовжити роботу з розширення мережі прийомних сімей та будинків сімейного типу.

 12. Забезпечити виконання Державної програми “Золота підкова Черкащини”. Залучати кошти з різних джерел для створення її інфраструктури, особливо в сільській місцевості.

13. Завершити реалізацію обласних програм, що забезпечать створення комфортних умов проживання черкащанам та надання якісних житлово-комунальних послуг.

14. З урахуванням рекомендацій Схеми-прогнозу розвитку і розміщення продуктивних сил Черкаської області на період до 2015 року, упродовж лютого-березня 2007 року розробити програми середньострокової перспективи розвитку Черкаської області на період до 2010 року та забезпечити їх реалізацію.

15. Шляхом консолідації спільних зусиль органів виконавчої влади, депутатського корпусу рад усіх рівнів дбати про подальший соціально-економічний розвиток та суспільно-політичну стабільність Шевченкового краю.