Рогозян Л. Є., Острогляд О. О.

Донбаський державний технічний університет

МЕТОДИ ВИМІРУ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ

 

Згідно з П(С)БО 4 пропонується застосування непрямого методу складання Звіту про рух грошових коштів. Цей метод передбачає трансформацію чистого прибутку в чисту суму отриманих грошових коштів, та прямого методу, за яким розкриваються основні види надходжень грошових коштів, їх видатків із розкриттям конкретних джерел і напрямків використання.

Щоб ефективно керувати грошовими потоками, необхідно знати:

-    яка їхня величина за визначений час;

-    які їхні основні елементи;

-    які види діяльності генерують основний потік коштів.

Прямий метод засновано на методі руху коштів по рахунках підприємства. Вихідний елемент - виручка від реалізації товарів. Достоїнства методу полягають у тому, що він дозволяє:

1)       показувати основні джерела надходжень і витрат коштів;

2)   робити оперативні висновки щодо достатності засобів для платежів по поточних зобов'язаннях;

3) установлювати взаємозв'язок між  обсягом реалізації продукції і грошовими витратами за звітний період;

4)    ідентифікувати статті, що формують найбільші надходження і видатки коштів;

5)    використовувати отриману інформацію для прогнозування грошових потоків;

6)    контролювати всі надходження і напрямки витрат коштів, тому що грошовий потік безпосередньо зв'язаний з регістрами бухгалтерського обліку (головною книгою, журналами й іншими документами).

У довгостроковій перспективі прямий метод розрахунку дозволяє оцінити ліквідність і платоспроможність підприємства. Недоліком даного методу є те, що він не розкриває взаємозв'язки отриманого фінансового результату і зміни абсолютного розміру коштів.

Непрямий метод кращий з аналітичної точки зору, тому що дозволяє визначити взаємозв'язок отриманого прибутку зі зміною величини коштів. Розрахунок грошових потоків непрямим методом ведеться від показника чистого прибутку з відповідними його коректуваннями на статті, що не відбивають рух реальних коштів по відповідним рахунках. Отже, непрямий метод засновано на аналізі руху коштів по видах діяльності, тому що показує, де конкретно упредметнено прибуток підприємства чи куди вкладені "живі гроші".

Перевага непрямого методу при використанні в оперативному керуванні грошовими потоками полягає в тому, що він дозволяє установити відповідність між фінансовим результатом і власними оборотними коштами. З його допомогою можна виявити найбільш проблемні місця в діяльності підприємства (скупчення іммобілізованих коштів ) і розробити, шляхи виходу з критичної ситуації.

Недоліки методу:

1)             висока трудомісткість при складанні аналітичного звіту зовнішнім користувачем;

2)      необхідність залучення внутрішніх даних бухгалтерського обліку (головна книга);

3) застосування доцільне тільки при використанні табличних процесорів.

Орієнтований порядок розрахунку за непрямим методом руху коштів від операційної діяльності (рис. 1), в результаті інвестиційної діяльності (рис. 2) та схема розрахунку надходжень/виплат при фінансовій діяльності (рис. 3).

При проведенні аналітичної роботи обидва методи доповнюють один одного і дають реальне представлення про рух потоку коштів за розрахунковий період.

 

Рисунок 1 – Порядок обчислення надходжень та виплат від операційної діяльності при складанні Звіту про рух грошових коштів

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 2 – Порядок обчислення надходжень та виплат в мережах фінансової діяльності

Таким чином, грошовий потік – це надходження (вхідний грошовий потік) і витрачення (вихідний грошовий потік) грошових коштів в процесі здійснення господарської діяльності підприємства. Різниця між вхідними і вихідними грошовими потоками по кожному окремому виду діяльності або по господарській діяльності підприємства в цілому називається чистим грошовим потоком.

Рисунок 3 – Порядок обчислення надходжень та виплат в мережах фінансової діяльності

Показник грошових потоків використовується, з одного боку, як індикатор фінансової стійкості підприємства (показник оцінки потенціалу внутрішніх джерел фінансування), а з іншого – індикатор прибутковості (показник фактичної та потенційної прибутковості підприємства).

 

Література:

1.                  Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ № 637 від 15. 12.2004р.

2.                  Бухгалтерський облік: первинні документи та порядок їх заповнення: Навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів / Г. Кім, В. В. Сопко, С. Г. Кім. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 440 с.