Экономические науки/15. Государственное регулирование экономики

Драганчук О.О.,   Драганчук І.О.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова, Україна

Тенденції розвитку електронного бізнесу в Україні в умовах побудови інформаційного суспільства

 

Розбудова інформаційного суспільства в Україні вимагає прискорення процесів інформатизації всіх сфер виробничо-господарської діяльності, пришвидшення темпів створення національної інформаційної інфраструктури ринку електронних послуг, завдяки чому телекомунікації, апаратно-програмне забезпечення, автоматизовані інформаційні системи, глобальна мережа Інтернет, інформація та знання повинні  стати основними засобами виробництва. Людство невпинно просувається до інформаційної епохи, в якій економіка та бізнес стають електронними і здійснюються у мережі Інтернет [1].

Електронний бізнес перебуває зараз в стані динамічного розвитку, створюється дедалі більше і більше доповнень та мережевих рішень, за допомогою яких все частіше підприємницька діяльність у традиційних сегментах економіки пристосовується до вимог „нової економіки” і повністю або частково переноситься в кібернетичний простір. Необхідно зазначити, що підприємницькі інфраструктури швидко оцінили комерційний потенціал Інтернету, і електронний бізнес перетворився в один із приоритетних напрямків їхнього розвитку. Стан та розвиток електронного бізнесу значною мірою визначають темпи наближення країни до побудови інформаційного суспільства, створює підґрунтя для прискорення інтеграції її економіки у світову. Тому проблема розвитку електронного бізнесу в Україні є  своєчасною та безумовно актуальною.

Метою даної роботи є формування основних тенденцій розвитку електронного бізнесу в Україні в умовах побудови інформаційного суспільства.

Для виявлення тенденцій розвитку електронного бізнесу використаємо оцінку сильних і слабких сторін електронного бізнесу. Аналізувати оточення найбільш ефективно рекомендується за допомогою SWOT-аналізу, що є дуже універсальним аналітичним інструментом (Sstrength - сила, Wweakness – слабість, Oopportunities – можливість, Tthreats, тобто небезпеки чи погрози). Основний принцип SWOT-аналізу – стратегія повинна забезпечувати гарну відповідність внутрішніх можливостей компанії (її сильних і слабких сторін) з її зовнішньою ситуацією (відбитої частково в її можливостях і небезпеках). SWOT-аналіз ринку електронного бізнесу в Україні представлено в табл. 1.

 

Таблиця 1 SWOT- аналіз ринку електронного бізнесу в Україні

 

Сильні сторони

Слабкі сторони

Технологія

Місцеві телекомунікаційні мережі по всій території

Недостатня потужність вузлів доступу в Інтернет

Застарілі міські телефонні мережі

Низький рівень цифровізації

Перетворення телефонної мережі в мультисервісну мережу

Розвинена мережа Інтернет-доступу

Обмеженість інвестицій у її розвиток

Зовнішні Інтернет-канали

Залежність від інтегрованості провайдерів

Маркетинг

Можливість надання послуг через електронні системи оплати

Недостатньо добре розвинена НСЕП

Більш низька вартість та помірні ціни послуг та товарів

Відсутня можливість потенційного вибору товару

Платоспроможність бізнесу різних класів

Використовують населення віку 25-45 років

Вивчення попиту на невідомі послуги

Реклама невідомої послуги споживачу

Відносно висока якість послуг

Підвищення науково-технічного рівня представлення послуг в умовах ринкових відносин

Ширина використання та взаємодія з іншими системами

Необхідність чіткого спостереження за управлінням баз даних

Можливості

Загрози

Велика потенційна місткість ринку

Нестабільна нормативна база

Попит на нові послуги, засновані на інформаційних технологіях

Загрози з боку конкурентів

Додаткове обслуговування груп населення

Інфляція та низький рівень використання

Тенденція для розвитку економіки

Негативні демографічні та соціально-політичні зміни

 

Проведений аналіз, дає можливість визначити основні тенденцій розвитку електронного бізнесу в Україні:

- Україна за багатьма показниками розвитку телекомунікацій відстає не тільки від розвитих країн світу, але і від країн Східної Європи. Тому Україні потрібно інтенсивно розвивати нові перспективні послуги (мобільний зв’язок, Інтернет, послуги передачі даних), створюючи для цього необхідні умови: цифровізації ліній зв’язку, упровадження нових технологій, розвиток конкуренції і створення можливостей для безперешкодного входження на ринок нових операторів.

- Перехід від аналогових до цифрових мереж зв’язку. Для зменшення кількості пошкоджень телефонів і зменшення відповідної втрати доходів повна заміна застарілих лінійно-кабельних споруджень.

- Розвиток телекомунікаційної сфери, зокрема державна підтримка діяльності операторів у цифровізації сільської і гірської місцевості.

- Збільшення спектра надання послуг за рахунок застосування нових технологій у сфері телекомунікаційних послуг.

- Розвиток і впровадження сучасних ІКТ у різноманітні сфери господарської діяльності.

- Необхідно створювати вузли високошвидкісного доступу до Інтернет в усіх регіонах,  реалізовувати побудову мережі цифрового абонентського доступу за технологією хDSL. Тому що Інтернет є базою для розвитку електронного бізнесу в Україні.

- Підвищити рівень автоматизації виробничих і торговельних підприємств, а також якість телекомунікацій, посилити безпеку передачі та обробки даних, створити прийнятну нормативно-правову базу електронних операцій [2].

- Розвиток електронної комерції необхідно підтримувати за допомогою впровадження державної програми «Електронна комерція» на базі діалогу бізнесу, влади і громадськості [1].

- Враховуючи невідворотність поширення новітніх технологій, до яких належиать і ІКТ, саме зараз у державі є нагальна необхідність у прийнятті Закону України „Про електронну комерцію”, який не лише сприятиме розвитку електронного бізнесу, але й допоможе уникнути багатьох помилок на шляху  його розвитку [1].

Питання розвитку електронного бізнесу має зайняти провідне місце у системі основних пріоритетів нашої держави. Розвиток і впровадження електронного бізнесу потрібно розглядати як засіб забезпечення конкурентоспроможності національної економіки.

Висновки. У  роботі на основі проведеного SWOT-аналізу запропоновані основні тенденції розвитку електронного бізнесу як важливого інструменту державного управління в умовах побудови інформаційного суспільства в Україні.

 

Література:

                1. Плескач В.Л., Затонацька Т.Г. Електронна комерція: Підручник. – К.: Знання, 2007. – 535 с.

2. Плескач В.Л. Технології електронного бізнесу: Монографія. – К.: КНЕУ, 2004. – 223 с.

3. Електронна комерція: Навч. посібник / А.М. Береза, І.А. Коваль, Ф.А. Левченко та ін. – К.: КНЕУ, 2002. – 326 с.