Ларіонов І.М.

Дніпропетровська державна медична академія

ПУХИРЧАСТА ХВОРОБА – СТОМАТОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ЗАХВОРЮВАННЯ

 

         Пухирчаста хвороба серед контингенту хворих, які з’являються на консультацію в Обласну стоматологічну поліклініку м. Дніпропетровська, зустрічається досить рідко. Але встановлено, що лікарі мало обізнані з цією агресивною хворобою. Це стосується не тільки лікарів-стоматологів, а й ЛОР-фахівців.

         За останні місяці нами консультувались 2 хворих різного віку (74 роки та 40 років) зі скаргами на охриплість голосу, біль при ковтанні, утруднений прийом їжі. При лабораторному обстеженні в зіскобі з слизової оболонки горла та язика знайдені в невеликій кількості гриби роду Кандида, що спонукало ЛОР-лікаря призначити протигрибкові препарати. Але відсутність ефекту від лікування призвело до того, що хворі звернулись за консультацією до консультанта кафедри терапевтичної стоматології та стоматології інтернів Дніпропетровської державної медичної академії.

         Наводимо клінічний стан хворого 74 років.

         Хворий А. скаржиться на значний біль в слизовій горла, кореня язика, піднебіння. Консультувався у ЛОР-лікаря, онколога. Призначені препарати протигрибкового ряду, антисептики покращення не дали.

Об’єктивно: відмічається охриплість голосу, болісне ковтання, загальне збудження, обумовлене страхом онкозахворювання.  Рот відкриває без утруднень. На шкірі обличчя в ділянці правої щоки і вуха підсохлі кірки невеликого розміру.  На слизовій оболонці дна порожнини рота в ділянці вивідних протоків підщелепної та під’язичної залоз  плівка білого кольору, яка легко знялась пінцетом. Під плівкою гіперемована слизова. На слизовій оболонці м’якого піднебіння, горла велика кількість ерозій з уривками пухирів, поодинокі пухирі. Симптом Нікольського позитивний, що проявляється в відшаруванні поверхневого шару епітелію за межами ерозій.

Виставлений попередній діагноз – пухирчаста хвороба, підтверджений на кафедрі шкіряно-венеричних хвороб ДДМА. При первинному лабораторному обстеженні клітини Тцанка не виявлені, повторні обстеження заплановані на базі міського шкіряно-венерологічного диспансеру. Характерно, що після призначеної адекватної терапії лікарем-дерматовенерологом, через тиждень покращився загальний стан хворого, більшість елементів ураження епітелізувались, зменшилась охриплість голосу.

         Таким чином, лікарі-стоматологи як і ЛОР-лікарі повинні більш ретельно обстежувати хворих з захворюваннями слизової оболонки порожнини рота, не забувати і про можливість проявів різних форм пухирчастої хвороби, яка потребує допомоги фахівців з дерматовенерології.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ларионов Игорь Николаевич

г. Днепропетровск, ул. Карла Либкнехта, 65

Областная стоматологическая поликлиника

Т-н: 744-58-99