«Психологія і соціологія»

8. Педагогічна психологія

Шафоростов І.М., Пивоварова Н.В.

Дніпропетровський національний університет

Вплив ознак когнітивного стилю на ефективність роботи з гіпермедійним курсом

Бурхливий розвиток в усьому світі практики дистанційного навчання, яке є дуже вигідним по багатьом критеріям, не обійшов стороною і вітчизняну систему освіти, де офіційно воно запроваджене з 1995 року. На сьогоднішній день в України функціонує понад тисячу учбових закладів, у яких повністю або частково впроваджено дистанційне навчання.

Це легко пояснити. У наше століття, визнане століттям інформаційних технологій, все більшу й більшу роль займає володіння людиною значним обсягом знань, уміння оперувати ними й ефективно використовувати їх на практиці. Підтвердженням останнього в сучасному суспільстві прийнято вважати наявність диплома про вищу освіту. З огляду на динамічний розвиток багатьох галузей науки, знання, отримані раніше, часто стають недостатніми для ефективної професійної діяльності. Потреба в одержанні освіти  росте з кожним днем, проявляючись у  кількості, що збільшується, людей, що усвідомлюють необхідність його одержання й бажають навчатися у вищих навчальних  закладах. На жаль, попит у даній галузі не дорівнює пропозиції, тому що традиційні alma mater  надають обмежену кількість місць. До того ж люди, що живуть у віддалених районах, не завжди можуть покинути своє місце проживання, навіть тимчасово, щоб навчатися в гарному Вузі. А деякі не мають можливості одержати гідну освіту  у зв'язку з її високою вартістю, або ж неможливістю навчання на денній формі за будь-якими причинами.  Розвиток дистанційної форми освіти  дозволяє вирішити більшість цих проблем і забезпечити тих, хто навчається,  повноцінною освітою.

Далеко не останнє місце серед вітчизняних вузів, що пропонують навчання за допомогою гіпермедійних технологій займає й Дніпропетровський національний університет, на базі якого більш ніж п’ять років тому було організовано Науково-методичний Центр дистанційного навчання, який служить багатьом цілям, зокрема підвищенню якості самостійної роботи студентів денного відділення.

 Таке широке в наш час  розповсюдження дистанційних університетів або дистанційних курсів (найчастіше гіпермедійних) в межах традиційної освіти актуалізує питання ефективності засвоєння матеріалу, що  вивчається  дистанційно.

Аналіз літератури за вищезазначенною  тематикою заставив замислитися над ймовірністю впливу на ефективність роботи з гіпермедійним курсом особистісних факторів тих, що навчаються, зокрема переважання того чи іншого полюса когнітивних стилів.

В основі нашого дослідження полягають концептуальні положення сучасної когнітивної психології, що розвиваються у системно-структурному підході (Л.М. Веккер, Н.І. Чуприкова, М.А.Холодна), погляди багатьох  дослідників у сфері модернізації сучасної системи освіти, включаючи тих, що вивчають особливості засвоєння матеріалу при навчанні за допомогою дистанційних курсів (Л.І.Байсара, Е.Л. Носенко).

Слід зазначити, що в основу гіпермедійного простору покладено гіпертекст, тобто текст нелінійний, з великою кількістю вузлів та посилань. І,  хоча, застосування гіпермедійних технологій має багато переваг, але й певні недоліки, а саме висока вірогідність у такому просторі «заблукати». Саме тому у нашому дослідженні впливу когнітивного стилю на ефективність навчання за допомогою гіперкурса ми розглядали такі когнітивні стилі як полезалежність/поленезалежність (здатність структурувати семантичне поле, що, за нашою гипотезою, дуже впливає на орієнтування в гіперпросторі), імпульсивність/рефлективність (можливі низькі показники навчання у імпульсивних студентів, пов’язані з прийняттям дуже швидкого рішення про перехід до іншої часті гіпертексу, що сприяє ефекту втрати в гіперпросторі), а також стилю гнучкість/ригідність пізнавального контролю (як фактор, впливаючий на ефективність навчання взагалі, зокрема при зміні способів переробки інформації, що і трапляється при гіпермедійному навчанні). До того ж нами було взято до уваги два альтернативних факторів, що впливають при зазаначенній формі навчання: тривожність та рівень мотивації.

Групою досліджуваних була група  ДА-05-1 факультету психології Дніпропетровського національного університету. Ці студенти були слухачами курсу з «Вікової психології», гіпермедійна форма якого була розроблена Самошкіною Л.М. і саме протестована на вищезазначеній групі.

Всі методики, що були використані у нашому дослідженні  когнітивних стилів – саме ті, на які посилалась більшість вчених, працюючих за цією тематикою, і які було доцільніше провести у груповому форматі.  Таким чином було проведено методику «Включені фігури» Віткина (діагностування полезалежності/поленезалежності), методика вільних асоціацій Гарднера (дозволяє виявити переважання гнучкості або ригідності пізнавального контролю) та «Порівняння схожик малюнків» Кагана (імпульсивність/рефлективність). До того проведені дві додаткові методики – опитувальник Спілбергера та опитувальник Реана, які дають інформацію про рівень тривожності та тип мотивації відповідно.

Отримані результати та їх  аналіз дозволяє підбити такі підсумки:

-   в межах даного дослідження виявлено додатний кореляційний зв'язок між високим рівнем тривожності та успішністю проходження гіпермедійного курсу з дисципліни «Вікова психологія»;

-   не виявлено значущого зв’язку між переважання одного з полюсів стилю полезалежність/поленезалежність та ефективністю проходження вищезазначеного курсу;

-   встановлено значущий зв'язок між рефлективністю та успішністю проходження даного курсу;

-   мотивація досягнення успіху та мотивація, що є не чітко диференційована не мала кореляційного зв’язку з проходженням гіпермедійного курсу;

-   також не виявлено зв’язку між когнітивним стилем гнучкість/ригідність пізнавального контролю та успішною роботою з курсом, заснованим на гіпермедійних технологіях.

Розглядаючи отримані результати можна зробити припущення щодо їх причин.

Висока тривожність (як особистісна, так і ситуаційна), що за даними дослідження корелює з високою успішністю проходження курсу, зазвичай викликає у суб’єкта діяльності більш відповідального відношення щодо самої діяльності та її результатів.

Що стосується стилю полезалежність/поленезалежність, то в межах цього дослідження не було проведено розщеплення групи по чотирьох полюсах, до того ж дуже здивувала незначна кількість досліджуваних, у яких переважала поленезалежність (3 з 20). Але навіть  враховуючи це, є можливим припустити, що полезалежні студенти не мали особливих складностей з проходженням гіпермедійного курсу, бо сам курс було розроблено дуже грамотно, та добре структурованим. Саме завдяки цьому така когнітивна особливість, як здатність структурувати складне поле, ймовірно, і не мала значного впливу.

Підтвердження гіпотези про позитивний вплив рефлективності на учбову діяльність в рамках гіпермедійного курсу було очікуваним, бо переважання рефлективності взагалі вважається дуже важливим в контексті навчання, дистанційного включно.

Відсутність зв’язку між мотивацією та балами контролю успішності проходження курсу можливо і не була б виявлена, якби серед групи були наявні досліджуванні з мотивацією уникання невдачі.

Все це викликає низку питань, які необхідно розглянути у подальших дослідженнях поставленої проблеми впливу особистісних факторів на ефективність роботи з гіпермедійними курсами.