Ковальова О.О.Тихонов О.І

 Національний Фармацевтичний університет

Проблема лікування ендометритів у корів

Ендометрит — це запалення слизової оболонки матки, в свою чергу запалення — це специфічна або неспецифічна імунна відповідь макроорганізму на ушкодження тканин або вторгнення іншим організмом, сприйнятим, як чужорідним. Ендометрити класифікуються за характером запального процесу (катаральні, гнійно-катаральні, фібринозні, некротичні), за перебігом (гострі, підгострі, хронічні), за проявами (клінічно виражені, приховані). Гострі катаральні і катарально гнійні ендометрити зустрічаються, головним чином, як ускладнення після пологів при затриманні посліду, субінволюції та атонії матки, внутрішньоутробної інфекції, грубої акушерської допомоги, як ускладнення після аборту Серед збудників запалення в матці у великої рогатої худоби виділяють синегнойную паличку, стрептокок, стафілокок, кишкову паличку, а в окремих випадках збудників некробациллеза, бруцельозу, вібріоза. Іноді масові ендометріти у корів виникають при доплококкової інфекції в господарстві. Частіше за все ендометріти виникають при інфікуванні матки декількома різними видами мікробів За сприятливих умов сапрофіти іноді перетворюються в хвороботворні мікроорганізми, що викликають важкі запальні процеси. Коли це відбувається в матці корови, клінічні наслідки можуть містити в собі втрата плідності, збільшення інтервалу між заплідненнями, неможливості запліднення з першого разу, а також погіршення багатьох інших показників відтворення.

Одним з напрямків лікування ендометритів є знищення патогенної мікрофлори у порожнині матки. Згідно з сучасними поглядами на лікування ендометритів у корів основною є місцева етіотропна терапія. Це пов’язано з певними перевагами місцевого застосування препаратів, яке дозволяє створити необхідну концентрацію лікарських речовин в осередку ураження і знизити побічні реакції, що виникають при їх загальній дії на організм.

У комплексі заходів щодо боротьби з ендометритами у корів виключно важлива роль належить профілактиці і терапії з використанням специфічних і неспецифічних лікарських засобів. В більшості випадків використовують антибіотики різних груп, які при тривалому використанні в господарстві призводять до виникнення стійких форм мікроорганізмів, які перестають реагувати на їх дію. Використання антибіотиків у лікуванні інфекційних хвороб тварин може бути причиною появи стійких бактерій, які потенційно можуть викликати нове захворювання. Його збудником є вже штам бактерії, що внаслідок мутацій або поза хромосомного (плазмідного) обміну генетичною інформацією між окремими бактеріальними клітинами володіє високою опірністю до антибіотика, до того далі можливе виникнення мутації, яка призводить до появи резистентності до інших антибіотиків. Тому створення нового лікарського препарату з широким спектром дії є актуальним питанням ветеринарії.

.Прополіс- натуральний антибіотик та імуностимулянт. Він проявляє протимікробну дію по відношенню до більш ніж 100 видів бактерій, грибів та вірусів. Прополіс дуже добре комбінується з хіміотерапевтичними препаратами, підсилюючи їх лікувальний ефект та одночасно знижує ризик їх побічної дії захворювань В якості протимікробного засобу було обрано ципрофлоксацин - синтетичний протимікробний засіб з групи фторхінолонів, який має широкий спектр протимікробної активності та не має резистентних штамів збудників ендометриту у корів різної місцевості.

У ветеринарній практиці для лікування ендометритів знаходять застосування багато лікарських форм, що вводяться внутрішньоматково (розчини, емульсії, суспензії, палички, таблетки, брикети, супозіторії, мазі, аерозолі), серед яких найбільш поширеними є тверді форми.

З настойкою прополісу 20% та ципрофлоксацином нами була обрана тверда лікарська форма у вигляді паличок з піноутворюючою властивістю. До переваг паличок слід віднести їх гігієнічність, точність дозування лікарських речовин. Твердість паличок дає можливість подолати рефлекторний опір м’язів і тканин. Піна повністю заповнює порожнину матки, проникаючи в складки слизової оболонки і рівномірно розподіляючи лікарські речовини . На готовий продукт –піноутворюючи палички з настойкою прополісу та ципрофлоксацином розробляються методики аналізу.

 

Література

1.     Доронина Ю.А. Волшебные апимины.- СПб.: Издательство «Невский проспект», 1999.- 157 с

2.     Пешук Л.В. Проблема маститу в стадах великої рогатої худоби молочного напряму//Вісник аграрної науки, вересень 2001. – 32 с.

3.     Проблемы бесплодия и маститов животных//под ред. П.Н. Никонорова. – Новосибирск, 1999.- 320 с.

4.     Тихонов А.И., Ярных Т.Г., Черных В.П., Зупанец И.А., Тихоно-
ва С.А. Теория и практика производства лекарственных препаратов прополиса (под ред. Тихонова А.И.) / Х.: Основа, 1998. – 384 с.

5.     Харута Г., Лотоцький В. Ефективність різних методів лікування корів, хворих на субклінічний мастит. Ветеринарна медицина України №11, 2004.- С. 31-33.

6.     G.Bolzoni, G Varisko, L.Bertocchi, M.Comoldi, A.Pasante and R.Brano. Micro organism isolation prevalence in bovine milk samples of the province of Berscia and in vitro antibiotic sensitivity. Mastitis in diary production. The Netherlands, 2005.P.877-878.