К.е.н., доцент, Макаренко А.П.

Херсонський державний аграрний університет, Україна

Держава в регулюванні

паритету цін в сільському господарстві

 

Наявність диспаритету цін щодо сільського господарства з боку сумісних галузей АПК є самоочевидною практично у всіх краї­нах світу. Він зумовлений монопольним, а точніше — олігопольним положенням виробників першої і третьої сфери АПК. У країнах Захо­ду диспаритет цін якщо і не вирішується повністю, то значно пом'якшується ціновою підтримкою держави агровиробників. Безпе­речно, що держава тут проводить політику дотування цін на біль­шість видів сільськогосподарської продукції, оскільки має для цього можливості і виходить, насамперед, із соціальних міркувань. При цьому важливо зазначити, що держава не переступає певну межу в регулюванні аграрного ринку, не здійснює диктат цін. Вільна гра ри­нкових сил продовжує діяти, а держава через гарантовані і заставні ціни компенсує фермерам їх втрати від нееквівалентного обміну. Для впливу на аграрний ринок держава використовує й інші важелі: сти­мулює попит через зростання доходів певних верств населення і, від­повідно, зростають ціни; заохочує фермерів до зменшення обсягів виробництва; виплачує експортні субсидії тощо.

Можливо, для США й інших розвинених країн не так вже й важ­ливе питання щодо ефективності такого напряму АПД. Але незаперечним, напевне, є положення, згідно з яким джерелом дотаційних цін є перерозподіл коштів через держбюджет. А це - зростання податків, зменшення соціальних виплат тощо. І головне, перерозподіл - це завжди певні втрати для суспільства, втрати, пов'язані з трансфертом. З одного боку, - потрібно утримувати чиновників, що займаються пе­рерозподілом. З іншого, - не має гарантії, що вони не привласнять ча­стину виділених державою коштів. Щодо України, то тут не може бу­ти сумнівів, що, можливо, ця частка становитиме до половини виді­лених коштів на шляху їх трансферту від Держбюджету до безпосе­редніх виробників.

І, напевне, не випадково, виходячи не тільки із викладеного вище, але й зменшення ефективності дії ринкового механізму (через послаблення конкуренції), країни Заходу поступово переходять на інші засоби і важелі підтримки аграріїв. Тобто цінова підтримка втрачає своє пріоритетне значення в АПД країн Заходу.

Відносно України, то теоретично привабливою є пропозиція захистити аграрний ринок від імпорту більш конкурентоспроможних видів продукції сільського господарства і покластися на „вільну гру ринкових сил" щодо аграрного ринку. Це, безперечно, була б політи­ка підтримки „сильного". Адже великі підприємницькі агроструктури мають більш низьку собівартість продукції і можуть рентабельно господарювати і без державних дотацій цін. А це сприятиме зростанню концентрації сільськогосподарського виробництва і „вимиванню" дрібних форм. У соціальному плані – це проблема. В економічному - зростання ефективності сільського господарства і забезпечення продовольчої безпеки.

Напевне і в Україні потрібно зважити на соціальний аспект, принаймні, виходячи із сучасних реалій. І ще зважити на те, що в Україні великих коштів не було і не передбачається. Хоча зазначимо, що логічно заключити, що державне регулювання аграрного ринку і зокрема цін повинно здійснюватися за рахунок використання таких важелів, як „заставні ціни" (за яких державні кошти повернуться) і закупівля державою сільгосппродукції, і тим самим впливати на зрос­тання попиту на неї і цін. У ряді випадків держава може в період ма­сового збору зернових виконувати функції приватних зернотрейдерів, тобто скуповувати їх за „нормальними" цінами з метою майбутнього їх експорту чи реалізації у пізніші терміни на внутрішньому ринку.