Сидоренко М. В.

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

 

Інтерактивна складова розвитку концепції міжнародного маркетингу малих та середніх підприємств

 

Сучасний період розвитку світової і вітчизняної економіки характеризується тим, що можливості екстенсивного розвитку практично вичерпані; зростання конкуренції приводить до падіння рівня рентабельності; поява нових технологій, і зокрема Internet, зменшує невизначеність ринку, ринок стає “прозорим” [1]. Ці обставини різко ускладнюють діяльність сучасних компаній і відповідно зменьшують ефективність активних дій на ринку. Тому вчасно розпізнати нові еволюційні тенденції і прийняти адекватну програму ведення підприємницької діяльності, вибрати стратегію розвитку фірми — завдання маркетингу в сучасних умовах економічного розвитку.

Дослідження даного процесу дає можливість визначити, що зміна етапів становлення і розвитку маркетингу, його концепцій відбувалася в тісному зв'язку з етапами розвитку менеджменту. Тобто, якщо розглянути основні етапи розвитку теорії і практики менеджменту в XX столітті, виявити риси, які характеризували менеджмент відносно змін зовнішнього середовища і перспектив підприємства, відстежити, які маркетингові концепції їм відповідали, то стане зрозумілим: який менеджмент, такий і маркетинг, і навпаки.

Останні технологічні зміни дозволяють говорити про настання століття цифрових технологій. Все більшого розповсюдження набуває використання Internet та інших нових технологій, що поступово впливає на зміну ідеалогії ринкових взаємин. Стандартні маркетингові стратегіі і тактики минулого, такі як масовий маркетинг, товарна стандартизація, медіа-реклама, участь посередників в доведенні товарів до кінцевих споживачів і ряд інших, достатньо повно відображали тенденції розвитку економіки минулого. Але, підприємства - учасники ринкових взаємин повинні наполегливо розвивати нові підходи до стратегій і практик сучасного маркетингу.

Основу технологічного підгрунтя століття цифрових технологій, на наш погляд, складають: нові засоби зв'язку за допомогою цифрових технологій; бум використання мережі Internet; нові типи интермедиа і вдосконалення способів задоволення потреб споживачів (customizating).

Дослідження, що проводилися за допомогою опитування різних соціальних груп населення, показують, що, завдяки бурхливому розвитку Internet, кількість споживачів які перш ніж ухвалити життєво важливе рішення (вибір університету, покупка автомобіля, пошук роботи, спосіб боротьби з хворобою або інвестиційні рішення) звертаються за інформацією до Internet повсякчасно зростає і вже наближається до 50% [3].

Таким чином, можно зробити висновок, що сьогоднішня економіка обертається навколо інформаційного бізнесу. У цьому процесі інформація стає більш оперативною та диференційованою (індивідуалізованою).

Завдяки можливостям Internet та інших інформаційних технологій підприємства отримали можливість пошуку і збору інформації про індивідуальних покупців і бизнес-партнерів (постачальників і посередників), з метою адаптувати та індивідуалізувати свої продукти і послуги.

Вдосконалення способів задоволення потреб споживачів (customizating) повинно включати щось більше, ніж проста індивідуалізація ринкових пропозицій. Можливо це можна розглядати, як надання споживачеві можливості розробити свої власні ринкові пропозиції (товари) — створити дизайн бажаного продукту, вибрати набір властивостей, відповісти на питання анкети в режимі реального часу і таким чином надати підприємству -виробникові інформацію про свої потреби і бажання.

Аналізуючи проблему видозміни маркетингових стратегій сьогодні, слід зазначити, що входження бізнесу в нове цифрове століття привело до необхідності створення нових моделей маркетингових стратегій і тактик (практичних заходів ведення бізнесу). Internet революційно змінює підхід компаній до створення споживчої цінності і взаємодії із споживачами. Століття цифрових технологій фундаментально змінило споживчі визначення зручності, швидкості, ціни, товарної інформації, сервісу та ін [2].

Таким чином, сьогоднішній мінародний маркетинг, особливо для малих і середніх підприємств, потребує нового образу мислення і нових способів дій. Він, на наш погляд, може бути заснований на наступних аспектах:

Ú                                   електронний бізнес (E-business), який включає використання електронних платформ Інтранет, Екстранет і Інтернет для здійснення бізнесу компанії;

Ú                                   електронна комерція (E-commerce), яка є більш специфічною. Якщо електронний бізнес включає всі види електронного інформаційного обміну усередині або між компаніями і споживачами, то електронна комерція, навпаки, включає процеси покупки і продажу за підтримки електронних засобів переважно з допомогою Інтернет;

Ú                                   електронний маркетинг (e-marketing) та електронні закупівлі (e-purchasing), які є маркетинговою складовою електронної комерції і будуються із зусиль підприємства по комунікації, просуванню і продажу товарів і послуг за допомогою мережі Інтернет.

 

Література

1.                                    Хенсон У. Интернет-маркетинг. — СПб.: Питер, 2001. - 327 с.

2.                                    Rebecca Gardyn. "Double Click Marketing Spending Index" // Financial Times. -January'12, 2006. -p. 42-45.

3.                                    Robyn Greenspan, "The Web as a Way of Life", accessed online at www.cyberatlas.internet.com, May 21, 2005; "June 2005 Internet Usage Stats", September 2005