Доцент Єлісєєва О.К., магістр Мирошниченко О.В.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара

МОДЕЛЮВАННЯ ПОДАТКОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ УКРАЇНИ

ТА ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Актуальність теми дослідження обумовлена кризовими явищами в економіці України. Скорочення темпів зростання ВВП, спад промислового виробництва значно обмежили фінансові можливостей бюджету України, тобто  його доходну частину. Її основу становлять податкові надходження, однак, зниження підприємницької активності в період кризи, ріст неплатоспроможності і безробіття, приводять до недоодержання запланованих обсягів надходжень. В умовах кризи особливого значення набувають оцінка й прогнозування можливостей країни і її регіонів зокрема  по формуванню дохідної частини бюджетів всіх рівнів. Тому, одним із ключових напрямків бюджетно-податкової політики, а також політики соціально-економічного розвитку регіонів і його регулювання, стає оцінка, прогнозування й формування податкового потенціалу.

На погляд вітчизняних експертів, "Податковий потенціал" характеризує максимальну величину податків і обов'язкових платежів, які можуть бути зібрані на території даної країни або її регіону, від сфери економічної діяльності або з конкретного підприємства за конкретний період часу при оптимальному використанні всіх наявних ресурсів (фінансових, економічних, трудових, природних і ін.) [4].

В країнах з розвиненою ринковою економікою накопичений значний досвід кількісного визначення податкового потенціалу. Для оцінки податкового потенціалу в Росії передбачається використання показника фактично зібраних надходжень у базовому році. У багатьох країнах миру, зокрема  в США, як  відносна міра податкового потенціалу широко застосовується показник середньодушового доходу населення [4].

В даний час широко поширений в Канаді, США, Німеччині, та Швейцарії метод репрезентативної податкової системи, яка передбачає прогноз потенційних податкових платежів у бюджет регіону за допомогою застосування стандартних податкових ставок до відповідних податкових баз. Використання даної методики в Україні обмежено внаслідок відсутності достатньої статистичної інформації [3].

Тому, нами запропонуємо оцінка податкового потенціалу на основі математичної макроекономічної моделі. Для побудови моделі використані дані Держкомстату України. Потенційні податкові ресурси визначені на основі розрахунку рівня тіньової економіки України та Дніпропетровської області. Податки, які могли бути сплачені з тіньових капіталів, є кількісною характеристикою податкового потенціалу.

Для побудови математичної моделі оцінки рівня тіньо­вої економіки за даними офіційної статистики для Дніпропетровської області та України, ви­значимо ключові чинники впливу, які стимулюють суб’єкти господарювання до не­легальної діяльності, та взаємозв'язки між ними.

Пропонуємо застосування авторегресійної моделі з ковзним середнім першого порядку:

         

де Sh - рівень тіньової економіки України; GDP - реальний валовий внутріш­ній продукт України; TWподаткове навантаження (середньозважена ставка оподаткування); Rk - ставка за кредитами; J - курс гривні до USD; WS - се­редньомісячна заробітна плата; Unem - рівень безробіття; ISC - індекс спо­живчих цін.

Аналізуючи результати розрахунків, можна зробити висновки, що найбільш суттєво впливає на У (рівень тіньової економіки України) пояснююча змінна Х2 (податкове навантаження), другою по значущості впливу на У є змінна Х7 (рівень безробіття), третьою є Х3 (відсоткова ставка за кредитами), четвертою – Х9 (індекс споживчих цін), п’ятою – середньомісячна заробітна плата, шостою – Х5 (курс гривні щодо USD), і найменше впливає на рівень тіньової економіки України валовий внутрішній продукт.

Рис. 1 - Динаміка податкового потенціалу України, Дніпропетровської області, та податкового навантаження.

За нашими розрахунками податковий потенціал України у 2008 році становив 3,66% від ВВП.

Дніпропетровська область має потенційні податкові ресурси на рівні 3,40% від ВРП.

Запропонована нами модель дозволяє визначити кількісну оцінку податкового потенціалу. Отримані дані, на наш погляд, мають вплинути на обґрунтованість планування та прогнозування соціально-економічного розвитку України, та окремих регіонів.

 

СПИСОК ПОСИЛАНЬ

1.                  Горський Н.В. Налоговый потенциал в механизме международных отношений // Финансы – 1999. – №6.

2.                  Каламбет С.В. Податковий потенціал: теорія, практика, управління. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. 2001. – 304 с.

3.                  Краснова Т.Д., Скоромцова Т.А. Методи оцінки податкового потенціалу регіонів України // – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/19_NNM_2007/Economics/ 23549.doc.htm.

4.                  Примостка Л.А., Сушкова Е.Е. Налоговый потенциал как важный инструмент налогового регулирования // – Режим доступу:  http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Nvfbi/2009_4/Magazine_04_09_st5_pp33-36.pdf.

5.                  Тарангул Л.Л. Оцінка податкоспроможності регіону // Фінанси України. – 2003. № 6. – С.7-13.