Економічні науки /2. Зовнішньоекономічна діяльність 

К.е.н. Побоченко Л.М., Давиденко К.М.

Інститут міжнародних відносин НАУ, Україна

Відновлення світового ринку туристичних послуг в післякризовий період

Туризм є одним з головних стратегічних економічних секторів, який вносить важливий внесок у ВВП і експорт країни і, таким чином, може відігравати ключову роль у наданні підтримки процесу відновлення в післякризовий період. Міжнародний туризм став ознакою сучасного стилю життя, важливим елементом розвитку світової економіки, а також впливовим чинником міжнародних інтеграційних процесів.

За прогнозами Всесвітньої туристської організації (ЮНВТО), незважаючи на існуючий ризик економічного спаду через детермінанти туристичного попиту, міжнародний туризм буде продовжувати нарощувати темпи свого розвитку. Розвиток світового ринку туристичних послуг відбувається відповідно до загальносвітових тенденцій розвитку світового господарства – транснаціоналізації та глобалізації.

Протягом перших двох місяців 2010 року у всіх регіонах світу були зареєстровані позитивні темпи зростання, особливо в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (+10%) та Африці (+7%). Інформація по країнах Близького Сходу, які представили результати, теж свідчить про активний процес відновлення туризму в регіоні, в порівнянні з дуже низькими показниками за перші місяці 2009 року. Повільніше протікає процес відновлення в Європі (+3%) і Американському регіоні ( +3%), - двох районах, які найбільше постраждали від глобальної кризи, і де спостерігаються відносно більш слабкі темпи відновлення економіки.

Велика кількість країн з усього світу повідомили про позитивні результати за перші місяці 2010 року. З 77 турнапрямків, що надіслали інформацію за цей період, 60 представили позитивні дані, з яких 24 країни зареєстрували темпи зростання, вимірювані двозначним числом. До них входять: Естонія, Ізраїль, Гонконг (Китай), Макао (Китай), Японія, Індонезія, Сінгапур, В'єтнам, Гуам, Індія, Непал, Шрі-Ланка, Американські Віргінські острови, Нікарагуа, Еквадор, Кенія, Марокко, Єгипет і Саудівська Аравія.

 В цілому, протягом перших двох місяців 2010 року кількість міжнародних туристських прибуттів склало 119 млн. осіб, що на 7% вище за аналогічний показник за 2009 рік, проте як і раніше на 2% нижче за показник рекордного 2008 року. Беручи до уваги поліпшення показників міжнародного туризму і загальних показників економіки за останні місяці, ЮНВТО прогнозує зростання кількості міжнародних туристських прибуттів у 2010 році на 2 - 4%.

По регіонах, очікується, що в Азії збережуться найвищі темпи відновлення, у той час як у країнах Європи та Північної і Південної Америки цей процес буде відбуватися більш помірними темпами. Очікується, що в Близькосхідному регіоні відновляться позитивні темпи зростання, а в Африці збережеться позитивний тренд завдяки додаткової підтримки у зв'язку з проведенням ФІФА чемпіонату світу з футболу 2010 року в Південній Африці.

Отже, 2010 рік обіцяє бути роком перетворень, і він відкриває ряд можливостей для поліпшення ситуації, не усуваючи, природно, ризики її погіршення.

Фактори, що сприяють поліпшенню ситуації:

1. Зросла впевненість бізнесу і споживачів.

2. Процентні ставки і темпи інфляції зберігаються на рекордно низьких рівнях і на короткострокову перспективу, як очікується, будуть рости дуже помірно.

3. Після різкого спаду звичайно треба відновлення, обумовлене нагромадженням попиту, та напрямки повинні намагатися активно використовувати цю можливість.

4. Є можливості для відродження направляючих ринків, які сильно постраждали в 2009 році, таких як Велика Британія чи Російська Федерація.

5. Дух співпраці і партнерства, породжений кризою, повинен бути збережений зацікавленими сторонами.

6. Проявлена сектором гнучкість в реагуванні на швидкі зміни попиту та нестабільну кон'юнктуру ринку зробила його більш сильним.

7. Кризи надають можливості для усунення основних структурних недоліків і здійснення стратегій, що сприяють сталому розвитку та переходу до зеленої економіки.

Ризики погіршення ситуації:

1. Безробіття - є ключовим викликом. Криза безробіття ще не минула, особливо в основних розвинених економіках, і багато робітників, як і раніше ризикують втратити роботу.

2. Темпи зростання економіки в основних направляючих ринках, особливо в Європі та США, як і раніше дуже низькі.

3. Заходи щодо стимулювання розвитку, ймовірно, будуть поступово скорочуватися, і в ряді розвинених економік потенційне збільшення оподаткування може призвести до виникнення додаткового тиску на бюджети домашніх господарств.

4. Ціни на нафту залишаються нестабільними.

5. Хоча загальний вплив грипу А (H1N1) був помірним, досвід попередніх пандемій говорить про те, що ситуація знову може посилитися.

6. Загрози порушення безпеки і ймовірність збільшення числа пов'язаних з цим перешкод і зростання вартості поїздок для мандрівників.

7. Очікується, що відновлення рівня доходів і надходжень буде йти більш повільними темпами, ніж зростання обсягу подорожей.

Отже, у регіональній структурі світового ринку туристичних послуг внаслідок сукупної дії позитивних та негативних факторів відбуваються певні трансформації. Так, частка традиційно привабливих Європейського та Американського регіональних ринків у структурі прибуттів іноземних туристів постійно скорочується. Водночас помітно збільшується частка Азійсько-Тихоокеанського ринку, меншою мірою – Африканського.