Мовчан І.В.

Кременчуцький державний університет ім. М.Остроградського

 

Фінансовий стан розвитку готельного господарства в Україні

 

Україна має всі обєктивні передумови, щоб стати однією з розвинених туристських держав світу. Саме туризм здатний подолати розбіжності в розвитку окремих регіонів країни, які значно посилилися останнім часом. Але існує і багато перешкод для цього розвитку, однією з яких є стан готельного господарства, що не відповідає сучасним світовим стандартам.

У звязку з політичними та економічними перетвореннями, що відбуваються в Україні, значно розширилися ділові й культурні звязки нашої країни із світом. Це сприяє збільшенню контактів між підприємствами та підвищенню кількості іноземних та вітчизняних туристів, які прибувають в окремі регіони України. Виникла необхідність розміщення гостей у комфортабельних готелях з відповідним рівнем сервісу. На сьогодні наша держава відчуває потребу у високо комфортабельних європейського рівня п’ятизіркових готелях.

За останні 10 років кількість підприємств готельного господарства в Україні зменшилась на 12%. Починаючи з 1997 р. по 2004 р., спостерігалось постійне їх скорочення.. В період з 1995 р. по 2004 р. зменшення кількості підприємств на території України було пов’язано з банкрутством окремих підприємств та зміною форми власності. Станом на 01.01.2006 року функціонувало 1232 підприємства готельного господарства, зокрема, 788 готелів, 17 мотелів, 8 готельно-офісних центрів, 6 кемпінгів, 35 молодіжних баз та гірських притулків, 235 гуртожитків для приїжджих та 143 інших місць для короткотермінового проживання. Виокремлено  3 групи регіонів за кількістю готельних підприємств, а саме, регіони-лідери (Дніпропетровська обл., АРК, Донецька, Львівська, Одеська області та м. Київ), регіони – переслідувачі (Запорізька, Луганська, Полтавська, Сумська, Харківська, Чернігівська області) та основна група регіонів (Вінницька, Волинська, Закарпатська, Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Рівненська, Тернопільська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька області та м. Севастополь).  В Україні на початок 2008  пройшли сертифікацію 1576 підприємств готельного господарства, зокрема 7 готелів – 5* («Прем’єр Палас», «Опера», «Хаятт Рідженсі Київ» які розташовані в Києві; два міжнародні готелі «Україна» та «San Ray» у Дніпропетровську, «Донбас-Палас» в Донецьку та «Отрада» в місті Одеса.); 44 готелі – 4*; 128 готелів – 3*; 63 готелі – 2*; 73 готелі -1* . Інші заклади розміщення отримали сертифікат за вимогами безпеки [1]. 

За останні роки в Україні спостерігається позитивна тенденція до стрімкого збільшення інвестиційних надходжень на ринок готельного господарства. За даними Держкомстату, обсяг прямих іноземних інвестицій у розвиток діяльності готелів та інших місць для тимчасового проживання становить 183,0 млн. дол.. США., що склало 0,9% від загального обсягу прямих інвестицій в економіку країни [2].

Розвиток готельного комплексу України характеризується адаптацією реформованих підприємств цієї сфери до ринкового середовища, комплексним вирішенням актуальних проблем підвищення ефективності та конкурентоспроможності ринку готельних послуг, що почав поступово наближатись до світових стандартів.

Проаналізувавши  фінансові результати діяльності готельного господарства в цілому по Україні  за 2008 рік, видно, що прибуток одержали лише 987 (61,9% ) готелів, який становить 125,5 млн. грн. Збиткових по Україні 608 готелів(38,1%) , але їхні збитки більш, ніж у 5 разів перевищують суму прибутку [2].

Основні проблеми готельного господарства на сучасному етапі: складні економічні умови, в яких вимушені виживати готелі значні витрати на утримання та експлуатацію номерного фонду. Більшість готелів ремонтують свої номери, покращуючи умови проживання, вводять нове програмне забезпечення, розширяють кількість готельних послуг в зв’язку з високою конкуренцією на готельному ринку між готельними підприємствами та індивідуальними закладами не готельного типу. Проблема платежів готелів за комунальні послуги, значний податковий тиск, високі тарифи на готельні послуги, сезонність завантаження і нерівномірність завантаження по регіонах України - це все негативно впливає  на фінансові результати готельних господарств по всій Україні. 

На сьогодні в Україні існує лише один національний мережевий готельний оператор - Premier-Hotels, до складу якого входять сім готелів. Він являє собою об’єднання різних за концепцією та набором послуг готелів у великих ділових і туристичних центрах України. За рахунок специфіки кожного окремого готелю, мережі не доводиться вирішувати проблеми, пов’язані з уніфікованістю продукту, водночас об’єднання готелів в національну мережу дозволяє подвоїти конкурентну перевагу, пов’язану з позиціонуванням на ринку та впізнаванням бренду, також всі готелі користуються перевагами єдиної системи бронювання. 

Проблема виходу економіки України з кризового стану може бути успішно подоланою шляхом посилення ролі невиробничої сфери економіки. Одним з таких напрямів є становлення і розвиток соціально орієнтованого підприємництва у туристично – готельному бізнесі. Удосконалення форм і методів організації фінансових ресурсів у готельному господарстві сприятиме покращенню фінансово стану підприємств галузі та ефективності їх  діяльності в цілому.

 

Література:

1.                 Пуцентейло П.Р. Економіка і організація туристично-готельного підприємництва Навчальний посібник. - К.: Центр учбової літератури, 2007. - 344 с.

2.                 http://www.ukrstat.gov.ua/