Економічні науки /6.Маркетинг и менеджмент

 

Харук К. Б.

Львівська комерційна академія

Моделювання інноваційного розвитку
торговельного підприємства

 

В умовах зростання потреб споживачів й постійного руху НТП, важливе значення має здатність торговельного підприємства оперативно реагувати на будь-які зміни ринку та пристосовуватись до його потреб.

Відповідно, управління інноваційним розвитком торговельного підприємства не тільки дає змогу своєчасно враховувати зміни, що відбуваються в оточуючому середовищі, а й сприяє генеруванню змін техніко-технологічного та організаційно-управлінського характеру безпосередньо в діяльності підприємства та забезпечує управління цими змінами з метою підвищення ефективності його діяльності.

Для того, щоб обрати найбільш прийнятний шлях інноваційного розвитку торговельного підприємства, необхідно визначити, які з параметрів зовнішнього середовища та інноваційного потенціалу є найбільш суттєвими для його розвитку, дослідити яким чином параметри зовнішнього середовища та інноваційного потенціалу впливають на результати його діяльності, а також силу взаємозв’язків різних параметрів між собою.

Найбільш доцільним в даному випадку є моделювання інноваійного розвитку торговельного підприємства. Його управлінська цінність полягає в можливості формулювання цільового образу альтернативного інноваційного розвитку торговельного підприємства й подальшої адаптації його відповідно до потреб управління. Вибір оптимальної моделі інноваційного розвитку торговельного підприємства відбувається з врахуванням всіх його особливостей, ресурсів та резервів, а також опосередкованого чи прямого впливу зовнішнього оточення.

Отримані результати моделювання інноваційного розвитку підприємства мають управлінську цінність й знаходять безпосереднє використання при формування стратегії інноваційного розвитку торговельного підприємства.

Система управління інноваційним розвитком підприємства має складатись з таких елементів:

-                       ретроспективний аналіз передумов інноваційних розробок (аналіз зовнішнього та внутрішщнього оточення торговельного підприємтва, аналіз стратегічного інноваційного потенціалу);

-                       визначення стратегічної інноваційної орієнтації;

-                       розробку інноваційних пропозицій (формування стратегій подальшого розвитку);

-                       планування інновацій (проектування, організаційно-технічна підготовка);

-                       фінансування інновацій (вибір засобів фінансування та оцінка їх ефективності);

-                       реалізацію інновацій (організація, проектування логістичних аспектів);

-                       стратегічний моніторинг інноваційного розвитку (оцінка ефективності реалізації інновацій).

Взявши за основу методологічні основи формування стратегії підприємства [3] ми розробили модель стратегічного управління інноваційним розвитком торговельного підприємства (табл. 1).

Створення моделі стратегічного управління інноваційним розвитком торговельного підприємства передбачає здійснення процесу прогнозуваня динаміки й характеру змін зовнішнього середовища, моделювання фінансового стану підприємства і т.д.


Таблиця 1

Модель стратегічного управління інноваційним розвитком

торговельного підприємства

 

стратегічне управління інноваційною діяльністю

торговельного підприємства

 

1

Цілі та завдання стратегічного управління інноваційним розвитком торговельного підприємства

2

Аналіз зовнішнього і внутрішнього середовища. Оцінка стратегічного інноваційного потенціалу торговельного підприємства

3

Етапи впровадження

4

Інструменти впровадження стратегічного управління інноваційним розвитком торговельного підприємства:

            стратегічна інноваційна політика;

            реструктуризація;

            диверсифікація;

            глобалізація

5

Методи впровадження стратегічного управління інноваційним розвитком торговельного підприємства:

            оцінювання ризиків інноваційного розвитку;

            фінансове моделювання;

            стратегічне планування фінансів

6

Результативність стратегічного управління інноваційним розвитком торговельного підприємства:

                         дохід/прибуток;

                         досягнення необхідного інноваційного потенціалу торговельного підприємства

 

Запропонована в таблиці 1 модель стратегічного управління інноваційним розвитком торговельного підприємства може бути адаптованою для будь-якого торговельного підприємства, незалежно від галузі, форми власності, структури управління, величини активів тощо.

Таким чином, модель стратегічного управління інноваційним розвитком торговельного підприємства має сприяти стабілізації та забезпеченню сталого розвитку підприємства з максимальним врахуванням та використанням його можливостей, ефективним застосуванням його інноваційного, технологічного, кадрового та ресурсного потенціалу.

 

Література

 

1.     Економіка та організація інноваційної діяльності: Підручник. / О. І. Волков, М. П. Денисенко, А. П. Гречан та ін.; Під ред. проф. О. І. Волкова, проф. М. П. Денисенка. – К.: 2005. – 424 с.

2.     Ілляшенко С. М. Управління інноваційним розвитком: проблеми, концепції, методи: Навчальний посібник / С. М. Ілляшенко. – Суми: ВТД „Університетська книга”, 2003. – 278 с.  

3.     Сапрыкина Е. В. Методологические основы формирования стратегии компании. Вопросы экономических наук, №3 2007 р. ст. 50 – 52.

4.     Ситник В. Ф., Орленко Н. С. Імітаційне моделювання: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 1998. – 232 с.

5.     Шегда А.В., Голованенко М.В. Ризики в підприємництві: оцінювання та управління: навч. посібн. / А.В. Шегда, М.В. Голованенко; за ред. А.В. Шегди. – К.: Знання, 2008. – 271 с.