Економіка/1. Банки і банківська система

 

Веріга Г.В., к.е.н., доцент

Донецький державний університет управління  (м. Донецьк)

 

Інтервенційна політика НБУ в системі регулювання валютного ринку

Центральні банки регулюють попит і пропозицію на кредит і іноземну валюту за допомогою проведення інтервенційних операцій на грошовому і валютному ринках. Управління золотовалютними резервами є одним із інструментів грошово-кредитної політики – це здійснення валютних інтервенцій шляхом купівлі-продажу валютних цінностей на валютних ринках з метою впливу на курс національної валюти щодо іноземних валют і на загальний попит та пропозицію грошей в Україні. У 1992 р. для підтримки купівель­ної спроможності національної валюти було розпочато створення офіційного валютного резерву Національного бан­ку України, а першу інтервенцію на ва­лютному ринку Національний банк здійснив у 1993 р. в сумі 930 млрд. крб.

Валютні інтервенції орієнтовані на досягнення інфляційних цілей, згладжування різких курсових коливань гривні та підвищення міжнародних резервів до рівня, що забезпечує необхідний захист національної економіки від негативних зовнішніх шоків. За існуючими критеріями безпеки обсяг міжнародних резервів має становити не менше ніж 100% короткострокового боргу країни за залишковим терміном погашення. Національний банк України здійснює операцій на міжбанківському валютному ринку у формі [1]:  інтервенцій за єдиним курсом і валютних аукціонів для згладжування надмірних коливань обмінного курсу гривні - відповідно до ситуації на валютному ринку України; інтервенцій за окремими рішеннями Правління Національного банку України - у разі виникнення нагальних потреб загальнодержавного значення.

Починаючи з 23.04.2010 р. Національний банк України засобами програмного комплексу «Система підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України Національного банку України» доводить курс гривні до іноземної валюти, за яким він поточного дня проводитиме валютну інтервенцію за єдиним курсом на міжбанківському валютному ринку України [2]. Відповідно до вимог постанови Правління НБУ від 09.09.2009 р. № 538 «Про затвердження змін про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України»  банки на початку робочого дня мають встановити єдині для банку та його відокремлених структурних підрозділів курсів купівлі та продажу іноземних валют за гривні, а також утримувати протягом дня середньозважений курс за операціями купівлі та продажу готівкових доларів США на рівні, що не перевищує середньозважений курс на валютному ринку України [3].

У період фінансової кризи НБУ активно використовував валютні інтервенції для зниження девальваційного тиску на гривню. У жовтні – грудні 2008 р. обсяг  продажу іноземної валюти становив 10,3 млрд. дол. США. Чисте від’ємне сальдо валютних інтервенцій Національного банку України у 2008 р. становило -3,9 млрд. дол. США. З метою підвищення прозорості валютних інтервенцій Національного банку України з грудня 2008 р. започатковано проведення валютних аукціонів. З лютого 2009 р. Національний банк України ініціював проведення цільових аукціонів з продажу іноземної валюти населенню для підтримки його кредитних зобов’язань в іноземній валюті, на яких протягом року було продано 1,4 млрд. дол. США (в еквіваленті). Загалом у 2009 році від’ємне сальдо валютних інтервенцій Національного банку України збільшилося до 10,4 млрд. дол. США порівняно з 3,9 млрд. дол. у 2008 р.

Позитивні тенденції, які відбувалися на валютному ринку у 2010 р., дали змогу Національному банку України не тільки мінімізувати свої від’ємні інтервенції, а й відновити купівлю іноземної валюти. Загальне додатне сальдо інтервенцій Національного банку України в 2010 р. перевищило 1,3 млрд. дол. США (в еквіваленті), ставши одним з чинників відновлення втрачених протягом кризи міжнародних резервів, обсяг яких за станом на 01.01.2011 р. становив 34,6 млрд. дол. США (в еквіваленті). Протягом трьох перших місяців 2011 р. валютний ринок перебував під впливом сталого збільшення обсягів надходжень іноземної валюти, зумовлених сприятливою динамікою світових цін на традиційні товарні групи українського експорту та активними зовнішніми запозиченнями. Це сприяло врівноваженню попиту та пропозиції на міжбанківському валютному ринку та зумовило відсутність істотних курсових коливань гривні. Сальдо інтервенцій Національного банку України  в І кварталі 2011 р. також було додатним – 498,7 млн. дол., а міжнародні резерви  збільшилися на 5,4% – до 36,4 млрд. дол. США.

Таким чином, центральний банк підтримує курс у визначених межах, як правило, еко­номічними методами. У разі тимчасо­вих коливань попиту і пропозиції при наближенні ринкового курсу до ниж­ньої чи верхньої встановленої межі здійснюються інтервенції національної чи іноземної валюти, внаслідок чого курс стабілізується. Та коли коливан­ня попиту і пропозиції відображають певні довготермінові тенденції, витра­чання резервів на підтримку курсу бу­де малоефективним. У такому разі встановлені допустимі межі коливань курсу необхідно змінити або замінити курсовий режим.

Література

1.   Про здійснення Національним банком України операцій на міжбанківському валютному ринку України в I кварталі 2011 року: Постанова Правління НБУ від 31.12.2010 р. № 594 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=v0594500-10>

2.   Банкам України: Лист Національного банку України від 21.04.2010 N 13-411/2144-6448 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=v6448500-10>

3.Про надання інформації про курси, встановлені за операціями з готівковою іноземною валютою: Лист Національного банку України від 25.02.2010 р. № 13-411/1053-2901 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=v2901500-10>