Вплив небанківських фінансових установ на фінансовий потенціал інвестиційної діяльності підприємств

  Ворсовський Олексій Леонідович

                                                 аспірант

                                                 Київського Національного університету

                                                 імені Тараса Шевченка

                                                 кафедри фінансів, грошового обігу та

                                                 кредиту

Фінансовий потенціал інвестиційної діяльності підприємств невід’ємно пов'язаний з зовнішніми та внутрішніми факторами, що впливають на нього. Ці фактори багато в чому і визначають величину цього потенціалу. Від того як буде оцінений вплив тих чи інших факторів на фінансовий потенціал інвестиційної діяльності підприємства залежать масштаби та ефективність цієї діяльності.

Варто зазначити, що важливим фактором, який здійснює вплив на фінансовий потенціал інвестиційної діяльності підприємств є розвиток ринку фінансових послуг, який в свою чергу залежить від розвитку небанківських фінансових установ. Слід наголосити, що до початку впливу на економіку України світової фінансової кризи, відбувалося стале зростання активів небанківських фінансових установ (рис. 1). Активи небанківських фінансових установ на 31.12.2008 року склали 61668,1 млн. грн., що складає 5,96% від загального обсягу активів комерційних банків та небанківських фінансових установ. Активи комерційних банків на 31.12.2008 року склали 973,3 млрд. грн. У 2009 році активи небанківських фінансових установ дещо зменшилися та склали 61017 млн. грн. (6,5 %). Збільшення частки цих активів у загальному обсязі активів комерційних банків та небанківських фінансових установ пов’язано зі зменшенням у 2009 році активів комерційних банків, які склали 880,3 млрд. грн. (93,5 %). Як засвідчують наведені дані, обсяг активів небанківських фінансових установ є набагато меншим за обсяг активів комерційних банків. Таким чином небанківським фінансовим установам потрібно збільшувати обсяги своїх активів.

 

Джерело: розроблено за даними Державної комісії з регулювання ринків фінансових

послуг України [1].

Рис. 1. Активи небанківських фінансових установ

Також, до початку впливу на економіку України світової фінансової кризи, зростала кількість фінансових установ та попит на їх послуги. Таким чином, можна зробити висновок, що ринок фінансових послуг стало розвивався, що в свою чергу, позитивно впливало на фінансовий потенціал інвестиційної діяльності підприємств, оскільки фінансові ресурси, що залучаються у фінансових установ, є важливою складовою цього потенціалу. Але, слід наголосити на тому, що розвиток ринку фінансових послуг гальмувався низькою капіталізацією фінансових установ. Нестача належного обсягу фінансових ресурсів небанківських фінансових установ знижувало їх конкурентоспроможність, що в свої чергу обмежувало можливості довгострокового кредитування вітчизняних підприємств.

Слід зазначити, що позитивно впливає на збільшення фінансового потенціалу інвестиційної діяльності підприємств розподіл активів інститутів спільного інвестування, страхових компаній та недержавних пенсійних фондів. Так, за даними Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг, в структурі активів інститутів спільного інвестування у 2008 році значна частка належала акціям (46,88 %)  та облігаціям підприємств (15,59 %).  У 2009 році відбувається збільшення частки акцій в структурі активів інститутів спільного інвестування до 53,56 % та зменшення частки облігацій підприємств до 13,7 %. Частка цінних паперів в активах пенсійних фондів в 2008 році складала 37,05%. У 2009 році спостерігається зменшення частки корпоративних облігацій та акцій у структурі активів недержавних пенсійних фондів, які склали відповідно 18,9% та 8,8%, хоча в абсолютному виразі відбувається збільшення обсягу цих цінних паперів. Обсяг корпоративних облігацій збільшився в цьому році з 138, 6 млн. грн. до 162, 4 млн. грн. Обсяг акцій у 2009 році збільшився з 55,4 млн. грн. до 75,9 млн. грн. Обсяг акцій куплених страховими компаніями також збільшився у 2009 році та склав 9521,8 млн. грн. (40,2%). У 2008 році частка акцій в структурі активів страхових компаній складала 34,2% (8177 млн. грн.). Частка облігацій в структурі активів страхових компаній у 2009 році, на відміну від акцій, зменшилась з 3,5% (825,8 млн. грн.) до 2,3% (556,5 млн. грн.).

Також значний вплив на фінансовий потенціал інвестиційної діяльності підприємств здійснює обсяг факторингових операцій, оскільки факторинг є одним з джерел формування цього потенціалу. Обсяг операцій факторингу, здійснених фінансовими компаніями, за даними Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг,  в останні роки постійно збільшувався: у 2007 році він склав 429,1 млн. грн., у 2008 році – 1448,2 млн. грн., у 2009 році – 1594,9 млн. грн.

Підсумовуючи вище сказане, варто зазначити, що розвиток ринку фінансових послуг та розподіл активів фінансових установ в останні роки позитивно позначилися на фінансову потенціалі інвестиційної діяльності вітчизняних підприємств. Проте негативний вплив як на небанківські фінансові установи так і на фінансовий потенціал інвестиційної діяльності підприємств, здійснила світова фінансова криза, що призвела до гальмування розвитку вітчизняного ринку фінансових послуг, що в свою чергу негативно позначилося на фінансовому потенціалі інвестиційної діяльності підприємств України.

 

Література:

1. www.dfp.gov.ua – Інформаційний ресурс - сайт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України