К.е.н. Чорний В.В.

 

Державний економіко-технологічний університет транспорту, Україна

 

ЕКОНОМІЧНО-ОБГРУНТОВАНА СОБІВАРТІСТЬ ЯК ОСНОВА ФОРМУВАННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНИХ ТАРИФІВ НА ВАНТАЖНІ ЗАЛІЗНИЧНІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ

 

Залізничному транспорту України в транспортуванні вантажів належить провідна роль, тому тарифи на вантажні залізничні перевезення справляють значний вплив на фінансовий стан не тільки залізниць, а й вантажовласників. При цьому слід пам’ятати, що провізних та пропускних спроможностей залізниць має бути достатньо для забезпечення вантажних перевезень, оскільки  при їх дефіциті вантажопотоки будуть поступово переключатися на альтернативні види транспорту, і в першу чергу на автотранспорт, що призведе до зростання транспортних витрат у вантажовласників, витрат держави на екологічні заходи та утримання автодоріг.

Отже, рівень вантажних залізничних тарифів має бути економічно обґрунтованим з точки зору залізниць, вантажовласників та держави. Крім того, в сучасних умовах господарювання, коли відбувається реформування залізничного транспорту країни, демонополізація його потенційно конкурентних секторів, з’являються такі суб’єкти ринку вантажних перевезень, як оператори перевезень, власники вантажних вагонів тощо. Вони також мають власні економічні інтереси, які впливають на розуміння економічно обґрунтованого рівня вантажних залізничних тарифів. При цьому вантажні залізничні тарифи мають бути конкурентоспроможними та надавати можливість залізницям формувати цінові конкурентні переваги на ринку вантажних перевезень.

Відповідно до чинного законодавства формування вантажних тарифів здійснюється на базі фактичної собівартості залізничних перевезень, що в сучасних умовах приводить до встановлення вантажних тарифів на рівні, значно нижчому за економічно обґрунтований, який би дозволив використовувати позитивні тенденції в дії об’єктивних законів ринкової економіки та сприяв би розвитку як залізниць, інших учасників вантажних залізничних перевезень, так і всієї національної економіки. Формування ж тарифів на базі фактичної собівартості вантажних перевезень об’єктивно приводить до звуженого відтворення засобів виробництва і зниження ефективності функціонування галузі. Це пояснюється тим, що через недоотримання доходів внаслідок жорсткого державного регулювання ціноутворення на залізничному транспорті відбувається недофінансування як звичайної діяльності залізниць, так і інвестиційних проектів, що в сукупності приводить до штучного зниження собівартості перевезень. Тобто фактичні витрати залізниць по вантажних перевезеннях не є економічно обґрунтованими, оскільки вони не дозволяють в повному обсязі забезпечити відтворювальні процеси.

На теперішньому етапі економічного розвитку ринок вантажних перевезень перетворюється на синергетичний, що обумовлює необхідність формування та застосування сучасних підходів до управління конкурентоспроможністю залізниць на цьому ринку. Специфіка конкурентної боротьби на ринку вантажних перевезень полягає у тому, що його суб’єкти (національні залізниці, залізниці інших країн, оператори перевезень, власники вантажних вагонів, інші транспортні підприємства, вантажовласники тощо) змушені взаємодіяти між собою з метою формування ефективного попиту. При цьому під ефективним розуміють попит на товари, забезпечений ресурсами, необхідними для їх придбання. Враховуючи, що така послуга, як перевезення вантажів здійснюється і споживається одночасно, то ефективним попитом на неї слід вважати попит, для задоволення якого достатньо пропускних та провізних спроможностей, а рівень тарифів відповідає платоспроможності вантажовласників та надає можливість іншим суб’єктам ринку отримувати нормальні прибутки. В цих умовах економічно обґрунтованими фактичними витратами по вантажних залізничних перевезеннях є витрати, що пов’язані із здійсненням перевезення певного обсягу вантажів при повному дотриманні всіх техніко-технологічних та економічних вимог, які обумовлюються діючими нормативно-правовими актами. Тобто для визначення величини економічно обґрунтованих витрат їх необхідно нормувати (встановлювати нормативи та норми витрат економічних ресурсів), виходячи з рівня використовуваних техніки, технології, організації виробництва та т. ін. Зважаючи на це, в теперішній час фактичні витрати по вантажних перевезеннях менші за рівень економічно обґрунтованих, оскільки через недоотримання доходів з різних причин відбувається недофінансування економічної діяльності підприємств та структурних підрозділів залізничного транспорту України. Це призводить до нестачі завантажувальних ресурсів, що в свою чергу спричинює недовиконання обсягів робіт на економічно обґрунтованому рівні, зниження якості транспортних послуг, не забезпечення на необхідному рівні відтворювальних процесів. В сукупності це викликає необхідність регулювання рівня економічно обґрунтованих витрат з метою встановлення економічно обґрунтованого рівня вантажних залізничних тарифів.

Слід зазначити, що на сучасному етапі економічного розвитку державнорегульовані залізниці конкурують на ринку вантажних перевезень з транспортними підприємствами різних форм власності, які формують свою цінову політику на основі методів ринкового ціноутворення, тому гнучко реагують на зміни попиту та пропозиції, враховують платоспроможність вантажовласників, зміни кон’юнктури транспортного ринку тощо. В цих умовах при оцінці рівня економічно обґрунтованих витрат залізничного транспорту по вантажних перевезеннях необхідно враховувати фактичні витрати, рівень яких регламентується фінансовим планом, що затверджується Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 75 Господарського кодексу України, а також грошові кошти, необхідні для забезпечення відтворювального процесу з урахуванням необхідності скорочення фізичного зносу основних фондів залізниць до економічно безпечного рівня.