Ю.О.Лопатнюк

Україна, місто Миколаїв, Чорноморський державний університет ім. П.Могили

АНАЛІЗ ДИНАМІКИ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ПІДПРИЄМСТВ

Аналіз звітності вітчизняних підприємств за окремими видами економічної діяльності, структури та динаміки активів свідчить про те, що найбільш чутливими до кризових явищ в економіці, негативного впливу інфляційних процесів останніх років виявились оборотні активи, ефективність використання яких і на цей час у багатьох підприємств зберігає негативні тенденції. Змінити негативні тенденції, що склалися, можливо тільки на базі використання ефективної системи управління оборотними активами та джерелами їх фінансування.

Для розробки конкретних рекомендацій із удосконалення системи управління оборотними активами підприємства, перш за все, необхідно виявити існуючи особливості структури та динаміки поточних активів вітчизняних підприємств. Базою для аналізу обрано дані зведених балансів вітчизняних підприємств за 2006-2010 рр. [1-5]. Для порівняння була обрана звітність підприємств у різних галузях економіки, зокрема: торгівля та промисловість. За цей період оборотні активи всіх підприємств України номінально зросли більше ніж вдвічі, в 2006 році вони склали 700719,2 млн. грн, а в 2010 році досягли рівня 1893929,3 млн. грн. Така динаміка стосується і торгівельних та промислових підприємств, що свідчить про розвиток галузей. Якщо в 2006 році оборотні активи торгівельних підприємств склали 239175,6 млн. грн, в 2008 році – 466424,1 млн. грн, в 2010 році оборотні активи досягли значення 650689,7 млн. грн. Що ж стосується промислових підприємств, то оборотні активи в 2006 році склали 243346,4 млн. грн, в 2008 році – 364159,7 млн. грн, в 2010 році оборотні активи досягли значення 541252,1 млн. грн.

Порівнюючи частку оборотних активів у майні торгових та промислових підприємств, доходимо висновку, що частка оборотних активів торгівельних підприємств в активах всіх підприємств України є більшою порівняно із промисловими. Частка торгівельних підприємств впродовж п’яти років складала майже 80%, промислових біля 50 % всіх активів, проте це пояснюється специфікою галузі. Торгівельні підприємства є більш мобільними, орієнтуючись на щоденний збут, великий потік грошових коштів, короткий операційний цикл. Як правило, промислові підприємства мають тривалий операційний цикл, високий ступінь фондоозброєності (обладнання, будівель, споруд тощо). У зв’язку з чим, на торгівельних підприємствах оборотні активи (товари, дебіторська заборгованість, грошові кошти) об’єктивно будуть більшими за необоротні активи (транспорт, торгівельне обладнання, склад тощо).     

З 2006 року по 2010 рік відбулося збільшення частки оборотних активів у торгівельних підприємств України. Для того, щоб з’ясувати причини змін в динаміці оборотних активів підприємств, проаналізуємо як змінилась структура оборотного капіталу за ці роки. В структурі оборотних активів торгівельних підприємств переважає дебіторська заборгованість. Суттєвим є те, що у 2006 році  її питома вага складала 60,2 %, а у 2010 році – 64,3 %, тобто збільшення відбулося на 4,1%. Незважаючи на це 64,3 % дебіторської заборгованості в структурі оборотних активів це багато, оскільки підприємства недоотримали за відвантажену продукцію грошових коштів. Це може призвести до технічного банкрутства підприємства. Велика дебіторська заборгованість призводить до нестачі фінансових ресурсів самого підприємства, і воно змушено також не сплачувати  своєчасно платежі до бюджету, інших позабюджетних фондів, розраховуватись з постачальниками і таке інше, тобто виникає ланцюгова реакція, яка позначається на всій економіці країни.

В галузі торгівельних підприємств позитивним моментом є те, що за період, що аналізується, незважаючи на зміну часток  решти статей та при зростанні самих оборотних активів, частка товарно-матеріальних цінностей  залишилася майже стабільною.

Це добре, оскільки запаси самі по собі є найменш ліквідною частиною  оборотних активів, з  їх утриманням пов’язано багато різних втрат і витрат. Запаси і готова продукція, особливо, коли вони створені в надлишкової кількості  підпадають під різні природні та штучні втрати (псування, крадіжки), а також вимагають додаткові витрати на їх утримання (приміщення складу,  заробітна плата службовців, створення спеціальних умов зберігання, опалення, освітлення тощо). Стабільна частка товарно-матеріальних  цінностей в торгівельних підприємствах України свідчить, що всі ці процеси підприємства тримають під контролем.

Негативним моментом є зменшення частки грошових коштів, проте позитивним є збільшення поточних фінансових інвестицій в складі оборотних активів торгівельних підприємств. Якщо в 2006 році  їх частки складали 7,7 %  і 4,9 %, то в 2010 році вони змінились до 5,4 % і 7,4 % – це найбільш ліквідні статті оборотних активів.

Проаналізуємо динаміку дебіторської заборгованості торгівельних підприємств за п’ять років. За поточний період відбулося значне збільшення дебіторської заборгованості з часткою в оборотних активах до 65%. Це є позитивним моментом в діяльності торгівельних підприємств, тому що, ця заборгованість в кінцевому випадку може перетворитися в готівку. Проте таке збільшення є небажаним, оскільки зростання заборгованості покупців відволікає необхідні для роботи кошти підприємств і свідчить про ускладнення розрахункової дисципліни.

Динаміка показника оборотності дебіторської заборгованості є негативною, тому що він повинен збільшитись, але ми спостерігаємо зменшення у 2010 році на 2,42 та 1,13. Можна сказати, що дебіторська заборгованість не може перетворитися на наявні грошові кошти. Таким чином, скорочення оборотності дебіторської заборгованості в загальному обсязі поточних активів знижує його ліквідність та платоспроможність.

Розглянемо показники строків оборотності дебіторської заборгованості. У порівнянні з минулими роками, у поточному році тривалість обороту дебіторської заборгованості збільшилась на 58,17 днів у торгівлі та на 53,77 дні у промисловості, що говорить про погіршення фінансового стану підприємства. Як наслідок цього з’явилась необхідність залучення додаткових коштів.

З огляду на проведений аналіз, можна зробити висновок, що основною причиною падіння оборотності оборотних активів підприємств України є зменшення темпів зростання доходів вітчизняних суб’єктів господарювання, в тому числі з-за фінансової кризи, що розпочалася у 2009 р.

У 2006 році рентабельність оборотних активів складала 2,8 та 7,6, а у порівнянні з 2010 роком – -2,37 та -2,81, тобто кожна одиниця активів почала приносити менше прибутку, то ж спостерігається негативна тенденція рентабельності активів підприємств.

Отже в цілому по коефіцієнтах можна сказати, що якщо на початок періоду підприємства мали більш високі показники, то на кінець періоду показники значно зменшились, що погіршило стан підприємств. Структура активів підприємств України за 2006 - 2010 роки істотно змінилася: зменшилась частка товарно – матеріальних цінностей на 3,6 %. Найбільшу питому вагу в структурі займає дебіторська заборгованість. На початок року на її долю припадало 60,2%, але до кінця року їх питома вага збільшилась до 64,3 %. Отже, за звітний період спостерігається певна зміна оборотних активів, показників, коефіцієнтів щодо галузей торгівлі та промисловості, так і підприємств України в цілому. Сучасний етап економічного розвитку країни характеризується значним уповільненням платіжного обороту, що викликає зростання  дебіторської заборгованості на підприємстві. Тому важливим завданням підприємств є ефективне керування дебіторською заборгованістю, спрямоване на оптимізацію загального її розміру й забезпечення своєчасної інкасації боргу. Для вдосконалення системи управління дебіторською заборгованістю підприємствам слід опанувати сучасні форми рефінансування дебіторської заборгованості: факторинг, облік векселів, виданих покупцями продукції. А також ввести систему АВС до портфелю дебіторської заборгованості підприємства. Це дозволить підприємствам не тільки утримувати стабільне, конкурентоспроможне становище на ринку, а й мати перспективу розвитку у складних ринкових умовах.

 

Література

1.   Статистичний збірник «Діяльність суб’єктів господарювання» 2010 рік / [Держкомстат України / за ред. І. М. Жук] – К.: Держаналітінформ, 2010. – 447 с.

2.   Статистичний щорічник України за 2006 рік / [Держкомстат України / за ред. О. Г. Осауленка]. – К. : Консультант, 2007. – 576 с.

3.   Статистичний щорічник України за 2007 рік / [Держкомстат України / за ред. О. Г. Осауленка]. – К. : Консультант, 2008. – 552 с.

4.   Статистичний щорічник України за 2008 рік / [Держкомстат України / за ред. О. Г. Осауленка]. – К. : Консультант, 2009. – 592 с.

5.   Статистичний щорічник України за 2009 рік / [Держкомстат України / за ред. О. Г. Осауленка]. – К. : Консультант, 2010. – 602 с.