Ульянченко О.В., Суска А.А.

Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва

 

МЕТОДИЧНІ ПІДХІДИ ОЦІНКИ КОНКУРЕНТНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА

Конкурентний потенціал є відносно новою економічною категорією, теоретичні і методологічні питання щодо управління його формуванням і реалізацією ще не отримали належного вирішення.

В той же час, виходячи з того, що конкурентний потенціал, в першу чергу, включає в себе внутрішні можливості підприємства (потенціал підприємства), які є основою наявних конкурентних переваг, для рішення питань управління конкурентним потенціалом важливими будуть відомі дослідження щодо управління потенціалом підприємства А. Воронкова [1], І. Должанського [2], а також відомі методичні підходи до оцінки конкурентоспроможності підприємства В. Єфремова [3]. Більшість цих досліджень та запропонованих методик оцінки потенціалу підприємства, його конкурентоспроможності ґрунтуються на порівняльному аналізі переваг визначених факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.

Виходячи з цього автор досліджень пропонує наступні методичні підходи до оцінки конкурентного потенціалу підприємства лісового господарства, як вихідного пункту щодо управління формуванням, збереженням і розвитком конкурентних переваг.

По-перше, починати з визначення основних показників конкурентного потенціалу, в яких повинні акумулюватися всі сторони діяльності підприємства  в плані його здатності  вести успішну довгострокову конкурентну боротьбу на ринку, це фінансово - господарської  діяльності –конкурентні позиції, переваг в положенні на ринку –конкурентний статус, переваг щодо вибору і реалізації конкурентних стратегій – конкурентні стратегії.

По-друге, розрахунок інтегральних показників складових конкурентного потенціалу. Як правило, такі розрахунки проводяться на основі даних щодо результатів фінансово-господарської діяльності підприємств – конкурентів за певний період часу, результатів маркетингових досліджень  положення цих підприємств на ринку та даних  оцінки факторів, які визначають можливість підприємств – конкурентів щодо вибору та реалізації конкурентних стратегій.

По-третє, при таких підходах щодо системи показників конкурентного потенціалу підприємства, конкурентний потенціал підприємства, більш наочно, можливо оцінити на основі конкурентного простору, який будується за трьома координатними осями (трьома основними складовими конкурентного потенціалу): конкурентні позиції ; конкурентний статус ; конкурентні стратегії .

По – четверте, оцінка конкурентного потенціалу підприємства полягає не тільки у визначанні конкурентного положення за прийнятими  показниками (факторами) на даний період часу, а  і у прогнозуванні динаміки їх можливих змін, а також  оцінці ступені їх взаємодії, величини і характеру впливу на конкурентні можливості кожної із груп  цих факторів.

По – п’яте, важливим етапом оцінки конкурентного потенціалу повинен бути етап аналізу отриманих результатів і формування висновків, які повинні стати підґрунтям для вибору конкурентних стратегій щодо формування,  збереження чи розвитку конкурентного потенціалу.

Тобто в плані оцінки конкурентного потенціалу в роботі пропонується комплексні, поетапні дослідження які включають п’ять основних етапів (рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1 – Модель процесу оцінки конкурентного потенціалу підприємства методом побудови і аналізу конкурентного простору

Запропонована модель оцінки конкурентного потенціалу на основі побудови і аналізу конкурентного простору дозволяє викреслити  конкурентний простір який належить підприємству відносно простору підприємства «еталона», підприємства лідера ринку чи іншого підприємства – конкурента. Різниця об’ємів конкурентного простору підприємств відповідає його конкурентним можливостям, конкурентному потенціалу відносно іншого підприємства на даному ринку.

Література:

1.                 Воронкова А.Е. Концепція управління конкурентоспроможним потенціалом підприємства / А.Е. Воронкова. – Дніпропетровськ: Економіст. – 2007. - №8. – С. 14-17.

2.                 Должанський І.З. Управління потенціалом підприємства. Навч. посіб. / І.З. Должанський, Т.О. Загорна, О.О. Удалих – К.: Центр навч. літ., 2006. – 362с.

3.                 Ефремов В. С. Стратегия бизнеса: концепции и методы планирования/ В. С. Ефремов – М.: Финпресс, 1998 – 192 с.