АНАЛІЗ РОЗВИТКУ ЕКСПОРТНОГО ПОТЕНЦІАЛУ УКРАЇНИ В СУЧАСНИХ СВІТОГОСПОДАРСЬКИХ ПРОЦЕСАХ

 

                                                                   Киш Л. М., Войтенко О. А.

Вінницький національний аграрний університет

 

 

У статті проаналізовано експортний потенціал України з урахуванням її економічного потенціалу та можливостей розвитку в сучасному світовому господарстві, визначено шляхи становлення конкурентоспроможності національної економіки та розвитку експортного потенціалу країни.

Ключові слова: експорт, потенціал, конкурентоспроможність, глобалізація, світове господарство, зовнішньоекономічна діяльність, природні ресурси, сталий розвиток, науково-технічний прогрес, відкритість економіки.

Вступ. Вплив глобального світового господарства на краї­ни та регіони суттєво підвищується. Країна, яка недооцінює глобальні тенден­ції, може перетворитися на деградуючу та відсталу. Тому у світі, який постійно змінюється, потрібно мати вигідне становище на міжнародному ринку, отри­мати нові переваги для подальшого сталого розвитку та не втратити вже існу­ючі.

Формування експортного потенціалу є важливою умовою входження країни в світогосподарський простір. Ефективність даних процесів визначає­ться конкурентоспроможністю національної економіки, нарощуванням обся­гів експорту та стимулювання національних виробників. Експортна діяльність є суттєвим чинником оздоровлення умов життя у країні, а поширення іннова­цій, наукомісткого виробництва, що має визначати сучасний розвиток країни, забезпечується завдяки формуванню сприятливої експортної спеціалізації.

Постановка проблеми. Для того, щоб Україна стала рівноправним членом міжнародних еконо­мічних відносин, необхідно реалізовувати заходи, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності національних підприємств на світовому ринку. Реа­лізація цього завдання об'єктивно вимагає проведення комплексних дослід­жень і визначає масштаби аналізу та розробок, які спрямовані на удоскона­лення механізму державної підтримки українських підприємств і забезпечен­ня їхньої конкурентоспроможності на світовому ринку Разом з тим, недоско­налість наявних методів оцінки товарної та географічної структури експорту знижує результативність заходів зовнішньоторговельної політики країни.

Аналіз останніх досліджень. Проблемам розвитку експортної політики присвячено праці зарубіжних та українських дослідників: І. Бураковського , Р. Дорнбуша,  Кредісова , П. Кругмана , М. Портера , А. Поручник , В.Р. Сіденка, Дж. Стігліца, Н. Татаренко , С. Фішера, A.C. Філіпенка та інших.

Проте чимало питань теорії та практики формування експортного потен­ціалу залишаються нерозв'язаними за сучасних світогосподарських умов, зо­крема питання експортного потенціалу України.

Мета дослідження. Розкрити сутність і елементи експортного потенціалу як складової формування національної конкурентоспроможності та визначи­ти напрямки активізації зовнішньоторговельної діяльності експортерів-виробників через надання пропозицій щодо державної підтримки розвитку екс­портного потенціалу України.

Основні результати дослідження. Економіка України характеризується ви­сокою матеріало- та енергомісткістю продукції, низьким рівнем продуктив­ності праці та екологічності виробництва, великою часткою застарілого устат­кування і технологій. За індексом інноваційної економіки або економіки, що базується на знаннях (Knowledge Economy Index), розрахованим Інститутом Світового банку для 100 країн світу, у 2009 р. Україна поступається не тільки розвинутим країнам, але й багатьом країнам, що розвиваються. Значним ба­р'єром для розвитку торгівлі країни є тіньова економіка. У рейтингу корумпованості, що розраховується Трансперенсі Інтернешнл (м. Берлін, Німеччина), у 2009 р. Україна посідає 122 місце серед 146 країн.

 

Таблиця 1. Порівняльна таблиця співвідношення обся­гів експортно-імпортної діяльності та ВВП України та окремих Європейських країн у 2010 р.

 

Країна

Показник співвідношення, %

Україна

90

Угорщина

67

Румунія

60

Польща

53

Росія

44

 

Однак ця відкритість віддзеркалює не зроста­ючу конкурентоспроможність українських товарів і послуг, а величезні струк­турні диспропорції залежність від імпорту енергоносіїв та від експорту низькотехнологічної металургійної продукції, виробництво якої поглинає значну частку критичного енергоімпорту. Дослідження, виконане "The Heritage Foundation" і "Wall Street Jornal" у 2001 p., віднесло Україну за індексом економічної свободи на 133 місце зі 155. У 1998 р. Україна була на 124 місці, а у 2010 р. на 152.

 

 

 

 

 

Таблиця 2. Показник свободи започаткування бізнесу (business freedom), що оцінює легкість початку нового бізнесу та ліквідації бізнесу збанкрутілого в 2010 р.

 

Країни

Відсотки, %

Естонія

84,5

Вірменія

81,3

Білорусія

56,6

Росія

49,9

Україна

44,3

 

Певну інтегративну інформацію про потенціал тієї чи іншої країни міс­тить в собі індекс людського розвитку

Таблиця 3. Порівняльна таблиця місць деяких країн (в т. ч. і України) серед 162 країн за індексом людського розвитку у 2010 р.

 

 

Країна

Місця деяких країн  серед 162 країн за індексом людського розвитку

2007

Грузія

96

Туреччина

84

Вірменія

83

Китай

81

Таїланд

78

Колумбія

75

Венесуела

74

Казахстан

73

Білорусія

64

Росія

65

Україна

77

 

Економістами Європейського Союзу обгрунтовано критерій експортної квоти (обсяг експорту щодо ВВП), за якого країна не зазнає підвищення ризи­ку впливу глобальних коливань кон'юнктури світових ринків, на рівні 25- 30%. Експортна квота України у 2003 р. складала 53% , а в 2010 році сягнула близько 60%, що свідчить про збільшення залежності нарощування обсягів вітчизняного експорту від тенденцій розвитку світового господарства і потре­бує розробки дієвих заходів удосконалення процесу формування та викорис­тання експортного потенціалу.

Аналіз структури експорту й імпорту України у 1999-2009 pp. свідчить про те, що входження економіки України у світове господарство поки що відбува­ється за сировинним і низькотехнологічним сценаріями. Ріст сировинної складової експорту України призвів до формування іміджу України як «сиро­винного придатку» у світовому господарстві. За багатьма товарними позиція­ми зовнішня торгівля України все більше перетворюється в односторонній по­тік. Оскільки частка зовнішньої торгівлі у ВВП країни сьогодні наближається до 40%, то змістовна сторона зовнішньоторговельного обороту країни все більше перетворюється в один з головних чинників національної економічної безпеки.

Проте в Україні зберігаються передумови для створення конкурентоспро­можної економіки і зміцнення позицій на міжнародних ринках. Це насампе­ред багаті природні ресурси, вигідне географічне розташування, кваліфікована і порівняно дешева робоча сила, потенціал ІІП К. високі технології, наука і система освіти.

Економічний потенціал країни характеризує можливості національної економіки виробляти матеріальні блага, надавати послуги, задовольняти еко­номічні потреби суспільства. Ці можливості дають всі наявні в країні ресурси - виробничі, матеріальні, трудові, природні, фінансові, науково-технічні, ін­формаційні тощо. Наявність робочої сили та природно-ресурсний потенціал України визначають особливість її економічного потенціалу. За сумарними за­пасами деяких з них Україна посідає одне з провідних місць в Європі (напри­клад, мінеральних, ґрунтових, рекреаційних). Сукупна продуктивність мінерально-сировинного потенціалу України, розрахована В.П. Руденком. оціню­ється в 17,3 млрд. дол. США. Переважну частину цієї вартості складає природ­но-ресурсний потенціал паливно-енергетичних ресурсів (71,9%), частка мета­левої сировини становить 16,6%, будматеріалів - 6,9%, нерудної сировини для металургійної промисловості - 2,3%, гірничо-хімічної сировини - 2,2%.

Потужними є позиції України у верстато- і суднобудуванні, біо- та інфор­маційних технологіях, технологіях з розробки нових матеріалів, радіоелектро­ніці, фізиці низьких температур, ядерній фізиці, електрозварюванні, техноло­гіях у галузі інформатики, зв'язку, які здатні забезпечити розвиток високотех- пологічного виробництва на рівні найвищих світових стандартів.

Проте недостатнє фінансування науки і відсутність об'єктивної оплати праці вчених на сьогодні призводять до розпаду багатьох наукових колективів, до переходу найкваліфікованішої частини наукового потенціалу України - докторів і кандидатів наук — в інші сфери або до виїзду за межі України.

Ефективність використання економічного потенціалу в країні залежить від господарського механізму, недосконалість якого може призвести до нераціонального, малоефективного, а то й витратного використання складових економічного потенціалу. Роль кожної держави в сучасному світі визначається, насамперед, економічною могутністю, яка є наслідком реалізації економічного потенціалу. Це означає, що Україна, маючи такий колосальний потенціал, може забезпечити потреби не лише громадян своєї країни, а й експортувати товари та послуги. Цеіі потенціал об'єктивно дає змогу багаторазово збільшити обсяги виробництва, змінити сальдо торговельного балансу, потроїти обсяги інвестицій у відновлення продуктивних сил, багаторазово підвищити рівень інноваційної активності. Проте ці ресурси залучаються не в інтересах соціально-скономічного розвитку країни.

Проблема експортного потенціалу України полягає в тому, що країна є переважно експортером продукції чорної металургії та інших товарів з невисо­ким рівнем доданої вартості і є неконкурентоспроможною на ринку високо- технологічних товарів. Це робить її малоперспективним партнером для регіо­нальної інтеграції як на Заході, так і на Сході. Конкурентні можливості мета­лургійної й хімічної галузей, що базуються на відносній дешевизні робочої сили і наявності власних сировинних складових, перетворили їх у головного постачальника валютних надходжень у країну.

Частка України у світовій торгівлі у 2009 р. зберігається на рівні 0,2—0,3% світового експорту товарів, що дозволило їй посісти 48 місце серед 145 країн, тоді як 2003 р. Україна посідала 45 місце.

Для забезпечення прориву, враховуючи стратегічні пріоритети українсь­кої промислово-інноваційної політики, необхідно не тільки активізувати якіс­ні чинники зростання на рівні виробництва і забезпечення фінансовими ре­сурсами, але й сконцентрувати можливості держави і приватного сектору еко­номіки на забезпеченні реалізації інституційної політики та подальшого про­ведення структурних реформ.

Висновки. На шляху становлення конкурентоспроможності українського експорту стоїть низка серйозних структурних проблем: довготривала тенденція зменшення попиту та цін на світових ринках товарів традиційного українського експорту; посилення міжнародної конкуренції на тлі зростання державної підтримки експорту та активного за­стосування захисних заходів в інтересах національних виробників у провідних країнах світу; зниження ефективності вико­ристання значного вітчизняного експортного потенціалу та концентрація зу­силь влади з експортоспроможними підприємствами; стрімке підвищення ви­мог споживачів до якості, сервісного супроводу, технологічного рівня продук­ції; недостатні обсяги інвестицій в технологічне та організаційне оновлення українських підприємств, що перешкоджає підвищенню їхньої конкуренто­спроможності та поширенню на нові світові ринки.

В Україні склалися  склалися об'єктивні передумови для позитивних зрушень у сфері зміцнення національної конкурентоспроможності. Підставою для такого твердження є формування засад ринкової економіки, фінансової системи, наявність великих підприємств, які активно розвиваються та можуть стати основою для економічного зростання. Нагромаджено певний національний капітал, сформовано базову платоспроможність споживчого ринку. Інтеграція в глобальну торговельну систему гарантуватиме Україні такий необхідний для неї доступ на світові ринки, на яких її товари і послуги зустрінуть так само прихильно, як товари і послуги більшості країн-членів COT.

З огляду на зазначені чинники Україні нагально необхідно визначити реальний економічний (а не лише політичний або ідеологічний) потенціал. Одним із вирішальних критеріїв при прийнятті відповідних рішень має бути нинішній і перспективний стани експортного потенціалу. Проблему нарощу­вання експортного потенціалу України слід вирішувати з урахуванням конк­ретних внутрішніх і зовнішніх економічних умов, а також визнання суттєвої залежності вітчизняної економіки від зовнішньої торгівлі.

 

ЛІТЕРАТУРА:

1.     Бураковський ¡.В. Украйна: новая экономическая политика // Украина - 2006 / Под ред. В.В. Кантора. - М., 2006. - С. 104-108.

2.     Глобальна економіка XXI ст.: людський вимір: Монографія / Д.Г. Лук'яиенко, A.M. Поручник та in. - К.: КНЕУ, 2008. - 460 с.

3.     Кредісов A.J., Панченко С.Г., Кредісов В.А. Менеджмент для керівників. - К.: Знания, 1999.

-    556 с.

4.     Рудснко В.П., Лісовський С.А. Природно-ресурсний потенціал економічного зростання »Ук­раїні // Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть. - К.: Лнбідь, 2002. - С. 57-74.

5.     Сіденко С.В. Проблеми забезпечення міжнародної конкурентоспроможності України: гу­манітарний аспект / Антологія творчих досягнень: Наук, збірник.- 2008,- Вин. 5. - С. 78-82.

6.     Сіденко С.В., Ольшевська І.П. Міграція інтелектуальних ресурсів в умовах формування ін­формаційного суспільства ,// Зовнішня торгівля: правова економіка,- 2008,- №2. - С. 32-36.

7.     Статистична інформація // Державний комітет статистики України // wv.ukrstal.gov.ua.

8.     Татаренко И.О. Позаекономічні чинники у глобальному і національному вимірах/ Анто­логія творчих досягнень: Наук, зб,— 2008,— Вип. 5. — С. 48—52.

9.    Татаренко И.О. Ціннісна і економічна складові національного державотворення - фено­мени синергії і взаємовиключенпя 11 Економіка та підприємництво: 36. наук, праць,- 2008.— №20. - С. 45-50.