Половенко Л. П., Кирилюк М.О., Шаповалов-Оверчук А.С.

Київський національний торговельно-економічний університет

Вінницький торговельно-економічний інститут

Аналіз стану та тенденції на вітчизняному фондовому ринку

Фондовий ринок займає особливе місце в загальній системі ринкової економіки - це загальна назва цілої системи ринків фінансових ресурсів. Процес розподілу і перерозподілу фінансових ресурсів, капіталів здійснюється на фінансовому ринку, а саме - на фондовому, який входить в структуру фінансового ринку, як один з елементів. Це складна система ринків, на яких концентрується попит і пропозиція на різні платіжні засоби.

Фондовий ринок є невід’ємним та важливим елементом фінансової системи ринкової економіки. Відтак, становлення ефективного та дієвого фондового ринку є важливим етапом завершення трансформації вітчизняної економіки.

Сьогодні в Україні фондовий ринок все ще перебуває у стадії становлення. У контексті розгляду становлення фондового ринку України можна зробити висновок про демонстрацію достатньо високих темпів розвитку. Цьому сприяла інфраструктура фондового ринку, яка, незважаючи на складність та суперечність економічних процесів, що активно проходять в Україні, має на сьогодні тенденцію до розвитку та зростання. Однак, як і передбачалося, у зв'язку з поширення світової фінансово-економічної кризи на українському фондовому ринку в 2009 р. відбувался корекції, які, разом з тим, не могли нівелювати зростання попередніх років.

Дослідженню ряду питань теорії і практики функціонування фондового ринку присвячено праці таких українських і зарубіжних учених-економістів, як А.Сміт, А. Вагнер, А. Лернер, В. Муратов, Дж. Сакс, О. Барановський, Т. Вахненко, В. Козюк, Г. Кучер, І. Лютий, Л. Новосадов, та ін. Однак, враховуючи всі грунтовні наукові напрацювання у цій сфері, слід зазначити, що на сьогодні існує потреба в аналізі стану та тенденцій на вітчизняному ринку цінних паперів, у зв’язку з нестабільною економічною ситуацією в країні та світі.

Метою статті є висвітлення та аналіз реалій українського фондового ринку, у розрізі дослідження ринків основних цінних паперів – акцій та облігацій.

Останній рік був складний для української економіки. Однак індекси акцій Української біржі (UX) та ПТФС, починаючи з березня 2009 року, почали демонструвати позитивну тенденцію щодо свого зростання. У результаті фондовий ринок за підсумками року по індексу UX  виріс на 94%, а по індексу ПФТС майже на 90 %.

           Динаміка українських біржових торгів у 2011 році істотно відрізняється від світових тенденцій .У той час як міжнародні ринки або падають,або залишаються без змін,українські цінні папери користуються рекордним попитом. Так щоденний обсяг торгів на Українській біржі у цьому році досяг 100 млн. грн. А фондові індекси зросли на 50%.

            Подальший розвиток подій на фондовому ринку залежить від багатьох факторів. У першу чергу - активності реального сектора економіки, від стану якого залежить динаміка фондового ринку і стабільність національної валюти. Також на вартість вітчизняних акцій буде впливати ситуація на зовнішніх ринках, відновлення роботи з МВФ, наведення порядку у сфері державних фінансів та здійснення виваженої економічної політики.

              Заглядаючи в недалеке майбутнє, аналітики прогнозують, що найбільш позитивну динаміку, як і раніше, показуватимуть акції енергетичних компаній, вагонобудівників, металургійних і коксохімічних підприємств. Стабільне зростання демонструватимуть компанії машино- будівничого сектора, харчової та фармацевтичної галузі, оскільки вони матимуть доходи за рахунок збільшення попиту і залучення додаткових інвестицій.

               У цілому підвищення своєї ринкової вартості покаже у поточному році переважна більшість підприємств. Проте найменш вигідними для інвестування будуть цінні папери автовиробників і підприємств хімічної галузі. Основний тиск на них чинитимуть слабкий попит на продукцію, дорожчання сировинної бази, а також висока енергоємність виробництва.

          Емісійна діяльність на ринку облігацій у першому півріччі 2011 року зберегла основні особливості попередніх років. Обсяги емісії облігацій все ще залишаються незначними. Однак, привертає увагу факт значного зростання зареєстрованих за перше півріччя поточного року випусків облігацій, обсяг яких за цей період склав 16,58 млрд. грн.

           В цілому, за інформацією ДКЦПФР, на організованому фондовому ринку обсяг біржових контрактів за результатами торгів з цінними паперами упродовж першої половини 2011 року досяг 113,64 млрд. грн. Обсяги операцій з облігаціями підприємств – 9,86% від загальної маси торгів у першому півріччі 2010 року – 4,01%. Сума біржових контрактів з облігаціями банків досягла 108,05 млн. грн., що склало 0,9% від загального обсягу операцій з облігаціями підприємств за шість місяців поточного року.

           Перше півріччя 2011 року характеризувалось значною активністю емітентів облігацій підприємств, емісії яких були швидко поглинуті ринком. Це пов`язано з підвищенням кредитоспроможності емітентів та бальш високими, порівняно з банківськими депозитами, процентними ставками за борговими  зобов`язаннями.

           Пожвавлення ринку облігацій відбувалося в основному за рахунок відновлення діяльності банків як емітентів облігаційних випусків. Так, банки, які в 2008- 2010 роках значно скоротили обсяги емісії облігацій, у першому півріччі 2011 року  зареєстрували випуски на 7,30 млрд. грн., що майже в 2,5 рази перевищує річний обсяг випуску облігацій банками за 2010 рік.      Найбільший за обсягом випуск,за інформацією ДКЦПФР, був зареєстрований «ПриватБанком». Ця фінансова установа в лютому випустила облігацій на суму 1,6 млрд. грн. (з купоном 12 %), а в травні – на 2 млрд. грн.. (з купоном 9%).

 В той же час, за даними ПФТС (Першої фондової торгової системи) обсяг торгів банківськими облігаціями за період січень – липень склав 23,8 млрд. грн. (33% від загального обсягу торгів). Найпопулярнішими були облігації «Кредитпромбанку» (з обсягом торгів 2,7 млрд. грн.), «Родовід Банку»(2,4 млрд. грн.), «Укргазбанку»(1,8 млрд. грн.).

           Варто відзначити факт однозначного відновлення ринку як первинного, так і вторинного. Якщо минулі кілька років ознаменувалися масовими реструктуризаціями, то в 2011 році на ринок почали виходити нові емітенти.

           Причиною активності стало, на думку експертів, по – перше, зниження ставок по державним облігаціям, які вважаються вважаються надійнішими, по–друге, надлишок  ліквідності банківської системи в першому півріччі. У підсумку випуски облігацій стали затребуваним  інструментом для розміщення тимчасово вільних коштів. Однак, за оцінками аналітиків, такий попит вибірковий та концентрується на найбільш привабливих випусках. До того ж, банківський сектор України – єдиний на ринку банківських єврооблігацій країн СНД – може забезпечувати прибутковість вищу 7% (від 600 б.п. і аж до 1500 б.п. по свопам) навіть для найбільших банків.

Отже, фондовий ринок - це сукупність правил і механізмів, які дозволяють вести операції по купівлі-продажу цінних паперів. Тобто фондовий ринок - організований ринок торгівлі цінними паперами, сукупність місць такої торгівлі.

Незважаючи на падіння міжнародних ринків цінних паперів, українські цінні папери користуються рекордним попитом.Однак, не зважаючи на стрімке зростання,вітчизняний фондовий ринок  далекий від докризових значень.

Список використаних джерел:

1.  Орлюк П. Тенденції та прогнози розвитку вітчизняного ринку акцій // Фінансовий ринок України. - 2010. - №4.- С. – 11 – 12.

2.  Р.Іванюк Вітчизняний ринок облігацій у поточному році // Фінансовий ринок України. - 2011.- №9. - С. – 12 – 14.