Педагогічні науки/2. Проблеми підготовки спеціалістів

 

 

К.пед.н. Чорнобай К.Г.

 

ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»

 

ІКТ в професійній діяльності майбутніх учителів фізики

 

Реформування сучасної освіти відбувається в умовах бурхливого розвитку інформаційних технологій, тому одне з головних завдань освіти – навчити вчителів використовувати сучасні інформаційні комунікаційні технології (ІКТ) у  навчально-виховному процесі. Передові сучасні педагоги, і не тільки вчителі інформатики, повинні ефективно володіти основами використання комп’ютерної техніки як засобу навчання, широко впроваджувати нові інформаційні технології в шкільну практику, використовувати шкільні комп’ютерні класи для проведення уроків із різних предметів.

Аналіз попередніх досліджень свідчить про те, що висвітлення проблем та перспектив використання ІКТ у навчальному процесі досліджували С.П. Величко, М.І. Жалдак, Ю.О. Жук , О.В. Іваницький,  М.П. Лапчик,  І.В. Роберт та ін.; роль ІКТ у процесі підготовки майбутніх учителів та подальший вплив у майбутній професії –  І.М. Богданова, С.П. Величко, І.С. Войтович, В.В. Мендерецький, А.Н. Петриця та ін..

Слід зазначити, що на сьогодні залишається актуальною проблема з формування висококваліфікованого випускника педагогічного ВНЗ, який вміло володіє методикою використання ІКТ на уроках фізики, що відповідає сучасним запитам суспільства.

Використання новітніх інформаційних технологій дозволяє раціонально розподілити час, відведений на вивчення конкретної теми з фізики, сприяє підвищенню емоційного сприйняття теоретичного матеріалу, підвищенню його інформативності, доступності та наочності. Але слід зазначити, що використання ПК учителем фі­зики не повинно обмежуватися тільки застосу­ванням готових програм, але й створенням своїх власних. На вітчиз­няному ринку програмно-педагогічних засобів (ППЗ) із фізики є досить значна їхня кількість. В Україні співробітниками корпорації «Квазар-Мікро» були створені ППЗ: «Фізика-7», «Фізика-8», «Фізика-9», «Фізика-10», «Бібліотека електронних наочностей. Фізика 7-9», «Бібліотека електронних наочностей. Фізика 10-11», «Елек­тронний задачник. Фізика 7-9», «Віртуальна фі­зична лабораторія. Фізика 7-9» «Віртуальна фі­зична лабораторія. Фізика 10-11».

На думку С.П. Величка [1] та А.Н. Петриці [2] існуючі електронні навчальні видання дозво­ляють не тільки візуалізувати різні явища та процеси, але й залучають учнів до процесу пізнання шляхом виконання інтерактивних вправ і творчих завдань, комп’ютерного моделювання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1.  Види використання ІКТ на уроках фізики

 

При підготовці висококваліфікованого спеціаліста потрібно формувати уміння та навички з кожного виду використання учителем фізики ІКТ (рис.1) на своїх уроках. Як свідчить аналіз навчальних планів, професійна підготовка майбутніх учителів фізики в аспекті використання НІТ повинна проводитися не тільки викладачами інформатики, але й фізики.

Для підвищення рівня професійної підготовки студентів спеціальності «Фізика» за освітньо-каліфікаційним рівнем «бакалавр» та «спеціаліст» нами було запропоновано спецкурс (4 курс), який дозволить опанувати уміння та навички з підготовки та проведення різних типів уроків з конкретних тем фізики для 7-9 класів (4 курс) та 10-11 класів (5 курс). На цих заняттях студенти розробляють плани-конспекти з певного уроку фізики в школі, як з використанням традиційних засобів навчання, так і з використанням ППЗ «Квазар-мікро». Розроблені дистанційні курси використовуються студентами при проходженні виробничо-педагогічної практики на передвипускному та випускному курсах й подальшій професійній діяльності.   

У сучасних умовах засоби ІКТ виступають основним важелем при формуванні практичної складової професійної підготовки майбутнього фахівця. Формування цієї компоненти засобами ІКТ дозволяє учителям фізики поєднувати в своїй трудовій діяльності традиційні засоби навчання з ІКТ, що робить процес навчання більш інформативним, доступним, наочним.

 

Література:

1.   Величко С.П. Підготовка сучасного вчителя до ефективного викладання ШКФ в умовах комп’ютерного навчання /  С.П. Величко // Зб. наук. праць. Наукові записки. – Вип. 54. – серія: Педагогічні науки. - Кіровоград: РВВ КДПУ. – 2004. – 220 с. (С. 190 - 192).

2.   Петриця А.Н. Фізика. Методичні рекомендації з проведення лабораторних робіт у 7 і 8 класі / А.Н. Петриця; [За редакцією професора С.П. Величка]. – Кіровоград: ПП «Центр оперативної поліграфії «Авангард», 2009. – 76 с.