Викладач кафедри

 економіки та менеджменту

Миколаївського національного університету

ім. В.О.Сухомлинського

Кравченко Л.О.

студентка юридичного факультету

Чорноморського Державного Університету ім.П.Могили

Дрозд Д.М.

 

Шляхи розв’язання проблем  формування інноваційно-інвестиційного середовища  аграрних підприємств  в сучасних умовах

 

Спрямування економічного розвитку АПК на інноваційну модель вимагає впровадження заходів з використання новітніх досягнень науки та техніки. Адже сучасний вітчизняний ринок інновацій передбачає створення реальних умов для переходу економіки на інноваційно-інвестиційну модель розвитку та впровадження механізму диференційованого пільгового оподаткування підприємств залежно від рівня їх інноваційної активності, стимулювання науково-дослідних і дослідно-конструкторських установ та організацій до введення в господарський обіг нематеріальних активів, утворення галузевих інноваційних фондів. Запорукою успішного розвитку підприємств є втілення інновацій в промислові технології, техніку, оскільки незадовільним залишається стан матеріально-технічного та інформаційного забезпечення.

. Завдання дослідження полягають в комплексному вивченні теоретичних проблем та особливостей стану і формування інноваційно-інвестиційного середовища  підприємств України в сучасних умовах.

Без інноваційного підґрунтя товаровиробник не зможе стабілізувати процеси виробництва та скласти гідну конкуренцію як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку. Так, часто на ринках агропромислового комплексу більшого значення набувають не кількісні критерії, а показники якості, поліпшення яких на сучасному етапі розвитку неможливе без упровадження інновацій в процес виробництва сільськогосподарської продукції.

Аграрний сектор економіки, на відміну від інших сфер, має свої особливості щодо генезису та впровадження інноваційних продуктів. Насамперед йдеться про те, що інноваційна діяльність не є одиничним актом упровадження якої-небудь новації. Це – цілеспрямована система заходів із розробки, впровадження, освоєння, виробництва, поширення і комерціалізації новацій [1, ст 4.].

Головною причиною низької інноваційної активності підприємств слід визнати відсутність довгострокових мотивацій організації високопродуктивної інноваційної діяльності. Інноваційна діяльність є малоприбутковою (низькорентабельною) та більш ризикованою порівняно з іншими видами діяльності. Завданням держави є створення ефективної і адекватної вимогам сьогодення системи підтримки інноваторів, яка б давала змогу здійснювати високопродуктивну інноваційну діяльність підприємств різного профілю.

Процеси фінансування значно впливають на обсяги і структуру інноваційної діяльності підприємства, а тому розвиток аграрного виробництва на інноваційній основі неможливий без достатнього інвестиційного забезпечення. Інвестиції є джерелом як простого, так і розширеного відтворення виробничого капіталу і спрямовуються на відтворення нових підприємств і потужностей, їх розширення, модернізацію, реконструкцію, технічне переозброєння, капітальний ремонт основних засобів, а також на приріст оборотних активів підприємств.

Нині в нестабільних кризових умовах проблема залучення інвестиційних ресурсів і забезпечення їх раціонального використання є ключовою і від її розв’язання залежать можливості подальшого економічного розвитку підприємств.

…Інвестування в економіку забезпечує збільшення обсягів виробництва, зростання національного доходу, розвиток та корисне економічне суперництво галузей і підприємств [6,с. 197].

Серед джерел формування інвестицій у сільському господарстві важлива роль належить коштам Державного бюджету, цільове призначення яких полягає у фінансуванні державних програм з розвитку селекції у рослинництві та тваринництві, проведення протиепізоотичних заходів, часткової компенсації процентних ставок за кредитами, здійснення земельної реформи, підтримки фермерських господарств та інших напрямів. Масштаби державної підтримки аграрного виробництва останніми роками істотно зросли…Значна частка державної підтримки “проїдається” внаслідок диспаритету цін на продукцію сільського господарства та матеріально-технічні засоби [13 с. 3-10]. Водночас переважна більшість бюджетних коштів використовується на фінансування поточних витрат, а тому не має капітального спрямування.

Основна частка інвестицій у сільському господарстві України фінансується за рахунок коштів суб’єктів господарювання з недержавною формою власності та запозичених коштів. У промисловості з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів за рахунок приватних та залучених джерел фінансуються практично всі обсяги інвестицій.

За умов обмеженості фінансових та матеріально-технічних ресурсів важливим джерелом інвестицій виступає іноземний капітал, масштаби залучення якого в економіку України зростають.

Важливим напрямом інвестиційної діяльності у сфері аграрної економіки є посилення соціальної спрямованості і розвиток соціальної інфраструктури як необхідної умови відродження українського села.

У широкому контексті інноваційно - інвестиційне середовище є тією соціально-економічною сферою, що сприяє формуванню інноваційної політики та культури, виступає об'єктом інноваційно – інвестиційної діяльності аграрних підприємств, забезпечує різноманітність економічних потреб та інтересів. У вузькому значенні інноваційне середовище - це результат змін виробничого потенціалу підприємства. Тому, основним принципом структурування інноваційного середовища є принцип керованого переходу від стихійної організації інноваційного пошуку до формування нових соціально-економічних умов управління інноваційним розвитком підприємства.

Використана література

1.      Тивончук С.О., Тивончук С.В. Методологічні підходи щодо управління інноваційною діяльністю // Економіка АПК. – 2005. – № 12;

2.     Іщенко О.І. Вдосконалення регіонального розвитку агропромислового виробництва. - К.: Нора-Принт, 2008. -  с. 197;

3.     Саблук П.Т. Стабільні економічні умови як фактор послідовного підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва // Економіка АПК. - 2005 р. - №1. - С. 12-17. с 14;

4.     Дем’яненко М.Я., Іванина Ф.В. Державна підтримка як фактор забезпечення конкурентоспроможного аграрного виробництва // Економіка АПК. – 2009. - №9, с. 3-10;

5.     Кищак І.Т. Інноваційно-інвестиційні пріоритети економіко-базісної діяльності підприємств в Миколаївської області//Проблеми формування нової економіки ХХІ століття, Дніпропетровськ, Матер.IVМіжн.НПК у 8 томах, т.5ст.53-56 2011 року.

 

 

Анотація

Стаття Кравченко Любов Олександрівни «Проблеми та особливості стану і формування інноваційно-інвестиційного середовища  аграрних підприємств  в сучасних умовах» розкриває проблеми, шляхи їх  вирішення, інноваційно-інвестиційні пріоритети  розвитку аграрних підприємств в сучасних умовах, поширення і комерціалізації інновацій.

Аннотация
Статья Кравченко Любовь Александровны «Проблемы и особенности состояния и формирования инновационно-инвестиционной среды аграрных предприятий в современных условиях» раскрывает проблемы, пути их решения, инновационно-инвестиционные приоритеты развития аграрных предприятий в современных условиях, распространения и коммерциализации инноваций.

Аnnotation
Article Kravchenko Lyubov "Problems and Peculiarities of formation and innovation and investment environment of agricultural enterprises in the modern terms" reveals the problem solutions, innovation and investment priorities of agricultural enterprises in modern terms, distribution and commercialization of innovations.