Гасило Ю.А., Крюковська О.А.

Дніпродзержинський державний технічний університет

 

ЗДОРОВІ УМОВИ ПРАЦІ ТА ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА – ЗАПОРУКА СТАБІЛЬНОГО РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО ПРОМИСЛОВОГО МІСТА

Розвиток матеріальної культури людського суспільства нерозривно пов'язане з вдосконаленням техніки виробництва і знарядь праці, для виготовлення яких потрібне застосування різних матеріалів. Серед багатьох матеріалів, створених природою і людиною, особлива роль належить чорним металам, які являють собою сплав заліза з вуглецем та іншими елементами. Основу сплаву складає залізо, а вуглець, кремній, марганець, сірка, фосфор та інші елементи є домішками. Залежно від умісту вуглецю в сплаві - чорні метали поділяються на чавун і сталь. Сплави із вмістом вуглецю від 2 до 5% і більше відносяться до чавунів, а сплави, що містять менше 2%  - до сталей.

Зараз практично всі види продукції з чорних металів отримують шляхом попередньої виплавки чавуну в доменних печах з подальшим переділом його в сталь або безпосередньо виготовленням з нього виробів за допомогою лиття. Пряме одержання заліза з руди хоча і можливе, але економічно невигідно в порівнянні з двоступеневим способом отримання твердих металів, тому доменне виробництво ще довгі роки буде основною базою чорної металургії.

Дніпродзержинськ - це промислово розвинуте місто, яке має сучасне велике металургійне підприємство ПАТ ДМКД, де здійснюється виробництво переробного та ливарного чавуну, сталевих виливків, сортової та фасонної металопродукції. Виробнича потужність загалом по комбінату складає 5,1 млн. т агломерату; 3,3 млн. т чавуну; 3,0 млн. т сталі; 2,9 млн. т прокату. В даний час фактичний обсяг виробництва залежить від рівня договірної поставки сировинних, матеріальних та енергетичних ресурсів та технології. На комбінаті працює близько 14,5 тисяч трудящих.

Знос основних промислово-виробничих фондів комбінату складає понад 70%, що не дає можливості впроваджувати передові екологічно чисті технології і забезпечувати випуск якісної продукції без додаткових економічних і матеріальних витрат.

У 2012 році керівництвом підприємства почала впроваджуватися в дію раніше намічена програма реконструкції комбінату, яка  передбачає реконструкцію сталеплавильного виробництва та повну зміну прокатних цехів на переділ безперервнолитої заготовки.

Це дозволить отримати додаткове виробництво товарного лиття в кількості 140 тис. т. без приросту випуску чавуну.

Серед працюючих цехів підприємства ПАТ ДМКД найбільше забруднює атмосферу міста агломераційний цех. При виробництві агломерату в атмосферу викидаються шкідливі речовини такі як: окис вуглецю, сірчистий ангідрид, окисли азоту, пил та інші.

 Окис вуглецю (СО) зустрічається скрізь, де існують умови для неповного згоряння речовин, що містять вуглець. Цей газ здійснює токсичну дію на людину, що пов'язано з його високою здатністю вступати в реакцію з гемоглобіном і утворювати карбоксигемоглобін, нездатний транспортувати кисень з легень для споживання тканинами організму. Внаслідок вдихання оксиду вуглецю відбувається посилення атеросклеротичного процесу. Окис вуглецю здатний чинити безпосередню токсичну дію на клітини, порушуючи тканинне дихання і зменшуючи споживання тканинами кисню. Найбільше при отруєнні страждає центральна нервова система.

Сірчистий ангідрид (SO2) добре розчиняється у воді, в сірчаній кислоти і спиртах. У вільному стані він являє собою безбарвний газ з різким запахом і кислим смаком, згущується в рідину і твердне при температурах відповідно - 10,09°С - 72,7°С. При інгаляційному впливі на дихальні шляхи відбувається подразнення, що викликає спазм бронхів і збільшення опору дихальних шляхів. Загальна дія сірчистого ангідриду на організм наступна: порушує вуглеводний і білковий обміни; пригнічує окисні процеси в головному мозку, печінці, селезінці, м'язах; подразнює кровотворні органи. В основі виникнення локальних масових захворювань і смертності лежить токсичний прояв тривалого впливу оксидів сірки.

Оксиди азоту діють подразливо на органи дихання, особливо на легені, у великих концентраціях викликають їх набряк.

Пил є істотним чинником забруднення атмосферного повітря у Дніпродзержинську. Інтенсивними джерелами викиду пилу на ПАТ ДМКД є цех підготовки сировинних матеріалів.

У таблиці 1 наведено кількість викидів шкідливих речовин з агломераційного цеху.

         Роки

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

 

Пил (т)

 

 

13630

 

13669

 

12265

 

11724

 

11025

 

10100

 

9780

Окис       вуглецю(т)

 

 

69997

 

74101

 

69054

 

64140

 

62242

 

58040

 

57500

Сірчистий

ангідрид(т)

 

11360

 

11706

 

10952

 

8780

 

9308

 

8760

 

7980

 

Окисли азоту (т)

 

1431

 

1426

 

1428

 

1345

 

1290

 

1150

 

1020

 

, т

 

 

96472

 

100904

 

93700

 

85992

 

83866

 

78050

 

76280

 

Висока концентрація забруднюючих речовин в атмосфері завдає великої шкоди здоров'ю населення міста, сільському господарству, житловим будівлям і технічним спорудам, історичним пам'ятникам і в цілому природі.

Прямий і непрямий вплив забрудненої атмосфери призводить до зниження продуктивності праці, підвищеної захворюваності й навіть смертності серед населення. Зафіксовано збільшення за останні десять років кількість захворювань органів дихання і очей (18%).

В останні три роки відбулося зниження кількості викидів шкідливих речовин в атмосферу. Це було досягнуто проведенням реконструкцій комбінату ПАТ ДМКД, зміною технології виробництва, поліпшенням роботи очисних апаратів, збільшенням використання газового палива, закриттям багатьох шкідливих цехів комбінату, зменшенням обсягів виробництва.

Корпуси середнього та дрібного подрібнення були перепроектовані, замість корпусів великого подрібнення передбачені самохідні дробильні установки і конвеєрні транспортери. Фундаменти під дробарки встановлені стінчастого типу. Будинки і споруди спікання, охолодження і сортування агломерату, ексгаустери (димососи) і батарейні циклони розміщені на майданчиках з мінімальними розривами між будівлями і спорудами та агрегатами, забезпечуючи аерацію, виїзди, ефективну експлуатацію комунікацій.

Щоб покращити якість повітря міста в останні роки в агломераційному виробництві почали застосовувати централізовані системи очищення аспіраційного повітря такі як: батарейні циклони, циклон з водяною плівкою.

На підприємстві ПАТ ДМКД намагаються створити здорові і безпечні умови праці, впроваджуючи сучасні засоби техніки безпеки, які попереджують виробничий травматизм, забезпечуючи нормовані санітарно-гігієнічні умови, запобігають виникненню професійних захворювань працівиків. Забезпечення таких умов праці покладається на адміністрацію підприємства.

Важливе місце у вирішенні проблеми охорони навколишнього середовища міста належить плануванню та обґрунтуванню природоохоронних заходів не тільки з економічних, а й соціальних позицій. Розробка, наприклад, схеми оздоровлення повітряного басейну міста досягається шляхом послідовного вирішення методично пов'язаних завдань: аналізу ступеню забруднення атмосферного повітря міста, визначення першочергових і перспективних заходів (організаційних і технічних) з охорони повітряного басейну, розрахунку капітальних витрат на його оздоровлення, визначення ефекту від реалізації намічених заходів та окупності витрат.

Організація роботи з охорони праці на підприємствах чорної металургії, зокрема, на металургійному підприємстві ПАТ ДМКД у м. Дніпродзержинську будується відповідно до “Галузевої програми розвитку на 2012-2020 роки”, затвердженої Міністерством палива та енергетики, профспілкою металургів і гірників і Держгірпромнаглядом України.

В програмі передбачено здійснення комплексу заходів з охорони праці: розробку та впровадження нової високоефективної і безпечної техніки і технологій, підвищення оснащеності підприємств сучасними засобами з охорони праці; здійснення соціальних та санітарно-оздоровчих заходів; впровадження стандартів безпеки праці; дотримання вимог охорони праці, наукової організації праці, підвищення кваліфікації робітників, службовців та інженерно-технічних працівників у галузі охорони праці, зміцнення технологічної та трудової дисципліни, дотримання стандартів, правил і норм техніки безпеки та виробничої санітарії. При цьому повинна бути обов'язкова відповідальність посадових осіб за роботу з охорони праці  і ефективним громадським контролем за дотриманням вимог техніки безпеки та виробничої санітарії.

 

Література

 

 1. Охорона здоров'я в Україні: проблеми та перспективи / Заг. Ред.  В.М.Пономаренко. - Тернопіль: Укрмедкнига. - 1999. -С.68.

2. Гладун З.С. Право і охорона здоров’я громадян. - К., 1991. - С.1-3.

     3. Воскобойников В.Г., Макаров Л.П. Технология и экономика переработки железных руд, М.: «Металлургия», 1977г., 255с.

  4. Кудрин В.А. Металлургия стали М.: «Металлургия», 1981г., 485с.