Лутай Л.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Обґрунтування стратегічних пріоритетних напрямів розвитку дисциплінарних відносин  в регіоні

 

Накопичені проблеми формування, забезпечення та розвитку дисциплінарних відносин,  аналіз видів дисциплінарних порушень, причин, що їх викликають, факторів, що спричиняють руйнування дисциплінарних відносин за рівнями дії, умов, які сприяють розвитку недисциплінованості в суспільстві (політико-правових, економічних, соціально-демографічних, виробничих, екологічних, організаційних тощо), обумовлюють необхідність розробки стратегічних підходів до поліпшення дисциплінарних відносин на державному та регіональному рівнях. Обґрунтування цих підходів базується на ранжуванні експертами з питань управління праці та соціальної політики основних напрямів забезпечення дисципліни й порядку на макрорівні. Стратегічні пріоритетні  напрями вирішення проблеми забезпечення дисципліни й порядку було сформовано на підставі узгодження із причинами порушень дисципліни. Слід відзначити, що співпадіння причин та напряму має місце тільки щодо створення умов для розвитку й підтримки дисципліни та порядку на всіх рівнях. Саме цей напрям є  пріоритетним та найбільш вагомим, займає перше місце.

Серед оцінених за ступенем важливості пріоритетних напрямів забезпечення дисципліни й порядку на макрорівні розрив між найбільш значущим (92,7%) і найменш значущим (73,4%) – невеликий та становить 19,3%. Для оцінки рівня узгодженості між визначеними експертами причинами щодо порушень дисципліни на макрорівні та напрямами забезпечення дисципліни й порядку розраховується коефіцієнт рангової кореляції, який дає змогу оцінити якість результатів  опитування.

Структура анкети дає змогу використати із цією метою парний коефіцієнт рангової кореляції, зокрема коефіцієнт Спірмена.

Для цього проранжовано відповіді експертів щодо причин порушень дисципліни на макрорівні за питомою вагою респондентів, які визначили відповідні причини, що мають дуже високий та високий вплив факторний чинник (Х). Згідно із цим наводиться питома вага напрямів, які, за визначенням експертів, забезпечують дисципліну й порядок – факторний чинник (У). За розподілом цих чинників розраховано парний коефіцієнт рангової кореляції. Табличне значення критерію при рівні значущості ά =0,05:=2,228; , що свідчить про статистичну достовірність або значущість коефіцієнта рангової кореляції. Тобто має місце прямий високий рівень залежності між відповідями експертів, що підтверджує взаємну узгодженість відповідей та достатню якість результатів опитування. Визначені за експертним опитуванням напрями вирішення проблем забезпечення дисципліни й порядку виходять з аналізу причин порушень дисципліни. Це дозволяє запропонувати певні напрями  для формування регіональної політики щодо забезпечення  дисципліни й порядку, а саме:

розробити Концепцію забезпечення дисципліни праці на підприємствах області. Внести в Регіональну угоду на 2008-2009 рр. положення про забезпечення тристоронньої відповідальності  за підвищення рівня дисципліни й порядку в регіоні;

розробити Регіональну програму подолання неправових («тіньових») відносин;

створити ефективну систему попередження та подолання  дисциплінарних порушень, перш за все прогулів та простоїв із вини працівника;

створити інституціонально-правовий механізм протидії всім видам порушень при підтримці органів місцевого самоврядування, роботодавців та профспілок;

забезпечення ефективної взаємодії регіональних органів управління, суб’єктів господарювання та профспілок із питань економічного стимулювання, належних умов небезпечної та дисциплінованої праці, недопущення грубості та жорстокості на робочому місці;

при відродженні виробництва, створенні нових робочих місць забезпечити пріоритет гідних умов небезпечної та дисциплінованої праці.

 Як видно з наведеного переліку, відповіді експертів доволі повільні, що свідчить про необхідність упровадження в систему звітності органів місцевого самоврядування показників вимірювання кількісного та якісного стану дисципліни («дерево показників»). Для кількісної оцінки – це повнота відпрацьованого часу;  для якісної – рівень освіченості  населення, рівень безпеки умов праці, стан трудової поведінки. Також слід застосовувати прогнозні методи щодо найбільш типових порушень дисципліни (прогулів, простоїв тощо) для попередження їх виникнення та розповсюдження.

На регіональному рівні досі відсутня система протидії з неправовими відносинами. Для подолання цього негативного та розповсюдженого явища пропонується розробити Регіональну програму подолання неправових відносин. Це реальний шлях боротьби з такими дисциплінарними практиками, як: неофіційна форма нарахування заробітної плати, ненадання або несплата відпустки, ненадання сплати за перебування на лікарняному, вимушена робота під час хвороби тощо.

Зміцненню даного виду дисциплінарних відносин буде сприяти два напрями: 1) своєчасність та в повному обсязі виплата заробітної плати на всіх суб’єктах господарювання області, незалежно від форми власності, забезпечення гендерної, статевої, вікової рівності в оплаті праці; 2) зниження безробіття, створення в регіоні нових робочих місць.

Окреслені напрями розвитку дисциплінарних відносин в регіоні – початок у багатогранній роботі із формування, регулювання та розвитку дисциплінарних відносин через сполучення інтересів держави та регіонів. Ці напрями можуть лягти в основу розробки  Національної стратегії забезпечення дисципліни й порядку в державі.