Зяблицев Д.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Застосування логістичних принципів для розвитку мотивації на підприємстві

 

Розгляд ролі мотивації праці в системі управління підприємством не звужується лише до застосування засобів стимулювання праці. Перелічені напрямки безпосередньо стосуються усіх підсистем управління персоналом – від планування до інформаційного забезпечення, що потребує вдосконалення взаємодії підприємства із зовнішнім середовищем.

Виходячи з цього можна констатувати, що розвиток мотивації праці, як такої, залежить від підрозділів підприємства, які реалізують всі функції в системі управління персоналом, а не займаються лише стимулюванням праці.

В узагальненому вигляді основна мета функціонування таких підрозділів полягає у забезпеченні відповідності кількісних та якісних характеристик персоналу меті діяльності підприємства в цілому. При цьому чітко визначається роль мотивації за суб’єктами, об’єктами та функціями управління в самій системі управління персоналом.

Формування системи розвитку мотивації на підприємстві з усвідомленням її ролі за об’єктами, суб’єктами та функціями дозволяє вирішити важливу практичну проблему щодо нестачі кваліфікованих кадрів – з одного боку, а з іншого дозволить підвищити рівень вмотивованості працівників саме тих підрозділів, які виконують свої службові обов’язки з комплектації підприємства кадрами необхідної кваліфікації, з необхідним підприємству рівнем освіти та потенціалом.

При цьому на особливу увагу заслуговує застосування сучасних наукових підходів при відбудові системи управління персоналом на підприємстві за важливим напрямком: - розробка функціонально-цільової моделі системи управління персоналом із комплексом завдань як для працівників служби управління персоналом, виходячи з їх функціональних обов’язків, так і для працівників усіх структурних підрозділів, діяльність яких забезпечує розвиток підприємства. За таких умов в основу такої системи управління персоналом можуть бути закладені логістичні інструменти щодо оцінки ступеню мотивації працівників до ефективної праці.

Поняття логістики в більш широкому значенні можна трактувати як сучасну методологію і методику управління виникаючими в процесі економічної діяльності потоками всіх взаємозв'язаних видів, розвиток мотивації на цих принципах повинен торкатися, в першу чергу, управлінського персоналу, визначення ефективних методів їх рішення, управління вживанням цих методів до організації і управлінь процесами постачання сировини, виготовлення, збуту і реалізації продукції.

Відносно поділу логістики на функціональні розділи або області логістичного управління, чітко виділяються категорії персоналу та ділянки підприємства, де вжиття логістичних інструментів доцільне для розвитку мотивації та оцінки праці. Так, наприклад, у транспортній логістиці це працівники транспортних підрозділів; у закупівельній логістиці - працівники, що здійснюють закупівельні операції; у логістиці виробничих процесів - всі працівники виробничих підрозділів та (або) працівники основного виробництва тощо.

Однак при цьому, ключовою ідеєю, що лежить в основі логістичного підходу до організації і управління економічною діяльністю, є інтеграція. Обумовлено це тим, що потоки матеріалів, ресурсів, фінансів і інформації, існуючі самі по собі на технічно самостійних етапах і стадіях діяльності можуть бути взаємозв'язані за допомогою загальної системи управління, що може дати істотний економічний ефект. Відтак використання логістичних інструментів повинне забезпечити розвиток мотивації відносно всіх категорій персоналу та на всіх стадіях виробництва та (або) господарської діяльності.

З урахуванням вищевикладеного застосування самих інструментаріїв логістики у розвитку мотивації на будь-якому підприємстві стає очевидним.

Розглянута проблема стосується як теоретико-методологічних аспектів, так і практичних щодо вдосконалення розвитку мотивації з урахуванням логістичного інструментарію.

При цьому можна зробити наступні висновки:

1. Вдосконалення наукових підходів до розвитку мотивації потребує врахування логістичних інструментів та визначення ролі мотивації в логістичній діяльності.

2. Розвиток мотивації має два найважливіших аспекти: перший – пов’язаний з самим процесом оцінки трудової діяльності працівника; другий – пов’язаний з процесом логістики.

3. Розвиток мотивації праці залежить від підрозділів підприємства, які реалізують всі функції в системі управління персоналом та від застосування логістичного інструментарію, що стосується всіх працівників та категорій персоналу на підприємстві.

4. Розвиток мотивації на принципах логістики повинен торкатися, в першу чергу, управлінського персоналу, визначення ефективних методів їх рішення, управління вживанням цих методів до організації і управлінь процесами постачання сировини, виготовлення, збуту і реалізації продукції.

5. Кожен із принципів логістики повинен бути врахованим при відбудові системи розвитку мотивації на підприємстві при дотриманні умов поділу логістики на функціональні розділи або області логістичного управління, що дозволить використовувати кожний з них відносно тієї чи іншої категорії персоналу та за функціональними напрямками того, чи іншого підрозділу підприємства.