к.е.н., Полятикіна Л.І., Коробко Я.М.

Сумський національний аграрний університет

Питання вдосконалення обліку розрахунків з оплати праці

Обов'язковою складовою організації будь-якої трудової діяльності є оплата праці. На сьогоднішній день в нашій країні існує велика кількість невирішених питань та протиріч в сфері оплати праці. Питання обліку праці та її оплати постійно обговорюються в науковій літературі з організації бухгалтерського обліку. Для належної організації обліку праці та її оплати на підприємстві необхідне чітке дотримання вимог чинного законодавства. Облік праці та її оплати повинен бути організований таким чином, щоб сприяти підвищенню продуктивності та зміцненню трудової дисципліни, підвищенню якості виробництва продукції, виконання робіт і послуг.

Оплату праці, нараховану в первинних документах, в подальшому обліковому процесі групують по двох напрямках: по кожному працівнику та по об'єктах обліку.

Розрахунки з оплати праці ведуть на синтетичному рахунку 66.

Впроваджувати уніфіковані форми бухгалтерських документів, які дозволять забезпечити співставність їх даних та взаємозв'язок реквізитів. Тому для обліку відпрацьованого часу пропонуємо використовувати удосконалену нами форму «Табелю обліку робочого часу», в якому замість табельного номеру працівника вказувати його ідентифікаційний код, а також відображати коефіцієнт трудової участі (КТУ). Тобто, в табелі на кожного працівника передбачено два рядкив верхньому з них щоденно слід відображати відпрацьований час в годинах, або умовні позначки при неявці, а в нижньому КТУ. Якщо члени підрядного колективу виконували роботи на стороні, то відпрацьований час проставляти через дріб (в чисельнику – час роботи в своєму підрозділі, в знаменнику на стороні). Впровадження цього документу дозволить відобразити якість відношення працівника до виконання своїх обов'язків.

Як відомо працівникам тваринництва заробітну плату нараховують за конкретно одержану продукцію. З метою вдосконалення первинного обліку надходження продукції тваринництва, зокрема молока, а також зменшення кількості обчислень при нарахуванні оплати праці працівникам тваринництва пропонуємо використовувати удосконалену форму «Журналу обліку надоїв молока». Для відображення результатів кількості та якості надоєного молока в документі на кожного оператора машинного доїння відведено окрему сторінку. Це дає можливість систематизувати інформацію в розрізі кожного оператора машинного доїння і щодня мати накопичувальний результат з початку місяця. А також для обліку якості продукції одночасно з показником жирності молока, в документі передбачено додаткову колонку «вміст білка». Завдяки визначенню вмісту білка в молоці можна проконтролювати збалансованість раціонів за кормо-протеїновими одиницями та контролювати якість молока одержаного кожною дояркою ферми, що дозволить одержувати конкурентоспроможну продукцію.

З метою контролю за кількістю виданих нарядів пропонуємо вести «Журнал реєстрації виданих нарядів». Його призначення полягає в реєстрації нарядів, контролю за виконанням завдань, контролю за виробітком і фондом заробітної плати бригади (робітника) і в цілому по ділянці. Це дозволить попередити випадки безконтрольного виписування нарядів та необґрунтованого нарахування заробітної плати.

Враховуючи те, що багато реквізитів «Облікових листів тракториста-машиніста» па підприємстві не заповнюється, пропонуємо використовувати спрощену форму «Облікового листа тракториста-  машиніста», в якій виключено ряд реквізитів, які не заповнюються і при цьому якість обліку не погіршуються. В той же час, документ включає всі необхідні показники про виконаний    обсяг   механізованих   робіт.    Замість    категорії   тракториста проставляти його ідентифікаційний код. Наявність в документі 15-20 рядків і дає можливість здійснювати в ньому облік робіт відповідно за 15 днів або за місяць, і нараховувати заробітну плату за вказаний період.

З метою підвищення контролю за якістю виконаних робіт пропонуємо такі дані (на особливо важливих ділянках робіт) відображати в спеціальному первинному документі «Обліковий лист якості робіт». За результатами показників якості продукції можна коригувати рівень заробітної плати працівників, підвищувати рівень трудової дисципліни в підрозділах, застосовувати матеріальне заохочування. Тому в первинних документах по обліку продукції вважаємо доцільним відображати її якісні характеристики (кількість жиро-одиниць, кислотність, густина, засміченість та ін.).

Для нарахування та оплати відпускних пропонуємо створити резерв оплати   відпусток.   Щомісячна   сума  резерву   на   відпустки   визначається шляхом встановлення планового проценту до фактично нарахованої суми заробітної плати.  При цьому витрати виробництва будуть збільшуватися рівномірно протягом року, але коштів резерву буде достатньо на виплату відпускних.

Для зручності та своєчасної обробки бухгалтерських документів з обліку праці та її оплати пропонуємо впровадити у господарствах Графік документообігу.

Велике значення для удосконалення організації бухгалтерського обліку праці та її оплати має автоматизація обробки бухгалтерської інформації. Впровадження автоматизованої системи обробки облікової інформації дозволить не тільки скоротити штат бухгалтерії та, відповідно, витрати на його утримання, а й зробити інформацію, що обробляється більш повною, достовірною та зручною для використання.

Таким чином, використання удосконалених форм первинних документів  дозволить точно та об'єктивно відобразити фактичні затрати праці та нараховану оплату з урахуванням особливостей ринкових відносин і сучасних стандартів форми документації. Від раціональної побудови обліку залежить точність кількості і якості одержаної інформації, використовуємо для контролю, обліку, аналізу та управління. Застосування удосконалених первинних документів дозволить скоротити трудові витрати на їх складання та опрацювання, звільнить від накопичення непотрібної інформації.