Тієкура Ів

National polytechnique – HB (Republique de Cote – d’Ivoire)

К. е. н. Акєнтьєва О. Б.

Донецький державний університет управління

 

РЕАЛІЗАЦІЯ ФУНКЦІЙ КОНТРОЛЮ КРІЗЬ ПРИЗМУ ФРАНЦУЗЬКОЇ СИСТЕМИ ВИЩОЇ ОСВІТИ

 

У світовій практиці під контролем розуміють будь-яку процедуру, яка сприяє зменшенню схильності до ризику. В умовах ринкової економіки вищий навчальний заклад (ВНЗ) має свою цільову функцію, яка реалізується та досягається за допомогою ефективного управління. Під контролем як функцією управління розуміємо спостереження і перевірку процесу функціонування та фактичного стану ВНЗ, яким керують, з метою визначення обґрунтованості й ефективності прийнятих управлінських рішень та результатів їх виконання, виявлення відхилень від вимог цих рішень, усунення негативних ситуацій та інформування про це органів управління.

Наприклад, у Національному політехнічному інституті ім. Філіса Селіса (Republique de Cote – d’Ivoire, Західна Африка) навчають вищих техніків (3 роки), інженерів (5 років). Французька система вищої освіти, яка адаптована у Національному політехнічному інституті ім. Філіса Селіса передбачає дві ступені підготовки: (1) підготовча школа в яку поступають абітурієнти після 13 класів навчальної школи (срок навчання - 2 роки); (2) спеціалізовані вищі школи: промисловості (обчислювальна техніка,електроніка, механіка, енергетика, хімія (промислова, побутова), будівництво і архітектура, міське господарство тощо); торгівлі та адміністрування підприємств (економіка транспорта, адміністрування підприємств, облік, фінанси тощо) у які поступають випусники після подготовчої школи (срок навчання -  3 роки).

Щорічно у Національний політехнічний інститут ім. Філіса Селіса (державна форма власності) подають заяви 11 тис. абітурієнтів, а зараховують тільки 1 тис. студентів. Відповідно французької системи вищої освіти одержання вищої кваліфікації мастера (6 років) і доктора–інженера (7 років) відбувається у Франції чи Бельгії.

Головна адміністрація Національного політехнічного інститута ім. Філіса Селіса (НПІ) здійснює наступні контрольні функції:

(1) Головний директор (загальний контроль організації і функціонування НПІ та його його структурних підрозділів);

(2) Заступник директора (контроль організації навчального процесу НПІ);

(3) Заступник директора по фінансам (фінансовий контроль);

(4) Заступник директора по людським ресурсам (контроль правильності формування кадрової політики НПІ тощо);

(5) Генеральний секретар (контроль забезпечення належних умов навчання в НПІ);

(6) Інспектор по спеціальності (контроль здійснення навчального процесу по спеціальності).

Реалізація функцій контролю у НПІ щодо набуття студентами якісних знань здійснюється шляхом проведення письмових  контрольних робіт: простих і  складних. Наприклад, проста письмова контрольна робота проводиться викладачем раптово на протязі 30 хвилин, як правило, містить завдання щодо визначення понятійного апарату навчальної дисципліни. Складна контрольна робота, як правило, містить пять теоретичних питань і пять задач. Викладач повинен за один тиждень обовязково попередити студентів щодо проведення складної письмової роботи. Складна письмова контрольна робота  виконується студентами на протязі трьох годин у присутності інспектора по спеціальності.

Бальна оцінка письмової контрольної роботи: (1) проста – до 10 балів; (2) складна – до 20 балів.

Мінімальна кількість письмових контрольних робіт, які виконує студент на протязі вивчення навчальної дисципліни – три роботи.

Підсумковий контроль знань студентів проводиться у формі письмого іспиту. На іспиті викладач формулює чотири питання, які є однаковими для усіх студентів. Оцінка іспиту до 20 балів.

Інспектор по спеціальності, при виявленні фактів прогулювання студентом навчальних занять без поважної причини, може застосовувати до нього такий захід як зменшення кількості балів набраних студентом по дисципліні (одна година прогулювання занять без поважної причини дорівнюється 0,25 балів).

Заступник директора контролює правильність розрахунку середніх оцінок студентів викладачами по дисциплінам та у цілому по кожній галузі знань.

Відповідно французького підходу можна виділити такі галузі знань, які повинен опанувати студент у процесі навчання, зокрема у НПІ:

(1) загальні знання (англійська і французькі мови, економічні знання);

(2) фундаментальні знання (математика, фізика тощо);

(3) спеціальні знання (електрика, електроніка тощо).

По кожній групі знань студент повинен набрати не менш ніж 12 балів, щоб його перевели на наступний курс.

Висновки:1. Контроль як функція управління є самим тривалим, так як здійснюється на протязі усього часу, поки управлінське рішення реалізується на практиці у НПІ. Контроль і організація контролю належать до різних функцій управління. А саме: контроль − до контрольної, а організація контролю − до організаційної функції управління. 2. Адаптована у НПІ французька модель організації внутрішнього контролю забезпечує реалізацію місії, цілей і стратегічних пріоритетів НПІ, суттєво впливає на виявлення та мобілізацію наявних резервів якісної підготовки висококваліфікованих фахівців у галузі техніки та економіки та сприяє підвищенню ефективності та якості навчання.