Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Школа С.М., Школа Н.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

Педагогічні особливості економічного виховання учнів у позакласній виховній роботі та сім’ї.

Одним із напрямів діяльності вчителя трудового навчання, в якому здійснюється економічне виховання школярів, є позакласна виховна робота. Під час підготовки майбутніх учителів трудового навчання до здійснення позакласної роботи з економічного виховання учнів передбачалося  сформувати такі вміння:

-         виявляти рівень економічної  вихованості колективу учнів класу і  кожного окремого учня;

-         визначати цілі і завдання економічного виховання школярів, підбирати відповідний зміст для їхньої  реалізації;

-         підібрати оптимальне поєднання організаційних форм і методів виховної роботи для реалізації змісту економічного виховання учнів;

-         продумувати структуру  виховного заходу і оформляти її в план його проведення;

-         залучати до підготовки і проведення виховних заходів  учнів класу, їхніх батьків, представників громадськості, працівників підприємств і установ.

Економічне виховання у позакласній роботі має своїм завданням розширити і поглибити одержані учнями на уроках економічні  знання, вдосконалити вміння і навички економічної діяльності. Можна виділити такі найважливіші аспекти економічного виховання у позаурочний  час: а) вивчення економічної політики уряду України; б) розкриття економічної обумовленості моральних настанов і правил, зокрема сумлінного ставлення до праці, бережливого ставлення до народного добра,  власних речей, речей товаришів і оточуючих людей, до власного часу і часу оточуючих людей; в) розкриття регулюючої ролі права  в суспільному виробництві, необхідності дотримання правових норм у праці; г) розкриття економічних основ оволодіння професією.

У процесі пошуково-експериментальної роботи нами було розроблено орієнтовну тематику бесід з учнями від 5 до 11 класу,  яка  апробовувалась майбутніми учителями трудового навчання  під час проходження ними педагогічної практики у школах. Ця тематика в основному відповідає зазначеним   вище   основним   аспектам   економічного   виховання  учнів .

Все це вимагає проведення спеціальної виховної роботи з  формування  в школярів почуття постійного піклування про народне добро,  поваги до результатів людської праці, здійснення режиму економії в школі.

Найслабша ланка в системі економічного виховання школярів - це економічне виховання в сім’ї. Говорячи про господарське виховання в сім’ї,  А.С.Макаренко вважав, що виховання господарського члена сім’ї разом з тим є вихованням господаря – громадянина, який  приноситиме користь і державі, і самому собі.

Розбудова держави на принципово нових економічних засадах ускладнила умови сімейного виховання дітей. Серед багатьох проблем, викликаних цим процесом, є помітні зміни в економічному становищі сучасної сім’ї, характері праці її членів, становищі дітей в силу цих змін.

Майбутні вчитель трудового навчання  в  процесі дослідження передусім орієнтувались на виявлення того,  як школярі залучаються батьками до ведення сімейного бюджету. Позапланове витрачання грошей, відсутність обліку, контролю й аналізу витрат, невідповідність витрат матеріальним можливостям призводить до пасивності  сімейного бюджету, частих нестач і позичок.

Не в усіх сім’ях стало глибокою потребою економити електроенергію,  воду, тепло. Підтримання в сім’ї духу бережливості дає можливість на позитивному досвіді вчити дітей економіці. При цьому важливий не  лише приклад,  а й вправляння у морально доцільній перевірці.

Організація праці в сім’ї передбачає її розподіл між членами сім’ї, моральне стимулювання за участь в ній. Значна  виховна роль спільних трудових справ у сім’ї. Важливими при цьому є бесіди батьків із дітьми на  виробничі теми, про значення вибору професії,  про роль знань,  про організацію й економіку виробництва.

Важливим питанням економічного виховання дітей  у сім’ї є  формування в них дбайливого ставлення до власних і чужих речей, домашнього та шкільного майна. Передусім у квартирі кожна річ повинна мати своє місце, діти повинні привчатися до утримання своїх речей (одягу, шкільного приладдя) у належному порядку, залучатися до їхнього ремонту тощо.

В економічному вихованні школярів не можна обходити питання використання ними грошей,  що виділяються  батьками або зароблені самостійно. Кишенькові гроші сприяють економічному вихованню школярів лише за умови, що їх навчили розумно користуватися коштами.