Педагогічні науки/2. Проблеми підготовки спеціалістів

 

Канд.пед.наук Цина А.Ю.

 

Полтавський державний педагогічний університет

 

ФОРМУВАННЯ МОДЕЛІ ДІЯЛЬНОСТІ ВЧИТЕЛЯ ТЕХНОЛОГІЙ

 

Постановка проблеми в загальному вигляді. Сучасна емпірична картина професійно-педагогічної діяльності вчителя технологій є неповною і існує лише у вигляді її результуючих цілей в державних освітніх стандартах. Узагальнена модель діяльності сучасного спеціаліста містить відомості про основні вимоги, тенденції сфери і ефективність його використання. Узагальнення цих відомостей на підставі достатньої виборки сприяє розумінню можливостей оптимальної підготовки та використання спеціалістів на конкретних робочих місцях. Емпіричний підхід до адекватного, безпосереднього і повного вивчення діяльності спеціаліста має об’єктом дослідження сферу діяльності, в якій функціонує випускник ВНЗ. Метод моделювання цієї діяльності дає можливість поєднати наявні знання про діяльність сучасного вчителя трудового навчання з виявленням суттєвих ознак діяльності майбутнього вчителя технологій, що сприятиме подоланню факторів негативного впливу на педагогічну освіту, серед яких найсуттєвішими є:

-                    відсутність відповідності та єдності у розумінні вченими-педагогами результатів професійної підготовки майбутніх учителів у ВНЗ і змісту реальної професійно-педагогічної діяльності вчителя технологій;

-                    тривалий час професійної підготовки, нечітке уявлення випускників про реальну професійно педагогічну діяльність вчителя технологій є причиною появи синдрому професійного вигоряння як психологічної втоми, зниження мотивації у виконанні професійних обов’язків, відчуття приниження власної гідності внаслідок неадекватності своїх дій відносно вимог педагогічних ситуацій;

-                    перевага у професійній підготовці інформаційного навчання над оволодінням системою дій конкретного педагога в реальних умовах його професійної діяльності;

Звязок проблеми з наступними дослідженнями і публікаціями. Питання моделювання професійної діяльності з метою розробки змісту і процесу підготовки фахівців розглядаються в працях Б.С.Дінамова, А.А.Киверялга, О.П.Мєщанінова, О.С.Пономарьова, А.Я.Савельєва, О.Е.Смірнової, Г.Л.Таукача, Д.В.Чернілевського, М.А.Якубовскі та ін.

Зв’язок проблеми з важливими практичними завданнями. Моделювання педагогічної діяльності вчителя технологій сприятиме розв’язку двох групп задач:

-                    розвиток теорії технологічної освіти, збір фактів з різних аспектів професійно-педагогічної діяльності як перший крок на шляху створення сучасної моделі особистості вчителя технологій;

-                    реалізація педагогічних цілей з підвищення ефективності особистісно орієнтованої професійної підготовки майбутнього вчителя технологій.

Виокремлення з проблеми досліджуваної частини. Побудова моделі професійної діяльності вчителя технологій здійснюватиметься шляхом розкриття її цілісного змісту і внутрішньої структури, виявлення  взаємозв’язків і взаємозалежностей компонентів цієї діяльності.

Актуальність досліджуваної частини. Моделювання професійно-педагогічної діяльності вчителя виступає водночас і шляхом, і необхідною умовою реалізації професійної підготовки майбутніх учителів технологій. Створення адекватних моделей професійно-педагогічної діяльності є актуальним для побудови найбільш відповідної цій діяльності моделі професійної підготовки майбутнього вчителя технологій.

Цілі дослідження. Необхідність системного розгляду великої за об’ємом і багатогранністю професійної діяльності вчителя технологій обумовлює мету нашого дослідження з відображення найбільш суттєвого змісту і функцій професійно-педагогічної діяльності у вигляді моделі, яка сприятиме подальшій побудові відповідних їй моделей спеціаліста і стандартів професійної підготовки майбутнього вчителя технологій.

Методи дослідження проблеми. Провідним методом дослідження професійно-педагогічної діяльності вчителя технологій є метод моделювання, за яким ця діяльність вивчається з допомогою побудови і наступного аналізу моделі, що є аналогом, який заміщує у певних відношеннях оригінал – реальну професійно-педагогічну діяльність вчителя і виступає її концептуальною основою. Сутність моделювання полягає у перенесенні на підставі певної схожості складових і функціонування оригінала і моделі-аналога на сам досліджуваний об’єкт [3, 13].

Характеристика і обґрунтування отриманих результатів. В соціально-гуманітарному пізнанні застосовуються ідеальні (уявні, мисленні) моделі-образи як описові словесні або схематичні уявлення характеристик об’єктів моделювання як феноменів, для яких є характерним збіг в моделі та об’єкті дослідження загальних закономірностей, особливостей функціонування та розвитку, а також механізмів їхнього здійснення за виключенням одиничних ознак [3, 13-14].

Ідеальною моделлю професійно-педагогічної діяльності вчителя технологій виступає таке формально-описове уявлення про цю діяльність, що будується шляхом мисленнєвого виділення найсуттєвіших її властивостей, характеристик і зв’язків. Застосування описових моделей передбачає вибір найвпливовіших на кінцевий результат ознак діяльності вчителя, на яких концентруються його професійно-педагогічні дії.

Представлена нами на рисунку 1 структура професійної діяльності складається з трьох сфер, які  визначаються в економіці праці категорією «трудовий потенціал працівника» і включають соціально-професійні умови діяльності фахівця, соціально-практичні і професійно-психологічні характеристики його діяльності [1; 4; 6]. Рівні розгляду людини та її діяльності визначаються структурою особистості як біо-психо-соціальної істоти: рівні соціокультурної спрямованості, досвіду, психологічний та психофізіологічний рівні [К.К.Платонов].

Підхід до побудови моделі професійної діяльності спеціаліста повинен ґрунтуватися на системному аналізі всієї сукупності соціально-освітніх функцій, які складають структуру його професійної діяльності. Якість розробки

 

Рис. 1. Структура професійно-педагогічної діяльності вчителя.

 

моделі професійної діяльності спеціаліста забезпечується єдністю цільового, діяльнісного, особистісного, синергетичного і функціонального підходів до побудови моделі.

Одержані під час дослідження документів і результатів відомості про діяльність фахівців, умови їх функціонування і проблеми, потребують застосування певних способів організації і представлення для подальшого їх використання при вдосконаленні змісту і процесу професійної підготовки. Виходячи з цього, модель діяльності фахівця О.Е.Смірнова пропонує оформлювати у вигляді описової частини соціально-професійного фону (умов) діяльності і документальних матеріалів з конкретних емпіричних даних [5, 118]. Весь комплекс зведених, таким чином, даних може бути поділений на три блоки.

Перший блок моделі професійно-педагогічної діяльності вчителя технологій містить макро- та мікросоціальні умови її здійсненя.

Модель професійно-педагогічної діяльності вчителя повинна встановлювати галузеві кваліфікаційні вимоги до соціальної і виробничої діяльності фахівця у вигляді переліку функцій його професійної діяльності на

Подпись: ПроблемиПодпись: ФункціїПодпись: Зв’язки з іншими
фахівцями
Подпись: Розподіл фахівцівПодпись: Санітарно-гігієнічні
вимоги
Подпись: Керівники фахівцівПодпись: Колеги

Рис.2. Соціально-професійні умови професійно-педагогічної діяльності

           фахівця.

первинних посадах. Тому, другий блок моделі діяльності фахівця складається з основних характеристик його діяльності у соціально-практичній сфері (Рис. 3).

Основним етапом створення моделі професійної діяльності приймається аналіз реальної діяльності за спеціальністю як різновиду розумової праці з обов’язковим аналізом прогнозу розвитку галузі діяльності і науки. Спільний розгляд предметної і функціональної структур діяльності дає змогу скласти на підставі побудованої загальної моделі детальні професійні характеристики фахівця, які розкривають склад і зміст виконуваних ними функцій, потрібний рівень кваліфікації у вигляді вимог, що висуваються до дій цих спеціалістів.

Подпись: Частота зміни
параметрів умов
діяльності
Подпись: ПроблемиПодпись: ФункціїПодпись: Типи діяльностіПодпись: Дії чи знання, уміння,
навички
Подпись: Шляхи прийняття рішеньПодпись: Стандартна діяльністьПодпись: Різнопланова діяльність

  Рис. 3. Основні характеристики діяльності фахівця у соціально-практичній сфері.

Під час оцінювання основних характеристик певної галузі праці професійна діяльність спеціаліста розділяється на ряд функцій і операцій, які оцінюються за складністю, тривалістю, об’ємом спеціальних знань, необхідних для виконання даної функції, головним чином, методом експертних оцінок [4, 48].

Третій блок моделі професійно-педагогічної діяльності фахівця (Рис. 4) охоплює її професійно-психологічну сферу і розкриває такі психологічні характеристики цієї діяльності: професійні якості, професійні і соціальні установки, орієнтації, світогляд, профіль (графік) професійної орієнтації мислення фахівців за стажем роботи і специфікою професійної діяльності [5, 118-124].

Всі характеристики в моделі діяльності фахівця повинні бути представлені в трьох часових вимірах: у теперішній час, в тактичному (найближчому) і стратегічному (віддаленому) прогнозах. Організація і вчителя трудового навчання у формі її когнітивної моделі забезпечує усвідомлення

 

 

Рис. 4. Професійно-психологічна сфера діяльності фахівця.

 

існуючих знань про інформаційне відображення когнітивного профілю діяльності особистості вчителя [7, 126]. Прогностична модель діяльності вчителя технологій виступає засобом керування і організації професійно-педагогічних дій згідно з уявленням бажаної в майбутньому, а не реально існуючої мети технологічної освіти.

Модель професійно-педагогічної діяльності вчителя технологій є уявною аналоговою побудовою, яка відбиває суттєві ознаки існуючої діяльності вчителя трудового навчання і прогнозованої діяльності майбутнього вчителя технологій та дозволяє отримувати інформацію про цю діяльність у нових змінних умовах педагогічних ситуацій під час реалізації освітньої галузі «Технологія». Модель професійної діяльності повинна відбивати основні вимоги до рівня виконання спеціалістом всіх виробничих функцій і розв’язання сукупності типових задач його професійно-соціальної діяльності, чітко їх класифікувати та встановити структурно-логічні зв’язки з необхідними для цього знаннями, уміннями і навичками [2, 14].

Аналіз професійної діяльності вчителя дає можливість виділити для моделювання координацію аспектів забезпечення виконання основних принципів педагогічної діяльності (результативності, ефективності, об’єктивної орієнтованості змісту педагогічної дії, особистісної орієнтованості, імперативності, рефлексивності, гармонійності) [7, 93].

Описова модель застосовується нами для прогнозування результатів професійно-педагогічної діяльності, одержаних вчителями в освітній галузі «Технології». Відтворюючи професійно-педагогічну діяльність як об’єкт дослідження, модель замінює її, даючи нову інформацію для наступного проектування моделі спеціаліста як особистості вчителя технологій. Моделювання діяльності вчителя сприяє оцінюванню і вдосконаленню нормативної бази, методів і форм організації педагогічної праці.

Наукова новизна проведеного дослідження полягає у розвитку теорії технологічної освіти шляхом створення сучасної моделі професійно-педагогічної діяльності вчителя технологій на підставі визначення і уточнення інформації про цілісний зміст і внутрішню структуру, виявлення взаємозв’язків і взаємозалежностей компонентів цієї діяльності в умовах функціонування загальноосвітніх закладів;

Теоретичне значення проведеного дослідження професійно-педагогічної діяльності вчителя технологій полягає у розкритті різнобічних і детальних відомостей у вигляді моделі цієї діяльності, яка характеризує вимоги, міру реалізації та бачення цих вимог фахівцями.

Практичне значення розробки моделі професійної діяльності вчителя технологій визначається можливістю розподіляти інформацію з окремих її складових по різних підциклах професійно-орієнтованого циклу навчальних дисциплін в освітньо-професійних програмах ступеневої підготовки майбутніх учителів технологій у педагогічних ВНЗ, забезпеченням систематизації змісту підготовки фахівців, виключенням дублювання та виявленням навчального матеріалу, якого не вистачає для якісної підготовки майбутніх учителів технологій.

Можливе впровадження одержаних в процесі дослідження професійно-педагогічної діяльності вчителя технологій результатів у вигляді її моделі педагогічними працівниками, які працюють над удосконаленням змісту та процесу вищої педагогічної освіти за напрямом підготовки «Технологічна освіта», а також для покращення розуміння працівниками загальної базової і середньої освіти можливостей підвищення ефективності використання вчителів технологій. Зміст моделі діяльності вчителя технологій може бути використаний працівниками освітньої галузі з післядипломної освіти педагогічних працівників освітньої галузі «Технології».

Перспективи наукових розробок у даному напрямку передбачають подальшу трансформацію моделі діяльності вчителя технологій через моделі фахівця і студента в модель професійної підготовки майбутнього вчителя технологій.

Література

 

1.                Иванов В.Г. Социально-экономические аспекты эффективности использования трудового потенциала специалистов с высшим образованием: автореф. дис. … канд. экон. наук / В.Г. Иванов . – Л., 1988. – 20 с.

2.                Пономарев А.С. Модель специалиста как источник выбора и обоснования содержания профессионального образования: текст лекции / Александр Семенович Пономарев. – Х.: НТУ “ХПІ”, 2006. – 58 с.

3.                Пономарьов О.С. Модель соціальної складової професійної діяльності фахівця / Олександр Семенович Пономарьов. – Х.: НТУ “ХПІ”, 2008. – 46 с.

4.                Савельев А.Я. Модель формирования специалиста с высшим образованием на современном этапе / Савельев А.Я., Семушина Л.Г., Кагерманьян В.С. – М.: НИИВО, 2005. – 72 с.

5.                Е.Э.Смирнова Пути формирования модели специалиста с высшим образованием / Елена Эмильевна Смирнова. – Л.: Изд-во ЛГУ, 1977. – 136 с.

6.                Cтаканова О.В. Социальные критерии эффективности труда (на примере отраслей машиностроения): автореф. дис. … канд. экон. наук / О.В. Стаканов. – Л., 1986. – 20 с.

7.                Якубовски М.А. Математическое моделирование профессиональной деятельности учителя. Монография / Под ред. И.М.Козловской. – Львов: Евросвит, 2003. – 428 с.